Biome platobné možnosti

Saw palmetto pro ochranu prostaty

Zvětšená prostata je u stárnoucích mužů téměř samozřejmost. Mužská prostata roste během většiny života, ale problémy obvykle způsobuje pouze ve stáří. Benigní hyperplazií prostaty (BHP) trpí téměř polovina mužů po šedesátce a až 90% těch po sedmdesátce.

Jak se prostata rozšiřuje, vrstva okolní tkáně rozšíření brání, což stlačuje močovou trubici. Močový měchýř může být také oslaben, což vede k obstrukčním symptomům, jako je pouze částečné vyprázdnění močového měchýře, časté nebo přerušované močení a snížený tok moči.

Jakmile je BHP diagnostikována, většině mužů jsou předepsané léky na předpis, jako je finasterid na zmírnění příznaků. Jiní však hledají alternativní, přírodnější druhy léčby, včetně saw palmetto.   Saw palmetto je často lépe snášeny   a méně nákladné   než farmaceutické výrobky   a malé studie zjistily, že se zdá mít i   podobnou účinnost.

Existuje mnoho různých formulací saw palmetto, v závislosti na použitém rozpouštědle při procesu extrakce. Ethanol, methanol a kapalný oxid uhličitý jsou používány jako rozpouštědla. Aktivní části plodu mají být steroly a mastné kyseliny, ale mechanismus účinku není zcela objasněn.

Léčba BHP

Saw palmetto je extrémně pomalu rostoucí a dlouho žijící trpasličí palma, která je rozšířena v jihovýchodní oblasti Spojených států. Plody saw palmetto jsou bohaté na mastné kyseliny a fytosteroly. Extrakty z těchto plodů se používají k léčbě BHP. Domorodí Američané používali ovoce k léčbě řady problémů souvisejících s močovým a reprodukčním systémem. Časem se, evropští kolonisté dozvěděli o jeho použití a výtažky začaly být používány k léčbě různých onemocnění včetně únavy, zotavení se z vážného onemocnění, a urogenitálních problémů.

V současné době, lékařský výzkum tohoto ovoce, který ho porovnáván s placebem a dvěma hlavními druhy léků používaných k léčbě mužů s tímto onemocněním, ukázal, že může být   účinný při léčbě mužů s příznaky BPH. V Itálii je v 50% případů léčby BHP použité saw palmetto, a v Německu je to až 90%.

Mezi teorie o tom, jak saw palmetto pomáhá s příznaky BHP patří protizánětlivé působení, blokování přeměny testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), což je látka, která podporuje růst buněk prostaty a vysychání nebo zmenšování buněk prostaty.

Co říkají studie?

V roce 2002 Cochrane Review hodnotili minulé studie porovnávajících saw palmetto s placebem a jinými léky. Výzkum zjistil, že 13 studií prokázalo, že   saw palmetto zlepšilo skóre symptomů pacienta   (Podle mezinárodní stupnice prostatických symptomů), jednotlivé symptomy a tok moči více než placebo. Dvě studie také prokázaly, že saw palmetto má   pozitivní účinky podobné finasteridu na močové symptomy a maximální tok moči.

Saw palmetto je považováno za zcela bezpečné a dosud nebylo zjištěno, že by nežádoucně ovlivňovalo působení jiných léků. U některých mužů se může vyvinout mírná nevolnost, pokles libida nebo erektilní dysfunkce, ale tyto nežádoucí účinky jsou méně časté než u mužů užívajících léky k léčbě příznaků BHP.

Byly vyjádřeny obavy, že Saw Palmetto může maskovat rakovinu prostaty snížením hladiny prostatického specifického antigenu (PSA). PSA je protein produkovaný v prostatě, který je v krvi mužů, kteří mají rakovinu prostaty často nalezený ve vyšších hladinách. Studie ukázaly, že Saw Palmetto nemá vliv na hladinu PSA, a proto by neměl mít vliv na PSA test na zjištění rakoviny prostaty.

Jako u každého rostlinného přípravku, různí lidé budou na saw palmetto reagovat rozdílně a jeho použití při léčbě BHP je výhradně na uvážení pacienta. Přestože je nutný další výzkum, aby bylo prokazatelné, že jeho použití je účinnou léčbou příznaků BHP, zvláště z dlouhodobého hlediska, saw palmetto se zdá být bezpečnou a schopnou alternativou k farmaceutickým výrobkům. Vždy ale informujte svého lékaře, pokud používáte Saw Palmetto nebo jakýkoli rostlinný přípravek.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
7 recenzí
573 Kč
Saw Palmetto extrakt 320 (prostata)
Saw Palmetto extrakt 320 | Problémy s prostatou | Zvětšená prostata
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
3 recenze
765 Kč
Saw Palmetto extrakt 1000 (prostata) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 1000 | Problémy s prostatou | Zvětšená prostata
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
870 Kč
Saw Palmetto extrakt 2500 (prostata) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 2500 | Problémy s prostatou | Zvětšená prostata