menu close
Úvod > > Jak vybrat nejlepší šampon proti vypadávání...

Jak vybrat nejlepší šampon proti vypadávání vlasů?

Vybíráme nejvhodnější šampon proti padání vlasů

Věděli jste, že šampon dnes dokáže mnohem více než jen udržovat Vaši hlavu čistou? Dokáže pomoci stimulovat vlasové folikuly a dokonce aktivovat růst vlasů. Správný šampon pomáhá udržet vlasy zdravější, tlustší a plnější účes po delší dobu.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s odborníky z oblasti dermatologie. Naším cílem je poskytnout nezaujatý pohled na složení šamponů proti padání vlasů a posouzení jejich vhodnosti při léčbě padání vlasů. Uvedené informace jsou faktické a doplněny o odkazy na relevantní výzkumy.

Prostředků proti padání vlasů je mnoho a často se velmi liší. Prvním krokem by měla být výměna běžného šamponu za šampon vyvinutý speciálně pro boj proti padání vlasů. Je však velmi obtížné vybrat si správný šampon proti padání vlasů bez základních znalostí o padání vlasů a o možnostech léčby, které na trhu existují.

Proč vlasy vypadávají?

Vlasy rostou a vypadávají každému člověku
Růstový cyklus - vlasy u každého člověka neustále rostou a vypadávají

Vlasy vypadávají každému člověku. Je to proto, že rostou v tzv. růstových cyklech, trvajících průměrně 4 až 7 let. Zdravý vlas po skončení cyklu vypadne a nahradí jej nový. Podle odborníků je v normě pokud denně vypadne i do 100 vlasů. [1], [2]

Pokud vlasy vypadávají častěji než by měli, toto jsou nejčastější příčiny:

 • dědičnost
 • vliv hormonů
 • stres
 • těhotenství
 • nevyvážená strava

Nadměrné padání vlasů postihuje stejně muže i ženy. Příčiny se liší od člověka k člověku a proto je velmi důležité vybrat si léčbu, která je vytvořena na konkrétní příčinu.

Pokud je padání vlasů způsobeno nedostatečnou výživou, zlozvyky jako kouření nebo namáhání vlasů, dobré výsledky se mohou dostavit změnou životního stylu v kombinaci s vhodným šamponem.

Pokud je příčinou padání vlasů dědičnost, správný šampon tvoří základ širší léčby.

TIP: Návrhy na léčbu na základě komplexní analýzy: klikni zde

V každém případě, vhodný šampon proti padání vlasů by měl určitě obsahovat některé klíčové složky a na druhé straně by v žádném případě jisté složky obsahovat neměl. Podívejme se na ně blíže:

Důležité složky šamponu proti padání vlasů

Dobrý šampon má dobré složení
Správné složení šamponu je klíčové

Nejlepší šampon proti padání vlasů není ten, který je nejvíce známý a ani ten, který vidíte nejčastěji v reklamě. Kvalita se hodnotí podle látek, které šampon obsahuje. Nejlepší šampon proti padání vlasů bude určitě obsahovat některé hlavní účinné látky a rozhodně by měl být obohacen složkami, které stimulují růst vlasů a prospívají zdraví pokožky.

Vybíráme některé složky, které je vhodné mít v šamponu a jsou podpořeny i výzkumem s topikální aplikací (vhodné pro šampony a vlasové vody):

Kofein

kávová zrná

Studie z roku 2007 potvrdila výrazný růst vlasového folikulu po aplikaci kofeinového roztoku. T. Fisher a jeho tým aplikovali laboratorních podmínkách na vlasové folikuly mužský pohlavný hormon, který růst vlasů zpomaloval, přičemž naopak po aplikování kofeinu, došlo k výraznému růstu vlasového folikulu. [3] To je pozitivní zpráva zejména pro lidi trpící dědičným vypadáváním vlasů. Pozdější studie také potvrzují vliv kofeinu na stimulaci dělení vlasových buněk u mužů a žen a také prodloužení růstové fáze vlasu. [4]

