Biome platobné možnosti

Pomáhá B vitamín při vypadávání vlasů?

Ve vodě rozpustná sloučenina, vitamin B, se skládá z různých variací, které lze nalézt v potravinách bohatých na proetíny. Vitamín B se dá najít v sojových ořechách, mrkvi, vejcích a v mase. Takže většina lidí získá vitamin B zcela jednoduše v rámci běžného stravování.

Třeba si však zapamatovat, že vitaminy B jsou rozpustné ve vodě a tedy každý jejich nadbytek se z těla snadno vyplaví. Konzumace potravin s obsahem vitamínu B zredukuje vypadávání vlasů a posílí jejich růst.

B vitamíny

Vitamín B se řadí ke skupině 8 vitamínů, které, ačkoliv jsou příbuzné, jsou zároveň zcela odlišné. Byly doby, kdy se věřilo, že B vitaminy jsou pouze jeden vitamin. Později se zjistilo, že jsou zcela rozdílné, ale do rodiny už patřilo velké množství sloučenin. Jde například o karnitin, předtím vitamín B20, kyselinu para-aminobenzoovou, tedy vitamin B10, taky adenin, to znamená bývalý vitamin B4.

Mezi osm členů B komplexu patří B1 nebo thiamin, B2 riboflavin, B3 niacin, B5 nebo kyselina pantotenová, B6 nebo pyridoxin, B7 biotin, B9 kyselina listová a B12, jinak řečeno kobalamin.

Tyto B vitaminy jsou rozpustné ve vodě, proto je po těle ve velké míře rozptýlen a snadno se odstraňuje močí. Právě proto jsou mnohé z těchto vitamínů bezpečné i při požití velké dávky. Existují však příklady případů toxicity pro vitamin B6 a B3.

Vitamíny B jsou potřebné při mnoha biochemických procesech v těle, včetně regulace hormonů, minerálů a celkového metabolismu. Jsou důležité pro nervový systém a podporují imunitní systém. Pomáhají udržovat správné svalové napětí, pokožku, nehty a vlasy. Jsou potřebné při dělení buněk a ví se o jejich schopnosti snížit riziko vytvoření určitých druhů rakoviny (například rakovina slinivky).

Je možné vytvořit si deficit každého z B vitamínů. Stane se tak tehdy, pokud vitaminy nejsou dostatečně dodávány prostřednictvím běžné stravy, nebo pokud nedochází k jejich vstřebání. Deficit vitaminu B1 vyústí do nemoci beri-beri. Bez vitamínu B2 se objeví symptomy jako suchá pokožka, zánět slizniční membrány a dermatitida. Nedostatek vitaminu B3 se projeví jako pelagra, dermatitida a zmatenost. Deficience vitaminu B5 není běžná, ale pokud se vyskytne, vyústí do akné, svědění, pálení kůže a do ztráty citlivosti v prstech rukou a nohou. Nedostatek vitaminu B6 způsobuje anémii, hypertenzi a dermatitidu. Deficience vitaminu B7 je u dospělých pouze velmi vzácná, ale u dětí může narušit jejich růst a způsobit poškození nervů. Nedostatek vitamínu B9 i B12 vyvolává anémii a zvýšené hladiny homocysteinu. Může vést i k neurologickému poškození.

Zdrojem B vitamínů v rámci jídelníčku je rostlinná i živočišná strava. Jedinou výjimkou je vitamin B12, který se nachází pouze v živočišných produktech. Maso, včetně ryb, masných výrobků a jater, je dobrým zdrojem B vitaminů. Najít je lze i v melase, kvasnicích, fazolích, celých zrnech, chili koření, v banánech a bramborách.

Existují výživové doplňky sestávající z jednotlivých vitaminů B, zkombinované s jinými B vitamíny či jako celý B komplex, popřípadě s jinými vitamíny ve formě multivitaminových doplňků. Neměli byste je však užívat bezdůvodně. Protože když je tělo vstřebá, všechen přebytečný B vitamín vyloučí. Výživové doplňky s B vitamíny se doporučují speciálně starým lidem a těm, který zažívají stresové situace. Vitamín B9 se doporučuje užívat těhotným ženám, protože jeho nedostatek, zejména v raném embryonálním stádiu, může vést k vrozeným vadám u dítěte.

Výživové doplňky s B vitamínem by se měly užívat při léčbě vypadávání vlasů v tom případě, pokud je plešatost způsobena nedostatkem vitamínů. U plešatějících, kteří pravidelně kouří nebo pijí, je právě toto s největší pravděpodobností příčina ztráty vlasů. Ostatní, kterým řídne vlasový porost, by měli konzultovat se svým lékařem, zda u nich není na vině deficit některého z B vitamínů.

