Úvod > Saw Palmetto

Saw Palmetto

Aktualizováno: 11/04/2019

Obsah:

Saw Palmetto je jiný název pro palmovitou rostlinu Serenoa repens (serenoa plazivá).Saw palmetto pochází z pobřežních oblastí na jihu USA a jižní Kalifornie. Z této rostliny se využívají hlavně její plody. Zralé jsou většinou fialové barvy velikosti hroznů. Lze je konzumovat iv syrovém stavu ale nejčastěji se po utržení vysuší, rozemelou na prášek a slouží na výrobu tablet. V závislosti na výrobce mohou utržené plody saw palmetto rozsekat na menší části a extrakčním procesem z nich získat tekutý tzv.. Saw palmetto extrakt s obsahem 85-95% mastných kyselin.

Využití

Tradičně se plody této rostliny využívali k léčbě onemocnění spojených se štítnou žlázou nebo metabolismem. Používala se i na zlepšení apetitu a trávení. Funguje jako expektorans - je tedy účinné i při léčbě bronchitidy. Díky schopnosti regulovat hladiny hormonů dobře působí na pohlavní ústrojí iu mužů iu žen. Zlepšuje celkový zdravotní stav člověka. Asi však nejdůležitější účinky se mu připisují v oblasti léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a také vypadávání vlasů.

Historie

Plody Saw Palmetto se využívaly v tradiční americké medicíně několik století k léčbě problémů s prostatou a také jako afrodiziakum. K léčbě močových cest ho využívali i Indiáni z jihovýchodní Ameriky. Americký botanik John Lloyd si při pozorování všiml, že zvířata, které konzumovaly bobule této rostliny, vypadaly zdravěji. Něco podobného si později všimli i američtí osadníci, kteří využívali džus vyrobený z plodů na zvýšení hmotnosti, zlepšení celkového stavu a také na ozdravení reprodukčních orgánů. První použití v medicíně bylo v Americe zaznamenáno v roce 1879 doktorem J. B. Read z Georgie, který publikoval článek o prospěšnosti saw palmetto v dubnu 1879 v novinách American Journal of Pharmacy. Poukázal na to, že je účinné při léčbě řady zdravotních problémů jako zlepšovat spánek, uklidnit kašel, zlepšit trávení a zvýšit hmotnost a sílu. Čaj z bobulí se běžně používal v raném 20. století na léčbu zvětšené prostaty a infekcí močového traktu. V případě mužů se zároveň používal na zlepšení produkce spermií a libida. Jedno z prvních publikovaných lékařských doporučení, že je efektivní při léčbě problémů s prostatou se objevil v edici United States Dispensatory z roku 1926.

Saw palmetto a ženy

Saw palmetto má také velmi prospěšné účinky i pro ženy. V 90.tych letech bylo prokázáno, že užívání této látky mělo příznivý efekt pro pozastavení nežádoucího ochlupení na obličeji. Stejně je nápomocné při léčbě vypadávání vlasů u žen. Dokonce při potlačení některých druhů akné. Má vliv i na oslabení projevů menstruace, případně příznivý vliv při léčbě zánětů močových cest. Pomáhá detoxifikovat pokožku a zlepšuje zdraví mléčných žláz. Saw palmetto je u žen oblíbené i pro detoxifikační účinky. Jeho užíváním se očišťují orgány jako například játra nebo tlusté střevo. Pravidelné užívání stabilizuje hladinu hormonu testosteron u žen, který ho mají zvýšený geneticky nebo díky posilování. Tvrdí se, že pomáhá i při problémech s vaječníky. Snižuje hladinu androgenů u žen, působí jako diuretikum a antiseptikum. Těhotné nebo kojící ženy by měly před užíváním konzultovat lékaře - užívání by pro ně mohlo být nebezpečné. Ačkoli nebyly provedeny testy, pro ženy, které užívají antikoncepci, se doporučuje poradit se s lékařem, před zahájením léčby.

Saw palmetto extrakt nebo Saw palmetto powder (prášek)

V současnosti je na trhu množství výrobků s obsahem saw palmetto. Vzhledem k doporučeným denním dávkám - 320mg denně, je nejvhodnější užívat extrakt, který obsahuje 85-95 nasycených mastných kyselin a 0,2-0,5% sterolů. V případě, že výrobek obsahuje menší množství nasycených mastných kyselin, s největší pravděpodobností se bude jednat o práškovou formu (tablety) nebo rozpuštěný prášek v tekutině, které nejsou dostatečně účinné.

Dávkování

Dospělí - Denní dávka 320mg extraktu denně užitá najednou nebo rozdělená na polovinu se podle několika studií prokázala jako dostatečná při léčbě zvětšené prostaty jakož i snižování aktivity 5-alfa-reduktázy během léčby vypadávání vlasů. V tradiční medicíně se vžilo dávkování, které není až natolik vědecky testovány. • 1-2 gramy sušených plodů denně • 2-4 ml. tinktury z plodů denně • 3x denně pití čaje připraveného ze sušených plodů Čaje připravené z plodů saw palmetto jsou však méně účinné než extrakt, protože podle odborníků se aktivní látky z rostliny nemohourozpustit ve vodě. Může trvat až 4 týdny, dokud bude vidět první účinky léčby.

Děti - dosud nejsou k dispozici dostatečné informace, které by dokazovaly účinky užívání saw palmetto u dětí.

Vedlejší účinky

Vyskytují se velmi ojediněle. Odborné publikace uvádějí několik vedlejších účinků spojených s užíváním.

  • pobolívání v oblasti žaludku
  • zácpa
  • průjem

Žaludeční problémy se doporučuje potlačit užíváním saw palmetto s jídlem. Lidé se zdravotními potížemi v oblasti žaludku, jater, srdce nebo plic by měli užívat extrakt opatrně. V malém počtu jsou známy případy mužů, kteří během užívání zaznamenali potíže s dosažením erekce, bolesti v oblasti hrudníku nebo změny libida. Saw palmetto může ovlivňovat odezvu těla na pohlavní hormony estrogen a testosteron. Tento efekt však nebyl dosud dostatečně vědecky potvrzený nebo vyvrácen. Užívání tohoto přípravku může vyvolat prodlení v diagnostice rakoviny prostaty. Při vyšetření je proto nutné seznámit s tímto faktem vyšetřujícího lékaře.

Těhotenství a kojení

Pro možný efekt na hormonální hladiny, není extrakt doporučený pro těhotné nebo kojící ženy.

Alergie

Nejsou známy žádné případy alergických reakcí během užívání tohoto přípravku.

Pomohli Vám tyto informace?
Saw Palmetto Průměrné hodnocení: 3.6 (9 hodnocení)
Související čtení z knihovny