Zinek

zinek kapsle

6 měsíční studie z roku 2003 na 200 pacientech, porovnávala účinek šamponu s obsahem zinku a minoxidilu. Výsledky prokázaly signifikantní nárůst počtu viditelných vlasů ve srovnání s placebo skupinou. [5]

Saw palmetto

saw palmetto palma

Saw palmetto je rostlina z níž se využívají hlavně plody a extrakty z nich. Dosavadní studie potvrzují, že extrakt působí jako blokátor tvorby DHT (příčina dědičného padání vlasů). [6] Další studie také zaznamenala zvýšení průměrného počtu vlasů u pacientů léčených topikální formou v průběhu 24 týdnů. [7] Extrakt také přispívá ke snížení tvorby mazu na pokožce hlavy.

Kopřiva

kopriva listy

Zmírňuje zánět na pokožce. Zánět byl identifikován jako jeden z projevů chronického padání vlasů. Je to obranný mechanismus těla, který se spouští, pokud dojde k poškození buněk (vlivem DHT, volných radikálů, bakterií apod.). Studie z roku 2011 prokázala, že zánět v buňkách na pokožce hlavy, vede k aktivaci samodestrukčního mechanismu, který postihuje vlasové kořínky. [8]

Procyanidín

procyanidín molekula

Patří mezi flavonoidy, které se nacházejí hlavně v rostlinách jako jablka, hrozny a pod. Výsledky studií naznačují, že má protizánětlivé, antioxidační a protiplísňové účinky. Testy na pacientech trpících vypadáváním vlasů prokázaly signifikantní nárůst počtu vlasů po 6 a 12 měsících aplikace. [9], [10]

Další prospěšné složky i s popisy najdete u všech našich produktech v popisech. Neustále sledujeme vědecký výzkum v oblasti padání vlasů a o dalších perspektivních složkách budeme určitě informovat.

Nebezpečné složky v šamponech

Nebezpečné šampóny
Některé látky v šamponech mohou způsobit problémy

Šampony a kondicionéry často obsahují nebezpečné až toxické složky, které mají nepříznivý vliv na pokožku i vlasy. Určitě se vyhněte těmto:

Sulfáty (SLS, SLES)

produkt obsahuje sls a sles dleetikety

Sulfáty jsou chemické látky s výraznými čistícími účinky. Dodávají šamponu pěnivost a efektivně odstraňují mastnotu. Nevýhodou je, že dráždí a vysušují pokožku a z vlasů odstraňují přirozenou vlhkost. Ve složení se objevují pod názvy SLS - sodium lauryl sulfát, SLES - sodium lauret sulfát apod. Rozšířené tvrzení, že používání sulfátů vede k výskytu rakoviny nejsou potvrzeny.

Parabeny

produkt obsahuje parabény dle etikety

Používají se jako konzervační látky. I v nízkých dávkách jsou pro tělo toxické. Výzkumy prokázaly souvislost mezi parabeny a rakovinou prsu. [11] Vyhněte se složkám s koncovkou paraben (methylparaben, butylparaben atd.)

Polyethylen glykol (PEG)

produkt obsahuje polyetylén glykol dle etikety

Působí jako zahušťovač - vytváří "krémovou" texturu šamponu. Výzkum prokázal, že může obsahovat i karcinogenní složky [12]. Pro jistotu se této látce vyhněte.

Hledejte:

 • Látky na zlepšení cirkulace krve v pokožce (zlepšuje se tím přísun výživných látek z krve)
 • Látky, které dokonale očistí pokožku od mazu (obsahuje velké množství DHT) a prospívají zdraví pokožky
 • Výživné látky a aktivátory - dodají vlasům potřebné živiny a aktivují jejich k novému růstu.

 

Vyhýbejte se

 • Silným nebo toxickým chemikáliím. I v dnešní době existuje velké množství přípravků, které vlasy vysloveně poškozují. Týká se to jednoznačně odbarvovače vlasů nebo přípravků s obsahem SLS nebo SLES.
 • Vůním do vlasů a deodorantem.

