Biome platobné možnosti

Růst vlasů - jak pomůže biotin?

Biotin: výhody pro růst vlasů

Kdo by nechtěl hlavu plnou hustých vlasů, hlavně když na internetu můžete najít řadu úchvatných copánků a drdolů? Samozřejmě, že se pak člověk cítí frustrován, že si ten účes nemůže udělat, protože nemáte dostatečně husté a mohutné vlasy. Přestože při určování objemu vlasů hraje svou roli genetika, můžete vyzkoušet několik věcí, abyste se vyhnuli nepovedeným neupravitelných vlasům. Mnozí lidé věří, že jim pomůže biotin. Může však při růstu vlasů biotin skutečně pomoci? Které jsou ty nejlepší zdroje biotinu? Čtěte dál.

Pomáhá biotin při růstu vlasů?

Biotin nebo vitaminu B komplexu se jeví jako efektivní při podpoře růstu vlasů - díky němu mohou růst vlasy rychleji a mohou být delší. Biotin lze nalézt v potravinách, dá se však získat i v podobě výživových doplňků. Jakýkoliv deficit tohoto vitaminu může způsobit to, že vám budou padat vlasy. Hlavním důvodem je fakt, že je biotin důležitý při buněčné proliferaci. Biotin reaguje s buněčnými enzýmami a podporuje tvorbu aminokyselin. To jsou stavební bloky proteinů. Biotin pomáhá i proto, že se vlasy skládají z proteinu zvaného keratin a právě biotin ho vlasům dodává.

Výzkumů uskutečněných s cílem prokázat účinky biotinu na růst vlasů je pomálu. Můžeme zmínit studii z roku 2015, kdy byly podávány ženám s řídnoucími vlasy pilulky obsahující i biotin. Výzkum trval 90 dní a výsledky prokázaly výrazné zlepšení nárůstu vlasů a snížení vypadávání vlasů [1]. Podobné výsledky prokázala i studie z roku 2012, kdy byly příznivé účinky biotinu na růst vlasů zaznamenané po 90 a 180 dnech. [2]

Biotin pomáhá v růstu vlasů, ale výsledky se mohou od osoby k osobě lišit, zvláště, pokud ho neužíváte pravidelně. Navíc, musíte pochopit, že ačkoli biotin pomáhá, nemůžete spatřit změnu ze dne na den. Zlepšení lze zaznamenat až přibližně o měsíc. Pokud vám i nebudou vlasy růst rychleji, získáte další jiné výhody - zlepšený růst řas a nehtů. Biotin také pomáhá zmírnit ekzémy.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
52 recenzí
Akce -5%
402 Kč 382 Kč
Biotin 10000mcg 60tbl.
Biotin tablety 10 000mcg | Extra účinek | Vlasy, pokožka, nehty

Kolik biotinu se doporučuje pro podporu růstu vlasů?

Když teď znáte odpověď na otázku, zda biotin pomáhá při růstu vlasů, můžete chtít vědět, kolik ho užívat k tomu, aby bylo zlepšení pozorovatelné. Některé studie potvrdily, že užívání biotinu nevede k žádným vedlejším nežádoucím účinkům, pokud užíváte až do 300 tisíc mcg denně. Není však důvod, abyste konzumovali více, pokud na pozitivní účinky stačí mírnější množství. V závislosti na vašem věku byste měli dodržovat následující dávkování.

Věk

Dávka

Do 12 měsíců

7 mcg

1-3 roky

8 mcg

4-8 let

12 mcg

9-13 let

20 mcg

14-18 let

25 mcg

Dospělí

30 mcg

Těhotné ženy

30 mcg

Kojící ženy

35 mcg

Toto jsou základní pravidla, ale mnozí lidé užívají až do 1000 mcg biotinu denně pro rychlejší a zdravější růst vlasů. Některé důkazy ukazují, že užívání 5000 mcg biotinu denně po dobu tří měsíců vám pomůže získat hustší a delší vlasy.

