Úvod > Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů

Naše nejlépe hodnocené produkty

Vypadávání vlasů se jistým způsobem projeví u většiny lidí. Lidstvo trpí tímto fenoménem od počátků. Vypadávání vlasů je v podstatě zakódováno v genech lidstva. Známe několik druhů vypadávání vlasů. Nejčastějším typem je tzv. androgenní nebo androgenetická alopecie. Jinými slovy i mužský typ vypadávání vlasů. Trpí jí přibližně 95 % všech případů vypadávání vlasů. Vypadávání není jen čistě mužský problém. U mužů se vyskytuje mezi 50 až 80 procenty. Vypadávání vlasů neobešlo ani ženy - trpí jím 20 - 40 procent všech žen.

Vypadávání vlasů - příčiny

Existuje mnoho důvodů vypadávání vlasů, které zahrnují celou řadu medicínských a emocionálních příčin, případně příčin souvisejících s životním stylem. Například stres, hormonální změny a špatná strava zabraňují tělu absorbovat nezbytné živiny, které potřebuje pro podporu zdravých vlasů. Toto jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů :

Dědičnost

Vypadávání vlasů může být získáno geneticky buď od matky nebo otce. Vlasové folikuly u mužů i žen jsou v tomto případě citlivější na působení mužských hormonů ( mají je v těle i ženy ). Folikuly se v každém růstovém cyklu zmenšují a tvoří stále tenčí vlasy.

V takovém případě mluvíme o androgenní alopecii. Je považována za nejčastější a nejrozšířenější typ vypadávání vlasů, který v dnešní době známe. Více než 70 % všech mužů a asi 50 % všech žen bude někdy v životě postižena androgenní alopecií. U mužů je známá také jako ložiskové vypadávání vlasů. Vlasy vypadávají podle známého vzoru, počínaje nad spánky a pokračujíc řídnutím vlasů na temeni. V průběhu doby, vlasová linie ustupuje a často vyústí v částečnou nebo úplnou plešatost.

U žen je často známá jako ženské ložiskové vypadávání vlasů a liší se od své mužské verze. Vlasy však řídnou po celé hlavě. Tento typ vypadávání vlasů u žen jen zřídka vede k celkové plešatosti.

Léčba závisí od stadia vypadávání vlasů. Je třeba zahájit léčbu co nejdříve. Při tomto typu vypadávání vlasů se doporučují léky s anti -androgenů účinky. V počátečním stádiu je vhodná například kombinace šampon Revita a saw palmetto 320 nebo šampon Revita a vitamíny na vlasy Foligain.

Při silnějším vypadávání vlasů doporučujeme přidat k léčbě i vlasový aktivátor. Mnoho pacientů má vynikající výsledky s laserovou léčbou vypadávání vlasů.

Těhotenství, porod

Nárůst hormonu progesteronu během těhotenství způsobí, že vlasy rostou déle. Po porodu se však hladina hormonu progesteronu vrátí na normální úroveň, což způsobuje, že vlasy které by za normálních okolností byly vypadly během posledních devíti měsíců, vypadnou všechny najednou.

V tomto období vypadne neobvyklé množství vlasů (více než 50 až 150 vlasů za den), což obvykle vytváří vzhled řídkých vlasů. Tato ztráta vlasů má tendenci vrcholit tři až čtyři měsíce po porodu. Tento typ vypadávání vlasů se nazývá telogenu effluvium a je nejjednodušší léčitelný. Vlasové folikuly by se měli vrátit i samy do normálu v průběhu 6-12 měsíců. Během tohoto období budete potřebovat způsob jak zahustit vlasy. Často se používají i přípravky pro rychlejší růst vlasů - doporučujeme šampon Revita.

Nemoc a stres

Vypadávání vlasů může být způsobeno i nemocí, jako je nedostatek železa / anémie, závažnými infekcemi, velkým chirurgickým zákrokem nebo obdobím psychického stresu. Když člověk prožívá stres nebo nemoc, tělo vysílá signály do vlasových folikulů, což je nutí aby vstoupili do klidové fáze. V této fázi neprobíhá žádný nový růst vlasů. Vlasy tedy vypadávají jako obyčejně ale žádné nové nerostou. Navíc, když jsme ve stresu, často se také špatně stravujeme, což brání našemu tělu přijmout životně důležité živiny potřebné pro podporu vlasových folikulů. Pro tento účel je vhodný vlasový aktivátor, který vlasům dodá energii a potřebné výživné látky pro růst. Doporučujeme kombinaci vlasový aktivátor společně s vitamíny na růst vlasů pro co nejlepší účinek.