Vybrali jsme

Do naší nabídky jsme se po důkladném zvážení rozhodli zařadit tři ze seznamu těch nejlepších šamponů proti padání vlasů. Šampon Revita je zástupcem vědeckého pokroku a použití nejmodernějších technologií, bio šampon Revivogen je jeden z nejúspěšnějších bio šampónů v historii. Navíc je šampon Revita doplněn o účinný kondicionér s látkami proti padání vlasů, zatímco Revivogen kondicionér působí na zahuštění vlasů. Oba zmíněné šampony zaznamenávají u pacientů na celém světě velmi dobré výsledky. Do třetice - šampon FOLIVITAL PRO je náš poslední přírůstek do rodiny TOP šamponů. Obsahuje to nejlepší z předchozích dvou šamponů - kofein, saw palmetto, biotin, zinek, aminokyseliny a mnohé další. Tento šampon je naším favoritem pro použití na všechny typy padání vlasů.

Šampon proti padání vlasů Revita

Šampon od společnosti DS Laboratories, která se již několik let soustředí hlavně na vývoj léků proti padání vlasů. Revita je označována jako jediný šampon na trhu, který v sobě kombinuje látky s účinkem proti DHT, protizánětlivé látky a účinné antioxidanty. Stimuluje růst nových vlasů i dodává vlasům potřebné živiny a udržuje přirozenou vlhkost ve vlasech. Revita je první pomoc pro každého, kdo padání vlasů nebere na lehkou váhu.

Více o šamponu Revita

Bio šampon proti padání vlasů Revivogen

Revivogen - šampon, který využívá pouze bio přírodní ingredience a díky svému složení, je vhodný k léčbě genetického padání vlasů. Tento šampon dokonale očistí vlasy ale jim také dodá energii od konečků a stimuluje růst nových vlasů. Šampon obsahuje i dobrý poměr minerálů a výživných látek a je vhodný pro denní používání. Vhodná bio volba na udržení hustých a lesklých vlasů.

Více o šamponu Revivogen

Šampon proti padání vlasů FOLIVITAL PRO

Náš tip: FOLIVITAL PRO je účinný a zároveň šetrný šampon proti padání vlasů určený pro muže i pro ženy. Více-úrovňový způsob jeho působení zajišťuje hloubkové čištění vlasové pokožky a její posílení. Zároveň se k vlasovým folikulem dostávají silné a důležité složky. Synergická směs DHT blokátorů, antioxidantů, minerálů, proteinů a léčivých bylin obnovuje rovnováhu, optimalizuje zdraví vlasové pokožky a zlepšuje vitalitu a tloušťku vlasů.

Více o šamponu FOLIVITAL PRO

Výběr šamponu usnadní tabulka: srovnání šamponů proti padání vlasů

Někdy pouze jednoduchá výměna šamponu nestačí. Snažte se vyvarovat se stresu, protože poškozuje vlasy. Dalším krokem k ještě účinnější léčbě je přidat k šamponu vlasový aktivátor, který šampon vhodně doplňuje.

Tipy jak používat šampon proti padání vlasů co nejefektivněji

Jak správně používat šampon proti vypadávání vlasů

Odborníci na padání vlasů doporučují začít používat šampon proti padání vlasů okamžitě jako zaznamenáte zvýšené vypadávání. Není důvod čekat.

Neutrácejte zbytečně příliš mnoho šamponu na samotné vlasy (na ty můžete použít i levnější šampon). Důležitá je aplikace přímo na vlhkou pokožku. Právě tam mohou jednotlivé složky působit nejlépe na vlasové kořínky.

Jemně masírujte pokožku se šamponem po dobu 1 až 3 minut. Masáž pomůže zlepšit prokrvení, což je pro zdravou pokožku velmi důležité. Vlasy poté důkladně opláchněte nepříliš horkou vodou.