Z jakých zdrojů lze získat biotin pro růst vlasů

Biotin lze získat z různých zdrojů, včetně výživových doplňků a potravin.

1) Biotinové výživové doplňky

Výživové doplňky s biotinem na podporu růstu vlasů jsou velmi populární. Můžete je získat v různých formách, včetně:

Pilulky: jsou nejpopulárnějším typem biotinový výživových doplňků. Existuje několik značek biotinový tabletek a většina z nich účinkuje u většiny lidí. Pokud máte problém s trávením nebo polykáním tablet nebo kapslí, můžete vyzkoušet některou z dalších forem. Dostat možná i tekuté tobolky, nebo měkké či tvrdé gelové tobolky.

Olej: biotinové výživové doplňky existují i ve formě olejů. Olej je třeba aplikovat přímo na vlasovou pokožku, tak se dostaví pozitivní výsledky.

Šampon: mnohé produkty na vlasy jako kondicionéry, šampony a oleje na vlasy obsahují biotin. Jejich použití je pro nezdravé vlasy velmi přínosné. Šampony s obsahem biotinu poskytují vlasům přínosné aminokyseliny, které pomáhají zlepšit průtok krve a opravovat poškození vlasů.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
47 recenzí
Akce -5%Náš tip
595 Kč 565 Kč
Šampon Folivital Pro 200ml.
Šampon Folivital PRO | Proti vypadávání vlasů | Na růst vlasů | Proti maštění

2) Potraviny bohaté na biotin

Potraviny s vysokým obsahem biotinu a vitamínů B

Výživové doplňky pomáhají získat dostatek biotinu, který potřebujete k tomu, abyste měli zdravé vlasy. Nemusíte se však spoléhat pouze na ně. Do svého jídelníčku můžete zařadit určité potraviny a tak tělu dopřát dostatečné množství biotinu.

Mandle: mandle jsou plné biotinu a obsahují i další esenciální živiny jako jsou proteiny a vitamín E. Tyto zlepšují stav pokožky a mají i jiné zdravotní přínosy. Mandle obsahují mononenasycené tuky, které jsou dobré pro vlasy, kůži a nehty. Je však třeba dávat pozor na množství, protože mandle jsou plné kalorií.

Mrkev: pomáhá biotin při růstu vlasů? Ano, pomáhá. Jak zvýšíte nárůst příjmu biotinu? Dejte si mrkev! Mrkev je přínosná, protože je plná biotinu a má také vysoké hladiny betakarotenu, který je velmi dobrý a vhodný pro zdraví očí.

Studenovodní ryby: jsou plné biotinu, obsahují vysoké hladiny vitaminu H. Jednoduše si přidejte do jídelníčku více sardinek, sledě, tuňáka, lososa, pstruha, a tak si zvýšíte příjem biotinu. Studenovodní ryby jsou přínosné, protože obsahují množství omega-3-mastných kyselin. Tyto zlepšují cirkulaci krve a nabízejí i další benefity.

Květák: není bohatý pouze na biotin. Obsahuje i další důležité živiny jako je sodík, draslík, vápník, mangan, zinek, niacin, měď, železo a mnoho různých vitamínů. Pomáhá neutralizovat toxiny, funguje jako prevence rakoviny, podporuje játra a posiluje růst vlasů.

Mangold: patří k potravinám, které obsahují nejvíce biotinu. Obsahuje také množství vitaminu C, vlákniny, hořčíku a vitaminu A. Můžete ho jíst v různých podobách - dušený, jak soté, smažený, vařený či na páře.