Menopauza

Hormonální změny, způsobené před menopauzou a menopauzou mohou také způsobovat vypadávání vlasů. Během této doby hladina hormonů estrogenu a progesteronu v těle ženy kolísá a klesá. Tyto změny mohou ovlivnit funkci vlasových folikulů, což vede k prodloužení klidových fází a znatelnému řídnutí vlasů. Mělo by to být jen dočasné období, které je možné překonat prostředky na zahuštění vlasů a také vlasovými aktivátory, které pomohou vlasům rychleji dorůst.

Věk

S věkem se snižuje rychlost jakou vlasové folikuly produkují vlasy a je to zcela normální proces. Vlasy působí řidší, protože probíhá proces normálního vypadávání vlasů ale nové vlasy dorůstají pomaleji. To odpovídá i zbytku lidského těla, protože věk ovlivňuje schopnost těla regenerovat se. V tomto případě se doporučuje léčba přírodními léky proti vypadávání vlasů aby mělo tělo dostatek látek pro jejich regeneraci.

Stravování a životní styl

Vypadávání vlasů může být také ovlivněno špatnou stravou, která může ovlivnit růst nových vlasů, stejně jako neaktivním životním stylem. Dočasné vypadávání vlasů může být způsobeno změnami ve stravě, jako jsou nárazové diety, anorexie, nízký příjem proteinů, protože vlasy nedostávají základní živiny. Změnou jídelníčku a doplněním ovoce a zeleniny by se mělo vypadávání vlasů ustálit. Také jsou vhodné vitamínové pilulky na vlasy, které dodají tělu všechny potřebné živiny pro růst zdravých vlasů.

Přílišná úprava vlasů

Vypadávání vlasů může způsobovat i jejich přílišná úprava. V tomto případě hovoříme o trakční alopecii. Tento typ vypadávání vlasů je způsoben tuhými copy, používáním silných barev, příliš ztuha zapletenými copánky a prodlužováním vlasů. Tento stav je často dočasný. Jakmile je " trakční " prvek odstraněn, normální růst vlasů pokračuje. V některých případech však tento stav může být trvalý. Doporučuje se léčba vlasovými aktivátory pro co nejrychlejší dorostlých vypadnutých vlasů.

Přirozené vypadávání vlasů

Lidé přirozeně ztrácejí asi 20-50 vlasů denně. Každému na hřebenu pokaždé zůstane několik vlasů vždy když se češe. Přítomnost velkého množství vlasů na hřebenu, v umyvadle nebo ve vaně může být příznakem vypadávání vlasů. Běžné geneticky způsobené vypadávání vlasů však není způsobeno pouze nadměrným vypadáváním vlasů, ale i postupným nahrazením vypadnutých vlasů, menšími, jemnějšími vlasy. Tento proces se nazývá miniaturizace.

Růstový cyklus vlasů

Lidská pokožka hlavy obsahuje 100 000 až 150 000 folikulů, které produkují vlasy. Tyto vlasy se vynoří z pokožky hlavy jednotlivě, ale jsou uspořádány v malých skupinách po 1-4 vlasech, v tzv. folikulárních jednotkách. Na lidské hlavě je přibližně 50 000 - 65 000 folikulárních jednotek.

Zhruba 90 % vlasů na hlavě v kterémkoliv daném okamžiku aktivní roste. Tato fáze - anagenní fáze, trvá v průměru asi tři roky. V katagenní fázi, což je nejkratší fáze, která trvá asi 2-3 týdny, se růst vlasů zastaví. Zbývajících 10 % vlasů na hlavě je v klidové - telogenní fázi, která na normální pokožce hlavy trvá asi 3 až 4 měsíce.

Když vlasy vstoupí do své klidové fáze, růst se zastaví a kořínek se oddělí od papily a vlas je buď vytažen ( například při česání ), nebo vytlačen, pokud na jeho místě začne růst nový vlas. Pokud je vlas vytažen nebo sám vypadne, v dolní části vlasu je přítomný malý bílý otok. Většina lidí předpokládá, že se jedná o růstové centrum vlasu, ale to je pouze kyjakovitá část dolního konce vlasu. Dermální papila a růstové centrum vlasů centrum zůstává v pokožce hlavy.

