Biome platobné možnosti

Zinek a léčba vypadávání vlasů

vlasy a zinek

Pokud jste jedním z těch, kteří zažili řídnutí vlasů, nebo utrpěly náhle difúzní vypadávání vlasů, určitě jste už museli číst o vztahu mezi zinkem a vypadáváním vlasů. Podívejme se na vztah zinku a   vypadávání vlasů blíž.

Fakta o   zinku

Zinek je stopový prvek, který se vyskytuje v lidském těle. Hraje důležitou roli při mnoha tělesných procesech a funkcích, například při buněčné reprodukci, udržování hormonální rovnováhy, správném vstřebávání vitamínů a při syntéze bílkovin. Všechny tyto procesy jsou nezbytné pro správný růst vlasů, a proto je potřeba dostatečné množství tohoto minerálu, aby se zabránilo řídnutí a vypadávání vlasů.

Příčiny vypadávání vlasů

Určité množství vypadnutých vlasů denně je normální. Obvykle nám vypadne 20 až 40 vlasů denně, což by nemělo být příčinou poplachu, protože to nemusí nutně vést k trvalé ztrátě vlasů. Toto vypadávání je ekvivalentní s množstvím vlasů, které nám dorůstají. Ale pokud se stane, že Vám vypadne více vlasů než je průměr, možná budete chtít zjistit, co toto vypadávání způsobuje. Vypadávání vlasů může být způsobeno různými příčinami, jako jsou hormony, genetika, špatná výživa, věk, ozáření nebo chemoterapie, stres, infekce, chemické látky, rychlé hubnutí, či jiné onemocnění. Velmi   častou příčinou vypadávání vlasů je špatná výživa.

Zinek a vypadávání vlasů

Nedostatek zinku může přispět k vypadávání vlasů, protože bez zinku a dalších minerálů se vlasy stanou oslabené, což způsobuje poškození vlasů a velmi pomalý opětovný růst vlasů. Přínosy zinku pro vlasy zahrnují podporu množení buněk, růst tkání a opravu poškozených tkání. Zinek také udržuje maz-vylučující žlázy, které jsou připojeny na Vaše vlasové folikuly v dobrém stavu, čímž se snižuje jejich šance na vypadnutí.

Léčba vlasů zinkem

K dispozici jsou různé doplňky s obsahem zinku. Obvykle se používají k doplnění nedostatku zinku, ale jedním z jejich sekundárních použití je boj proti řídnutí a vypadávání vlasů. Obvyklé se doporučuje užívat denně zinek v dávce do 15 mg denně.  

Nadbytek zinku a vypadávání vlasů

Studie, které tvrdí, že zinek může také vyvolat vypadávání vlasů mají do určité míry pravdu. ALE! Vypadávání vlasů může být spuštěno jen příliš velkým množstvím zinku v těle. Pokud užijete příliš mnoho doplňků s obsahem zinku, děláte pro své vlasy více škody než užitku. To je velmi pravděpodobné, protože příliš mnoho zinku v těle může bránit absorpci dalších minerálů, jako je měď, železo, hořčík a mangan, které také mohou hrát roli při udržování zdravých vlasů.

Například měď pomáhá při tvorbě krevních cév, takže její nedostatek může mít negativní dopad na pokožku hlavy a může omezit růst vlasů. Stručně řečeno zinek je úzce spojen s vypadáváním vlasů.

Pointa je, že příliš mnoho zinku v těle i jeho nedostatek může způsobit vypadávání vlasů. Kvůli bezpečnosti a lepším výsledkům užívejte zinek tak, jak je předepsáno.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
13 recenzí
622 Kč
Šampon Revivogen 360ml.
Šampon Revivogen | Bio čistící | Proti vypadávání vlasů | posilující | Podpora růstu vlasů | Proti řídnutí vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
5 recenzí
Akce -10%
2 481 Kč 2 233 Kč
Vlasové sérum Revivogen 3x60ml.
Vlasové sérum Revivogen Therapy | Bio složení | Aktivátor růstu vlasů | Proti vypadávání vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
69 recenzí
Akce -5%Náš tip
463 Kč 440 Kč
Vitamíny Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Vypadávání vlasů | Růst vlasů | Posílení vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
7 recenzí
763 Kč
Vitamíny Foligain proti šedivění vlasů 60tbl.
Vitamíny Foligain | Proti šedivění vlasů | Zlepšení kvality vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
16 recenzí
Akce -5%
999 Kč 949 Kč
Vitamíny Foligain 120tbl.
Vitamíny na vlasy Foligain | Proti vypadávání vlasů | posilující | Podpora růstu vlasů | Proti řídnutí vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
47 recenzí
Akce -5%Náš tip
595 Kč 565 Kč
Šampon Folivital Pro 200ml.
Šampon Folivital PRO | Proti vypadávání vlasů | Na růst vlasů | Proti maštění
Přidat otázku / komentář

Proč je tolik různých „podtypů“ zinku? K čemu je to dobré?

Ze stravy se do těla vstřebává jen 20-40% zinku. Nízká biologická dostupnost zinku z potravinových zdrojů hraje důležitou roli v naší celkové hladině zinku. Proto používáme doplňky zinku, aby podpořily a udržovaly zdravé hladiny zinku.

Jelikož tělo nedokáže účinně absorbovat elementární zinek sám o sobě, tento minerál je obvykle připojen k jiné látce, aby pomohla zvýšit jeho absorpci.

Zinek může být navázán na anorganické kyseliny, organické kyseliny nebo aminokyseliny. O anorganických formách (např. síran zinečnatý nebo oxid zinečnatý) je známo, že jsou slabě absorbovány, ale chelátovaný zinek, což je zinek navázaný buď na organické kyseliny (např. pikolinát zinečnatý, citrát nebo glukonát) nebo aminokyseliny (např. bisglycinát zinečnatý nebo monomethionin), se vstřebávají snáze.

Doplňky zinku pikolinát jsou tvořeny chelátováním zinku s organickou kyselinou, kyselinou pikolínovou. Pikolinát zinečnatý může být snáze absorbován než citrát zinečnatý nebo glukonát zinečnatý. Zinek může být také chelátován hydrolyzovaným rostlinným proteinem, často získávaným z rýže.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Zjemňuje zinek vlasy?

Zinek je znám tím, že podporuje reprodukci buněk, pomáhá tkáním růst a opravovat se. Podporuje také mazové žlázy, které udržují vlasy jemné a hydratované.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Jak dlouho potrvá, než vlasy dorostou kvůli nedostatku zinku?

Pokud je problémem nedostatek ve výživě, například nedostatek železa, biotinu nebo zinku ve stravě, může časem kromě jiných souvisejících zdravotních problémů dojít k vypadávání vlasů. Pokud se podaří tyto nedostatky odhalit, vyrovnat a doplnit, dochází zpravidla také k nápravě růstu vlasů. Přesto může trvat několik měsíců, než vlasy začnou růst.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Já u takových vitamínů upřednostňuji výživové doplňky. Přece jen je v nich naměřené množství, které člověk potřebuje a takto vím, že mám to co jsem chtěl. Stravuji se zdravě, ale už jen při obyčejném nachlazení si dám kromě citrónového čaje i vitamín c v tabletce a pomáhá mi.