Upozornění při používání biotinu pro růst vlasů

Přestože je odpověď na otázku, jestli biotin pomáhá při růstu vlasů pozitivní, musíte vědět i o rizicích, které hrozí. Biotin je pro většinu lidí bezpečný. Než však začnete užívat výživové doplňky s obsahem biotinu, konzultujte nejdříve svého lékaře. Obzvláště, pokud máte nějaký zdravotní problém. Níže jsou uvedeny další záležitosti, které musíte mít na zřeteli, pokud takové výživové doplňky užíváte:

  • může vám začít růst brada a rozvinout se cystické akné, když začnete užívat biotinové doplňky. Ujistěte se, že budete pít dostatečné množství tekutin a omezte dávkování biotinu na 2500 mcg nebo méně.
  • Při užívání biotinových doplňků se u vás může vyvolat alergickou reakci. Je to sice dost vzácné, ale stát se to může. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás projeví příznaky jako nevolnost, svědivé vyrážky, bolesti na hrudi a otok obličeje a krku.
  • V ojedinělých případech mohou vést vysoké dávky biotinu k potratu. Pokud jste těhotná a chcete užívat biotin, prokonzultujte svůj záměr s lékařem.
  • Můžete zaznamenat negativní interakce s léky, pokud užíváte biotin spolu s léky na záchvaty, cholesterol a cukrovku.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
52 recenzí
Akce -5%
402 Kč 382 Kč
Biotin 10000mcg 60tbl.
Biotin tablety 10 000mcg | Extra účinek | Vlasy, pokožka, nehty
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
69 recenzí
Akce -5%Náš tip
463 Kč 440 Kč
Vitamíny Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Vypadávání vlasů | Růst vlasů | Posílení vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
47 recenzí
Akce -5%Náš tip
595 Kč 565 Kč
Šampon Folivital Pro 200ml.
Šampon Folivital PRO | Proti vypadávání vlasů | Na růst vlasů | Proti maštění

Doporučená četba z knihovny

Přidat otázku / komentář

Kdy je nejlepší doba k užívání biotinu, ráno v poledne nebo večer?

Biotin užijte ideálně ráno. Kvůli úloze vitamínů B komplexu v metabolismu živin a produkci energie se obecně doporučuje konzumovat je ráno nebo v poledne a vyhýbat se jejich užívání proti noci, protože by to mohlo narušovat spánek.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Jak dlouho vydrží v těle biotin? Opravdu ovlivňuje biotin výsledky krevních testů?

Nadbytek biotinu v krvi interferuje s biotinem používaným v některých, ale ne ve všech imunotestech a může způsobit, že výsledky budou buď falešně zvýšeny nebo falešně sníženy. Ovlivněny mohou být testy na srdeční choroby, stavy štítné žlázy, rakovinu prsu, těhotenství nebo plodnost. Ne všechny laboratorní testy jsou ale biotinem ovlivněny. Přesné informace vám poskytne lékař.

Poločas rozpadu biotinu je přibližně 2 hodiny, takže osmihodinová abstinence může být dostatečná k minimalizaci interference. Pokud však užíváte vysoké dávky biotinu, doporučuje se vynechat 72 hodin před odběrem krve na laboratorní testy.

Biotin nezpůsobuje podrážděnost ani ospalost, takže jej můžete užívat kdykoli během dne.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Jak dlouho trvá, než uvidím účinky biotinu na vlasy?

U některých lidí to může trvat až 90 dní nebo déle. Důvodem dlouhého času, než je vidět změna, je pochopení cyklu růstu vlasů. Po 90 dnech budete mít vytvořeny nové vlasy, projeví se také rychlejší růst. Potom umíte porovnat aktuální výsledky s dobou před užíváním biotinu.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Mohu užívat biotin dlouhodobě?

Ano, biotin patří mezi vitamíny, které lze užívat dlouhodobě. Dokonce se kvůli jeho celkovým zdravotním přínosům dlouhodobé užívání doporučuje.

Aby se užívání biotinu projevilo, je třeba jej brát alespoň tři měsíce. Po šesti měsících je vhodné udělat si měsíční přestávku, případně zvolit přípravek s nižším obsahem biotinu a poté se můžete opět vrátit k vyšší dávce.

Kromě zdravých vlasů, nehtů a pokožky je biotin vynikajícím zdrojem energie, podporuje imunitní systém a přispívá ke zdraví nervové soustavy.

local_libraryOdborný poradce biome.cz