Vlasy vyrůstají z pokožky hlavy rychlostí asi 0,44 mm / den ( nebo 1,2 cm za měsíc). Každý vlasový folikul prochází vlasovým cyklem 10-20 krát za život.

Vypadávání vlasů - proč nám vadí a jaká je realita ?

Vypadávání vlasů je problém pro miliony mužů a žen, mladých i starých. Často má však vypadávání vlasů negativní vliv na jejich sebevědomí a důvěru, a tak sníží jejich schopnost užívat si život naplno. Vypadávání vlasů postihuje lidi různými způsoby, ale určité emocionální reakce jsou společné pro mnoho lidí, kteří jím trpí.

Vypadávání vlasů a atraktivita u opačného pohlaví

Nejčastější obavou, kterou lidé mají, když začnou ztrácet vlasy, je to, že budou méně atraktivní pro opačné pohlaví. Realita je bohužel opravdu taková, že plešatí muži se líbí ženám méně. Situaci plešatým mužem trošku ulehčují novodobí akční hrdinové ostříhání na krátko nebo dohola. Výzkumy však říkají, že ačkoli holohlaví muži působí více mužněji a autoritativnější, muži s vlasy jsou pro ženy sympatičtější. Stejně pro muže je ideál žena s dlouhými a hustými vlasy. Řídké vlasy jsou obecně považovány za projev nemoci nebo stáří. Jak zahustit řídké vlasy ?

Vypadávání vlasů přidá člověku na věku

Vypadávání vlasů je univerzálním znakem stárnutí, jako vlasy postupně řídnou v průběhu času. Vypadávání vlasů se však také může objevit náhle v mladém věku, takže člověk vypadá mnohem starší, než ve skutečnosti je.

Vliv vypadávání vlasů na práci

Tím, že osoba trpící vypadáváním vlasů vypadá starší, než ve skutečnosti je, může být podle studií skutečným problémem ucházet se o práci v konkurenci stejně kvalifikovaných lidí, kteří ale netrpí vypadáváním vlasů. Pokud zaměstnavatelé hledají uchazeče o zaměstnání a znalosti jsou stejné, uchazeči s vlasy jsou vnímáni příznivější než ti, kteří jsou plešatí.

Pocit ztráty sebevyjádření

Dalším aspektem plešatění je pocit ztráty kontroly. Vlasy jsou jednou z mála částí těla, kterými můžete skutečně manipulovat. Můžete si pěstovat dlouhé vlasy, ostříhat jej, natočit jej, nabarvit je nebo si je svázat do culíku. Slouží jako forma sebevyjádření. Když lidé začnou ztrácet tuto formu sebevyjádření, mohou být v depresi a utažení. Ale ne každý reaguje tímto způsobem. Lidé na své vypadávání vlasů reagují velmi odlišně. Někteří to považují jen za malou nepříjemnost, zatímco pro jiné je tato situace tak vyčerpávající, že je na veřejnosti bez pokrývky hlavy neuvidíte.

Nespokojenost se svým vzezřením

Lidí, kteří trpí vypadáváním vlasů, si stěžují, že to, jak vypadají neodpovídá jejich představě o sobě samých. K tomu dochází, když někdo začne ztrácet vlasy skoro, tj. jako teenager nebo po dvacítce, ale je to problém i v případě, když někdo měl celé roky husté vlasy ( a lidé mu skládali komplimenty ) a pak mu vlasy ve středním věku nečekaně zředli.

Vtipkování na adresu plešatých

Jedna z věcí, která dělá plešatost těžkou je to, že z nějakého důvodu lidé cítí, že komentovat, nebo žertovat o vypadávání vlasů je " fér ", ačkoli se neodváží zmínit, že někdo má špatnou pleť, nebo kulhá.

Možnosti

Je důležité mít na paměti, že ztráta vlasů je velmi častá, je mnohem více přijatelná jak člověk stárne, obecně je pro jiné lidi méně důležitá než si osoba trpící vypadáváním vlasů myslí. Na druhé straně, je normální trápit se kvůli vypadávání vlasů. Naštěstí pro ty, kteří trpí vypadáváním vlasů, existují v současnosti již vhodné léky pro léčbu vypadávání vlasů.