Většinu šamponů proti padání vlasů můžete a měli byste používat alespoň 4 až 5 krát týdně. V případě pokud šampon příliš dráždí nebo vysušuje pokožku, doporučuje se střídání s jiným šamponem.

Na závěr

Všichni to známe - pokud chceme vyřešit nějaký zdravotní problém, zajdeme za doktorem. Doktor předepíše lék, v lepším případě nás lék vyléčí a život běží dál. Málo lidí se opravdu zajímá o to, jakým způsobem nám ten lék pomohl - hlavně, že pomohl.

S problémem padání vlasů je situace poněkud složitější. Díky množství příčin padání vlasů, neexistuje jeden univerzální lék na padání vlasů. Dokonce se často setkáváme také s lékaři, kteří o tomto problému vědí velmi málo a nepovažují ho za "opravdový" problém. Zařazují ho do dříve oblasti estetických problémů.

Bohužel v dnešní době je trh zaplněn šampony proti padání vlasů s lákavou reklamou, které slibují výsledky během několika dní. Často jsou to přitom pouze lepší "oblečené" kopřivové šampony. Navzdory kvalitám kopřivy a její účinkem proti padání vlasů - tato léčba ve většině případů padání vlasů u mužů nebo u žen nestačí.

Složení šamponu je tedy základ. Nespokojte se se šamponem, který uvádí, že obsahuje komplex výživných látek nebo komplex růstových faktorů a věty podobného stylu. Vždy se ptejte prodejce: jaké konkrétní látky šampon obsahuje, které pomohou proti padání vlasů.

 • Vhodně vybrané šampon proti padání vlasů může výrazně napomoci obnově vlasů.
 • Šampon používejte přinejmenším 4-6 týdnů aby vlasy měly čas vyrůst a reagovat na léčbu.
 • Také se ujistěte, že používáte šampon přesně podle návodu výrobce.

 

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
14 hodnocení
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
22 hodnocení
680 Kč 640 Kč Balení na 1,5 měsíce léčby
Prohlédnout
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
7 hodnocení
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
5 hodnocení
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
3 hodnocení
680 Kč 580 Kč Balení na 1,5 měsíce léčby
Prohlédnout

Související čtení z knihovny

Diskuse
person_outlineZákazník 24.05.2019

Je dobry i domaci sampon z vyluhování bylinek? Kopřiva, lopuch?

Takový šampon - vidička má určitě své výhody. Rostliny obsahují řadu složek prospěšných pro vlasy i pokožku. Neobsahují ale další látky, které mohou účinek ještě zlepšit a šampony je obsahují. Moderní šampony proti vypadávání vlasů jsou často kombinací nejrůznějších moderních ale i tradičních složek a výtažků, což je určitě výhoda.

local_library Odborný poradce biome.cz
person_outlineZákazník 16.02.2019

Jak dlouho potrvá, než šampon zabere proti vypadávání vlasů ?. Děkuji

Bude to záviset na příčiny vypadávání vlasů. Pokud se jedná o dočasnou příčinu - například hormonální změny nebo nesprávná životospráva, většinou je efekt viditelný v průběhu měsíce nebo dvou. Pokud je příčina vážnější - dědičné vypadávání vlasů, doporučuje se komplexní dlouhodobější léčba a to nejen šamponem ale také vlasovým aktivátorem a vitamíny. Všechny tyto produkty u nás najdete.

local_library Odborný poradce biome.cz
person_outlineZákazník 15.02.2019

Je pravda, že se šampony proti vypadávání vlasů mohou používat pouze krátký čas a pak si třeba dát delší pauzu? děkuji.

Závisí to na druhu šamponu. Některé mohou například pokožku více vysušovat. Proto se doporučuje střídat je s dětským šamponem, který nepůsobí na pokožku tak agresivní. Šampony, které máme v nabídce, jsou vytvořeny na dlouhodobé používání a není nutné je střídat. Mohou být používány dlouhodobě.

local_library Odborný poradce biome.cz

Zde zadejte hledané slovo nebo výraz. Poté klikněte na lupu nebo stlačte ENTER.