Pokud vezmeme v úvahu množství biochemických procesů závislých na B vitamínech, je jasné, že by právě doplněk s B vitamínem mohl podpořit růst vlasů a zastavit jejich vypadávání. Vyživuje totiž speciální buňky vlasových folikulů.

K B vitamínům, o nichž je známo, že mohou zvrátit padání vlasů, patří B3, B5, B6 a B12. Podobně, nedostatek vitaminu B1, B2, B3 a B5 způsobuje vypadávání vlasů a správná suplementace ho může zastavit. Při ošetřování padajících vlasů se osvědčilo zkombinovat B vitaminy se zinkem. Celkem tak mohou zvýšit produkci dihydrotestosteronu (DHT). DHT se syntetizuje z testosteronu a je považován za hlavní příčinu androgenní alopecie. Způsobuje rapidní úbytek vlasových váčků buněk, co do počtu i aktivity. Proto je nutné okamžité dodání B vitamínů, aby bylo možné zvrátit vypadávání vlasů vyvolané DHT.

Nedostatek B vitamínů

 • B1 (thiamin) - beri-beri, Korsakova syndrom, vypadávání vlasů
 • B2 (riboflavin) - ariboflavinóza, vypadávání vlasů
 • B3 (niacin) - pelagra, demence, vypadávání vlasů
 • B5 (kyselina pantotenová) - akné, nervové poškození, svědění, vypadávání vlasů
 • B6 (pyridoxin) - anémie, hypertenze, otoky, dermatitída
 • B7 (biotin) - narušený růst a neurologické poškození
 • B9 (kyselina listová) - anémie, vrozené vady
 • B12 (kobalamin) - anémie, ztráta paměti, ztráta kognitivních funkcí

Základní fakta o vitaminu B a jeho souvislosti s vlasy

Faktem je, že zdravá strava vede ke zlepšení celkového zdraví, včetně zraku, pokožky, nehtů a vlasů. V některých případech ztráty vlasů jde o záležitost přesahující jen zdravé stravovací návyky, ale pokud tělo dostane vitamíny a živiny, které potřebuje, bude schopno alespoň o něco snížit množství vypadaných vlasů a zlepší se i celkový stav vlasů.

Pokud jde o vitamín B a padání vlasů, nelze zapomínat na některé náležitosti.

 • U žen, které trpí na padání vlasů, je častou příčinou nedostatek vitaminu B12. Je důležité mít správné hladiny B12 v těle, stejně jako mít vyrovnaný jídelníček, ve kterém by neměly chybět vejce a maso. Tak tělo dostane dostatek B12, aniž by bylo nutné užívat výživové doplňky.
 • Zvýšením hladin B12 je možné zpomalit proces vypadávání vlasů a stimulovat jejich růst.
 • B vitaminy jsou natolik podstatné při opětovném růstu vlasů, že jsou často předepisovány spolu s jinými léčebnými metodami při padání vlasů.

Další fakta o B vitamínech a vypadávání vlasů

Vitamín B je důležitý faktor, i pokud jde o prevenci vypadávání vlasů a jejich opětovného růstu.

 • Kromě orálního užívání B vitamínu v případě padání vlasů, existují i produkty jako šampony a kondicionéry, které ho obsahují jako svou součást.
 • Vitamin B spolu s kyselinou listovou jsou známé tím, že regenerují buňky, které jsou zodpovědné za růst vlasů.
 • Kromě toho, že podporuje růst, vitamin B zlepšuje zdraví a sílu folikulů a tím brání vlasům v padání.
 • Vitamín B může pomoci při léčbě v kombinaci s předepisovanými prostředky, pomáhá však i v kombinaci s přírodní léčbou. Jedním z nejrozšířenějších prostředků proti vypadávání vlasů je biotin. Je odvozen od vitaminu B a zkombinovaný s vitaminem H. Jeho účinek je osvědčený, což vysvětluje jeho popularitu.
 • Vitamín B3 posiluje průtok krve až přímo k vlasovým kořínkům.
 • B5 podle všeho stimuluje růst vlasů, takže se nahradí vlasy vypadané. Pokud trpíte nedostatkem tohoto vitamínu, může být dost problematické, aby došlo k růstu nových vlasů.
 • Vitamin B3, známý také jako niacin, pomáhá při cirkulaci krve až ke kořínkům vlasů.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
69 recenzí
Akce -5%Náš tip
463 Kč 440 Kč
Vitamíny Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Vypadávání vlasů | Růst vlasů | Posílení vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
16 recenzí
Akce -5%
999 Kč 949 Kč
Vitamíny Foligain 120tbl.
Vitamíny na vlasy Foligain | Proti vypadávání vlasů | posilující | Podpora růstu vlasů | Proti řídnutí vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
52 recenzí
Akce -5%
402 Kč 382 Kč
Biotin 10000mcg 60tbl.
Biotin tablety 10 000mcg | Extra účinek | Vlasy, pokožka, nehty