Biome platobné možnosti

60-sekundový test plešatosti: Normální vypadávání vlasů nebo androgenní alopecie?

Vědci z Yale University v odborném časopise Cell oznámili, že kmenové buňky z adipózní ( tukové ) tkáně mohou být použity ke stimulaci vlasových folikulů jako metoda léčby Androgenetické alopecie ( plešatost ) u mužů. Zatímco vědci hledají buněčné signály, které probouzejí spící vlasové folikuly, co by si měl všímat průměrný muž aby věděl říci, že pleštíještě před tím než dojde k významné ztrátě vlasů ? Podle dermatologického výzkumu existuje jednoduchý 60 sekundový test, který si můžete udělat každý měsíc a mít přehled o zdraví svých vlasů.

Životní cyklus vlasového folikulu

Asi 90 % vlasů na hlavě je v kterémkoliv okamžiku v růstové fázi. Životní cyklus vlasového folikulu se skládá ze tří fází. První fáze tzv. anagenní - je doba aktivního růstu vlasů, která trvá od 2 do 6 let. Druhá fáze tzv. katagenní - je přechodnou fází a trvá 2-3 týdny. Třetí a poslední fáze tzv. telogenní - je klidová fáze, která trvá asi 2-3 měsíce a nastává když vlasový folikul vypadne a je nahrazen novým rostoucím vlasovým folikulem, čímž se začíná nový cyklus růstu vlasů.

Starý standard vypadávání vlasů

Stará norma pro kontrolu ztráty vlasů byla, že je v normě pokud vypadne přibližně 100 vlasů denně. To bylo založeno na teoretickém předpokladu, že na průměrné hlavě je přibližně 100 000 vlasů, z nichž 10 % se nachází v telogenní fázi. To znamená, že na hlavě je 10 000 vlasů v telogenní fázi, z toho dalších 10 % již dosáhlo zhruba svou 100 - denní životnost a jsou připraveny k vypadnutí. To znamená zhruba 100 vypadnutých vlasů za den.

Nicméně, podle současných odborníků je odhad 100 vlasů / den příliš velký. Ve studii šedesát zdravých neplešatejících mužů, přičemž polovina byla ve věku 20-40 a druhá polovina ve věku 41-60 let, kdy účastníci pečlivě sbírali vypadlé vlasy za stejných podmínek. To, co zjistili, bylo, že normální zdravý muž bez ohledu na to, zda byl mladý nebo středního věku ztratil jen zhruba 10 vlasů za den. Opakování testu o 6 měsíců později přineslo téměř stejné výsledky.

Na základě úspěchu a správnosti jejich testovací metody, autoři publikované studie říkají, že lidé, které trápí vypadávání vlasů by měly každý měsíc zhodnotit své vypadávání vlasů a na základě těchto výsledků zvolit vhodnou léčbu.

60 sekundový test vlasů sestává ze 4 následujících kroků :

1. Před umytím vlasů si v předklonu nad plachtou kontrastní barvy vlasy pročešte počínaje v zadní horní části hlavy a směrem dopředu.

2. Spočítejte počet vlasů na hřebenu a plachtě a zaznamenejte výsledky.

3. Opakujte tento postup tři po sobě následující dny před mytím vlasů.

4. Tento postup opakujte každý měsíc. Pokud počet vlasů přibývá, je velmi pravděpodobné, že se jedná o dědičné vypadávání vlasů, které je třeba co nejdříve začít léčit abyste předešli výraznému úbytku vlasů.

Pokud taková situace nastane, a dokud vědci nepřijdou se 100 % účinným lékem proti vypadávání vlasů, první pomocí je začít léčbu s kvalitním DHT blokátory ( nejčastější příčina androgenního vypadávání vlasů ) jako například saw palmetto v kombinaci s kvalitním šamponem proti vypadávání vlasů. Pokud s takovouto léčbou začnete dostatečně brzy, je vysoká pravděpodobnost, že se vypadávání vlasů zpomalí anebo zastaví.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
28 recenzí
Akce -10%
540 Kč 486 Kč
Šampon Revita 205ml.
Šampon Revita | Proti vypadávání vlasů | posilující | Podpora růstu vlasů | Proti řídnutí vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
5 recenzí
622 Kč
Kondicionér Revivogen 360ml.
Kondicionér Revivogen | Zahuštění vlasů | Zvětšení objemu vlasů | Proti vypadávání vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
3 recenze
765 Kč
Saw Palmetto extrakt 1000 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 1000 | Proti vypadávání vlasů | Proti maštění
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
30 recenzí
573 Kč
Saw Palmetto extrakt 320 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 320 | Proti vypadávání vlasů | Proti maštění