Biome platobné možnosti

Účinky kopřivy proti vypadávání vlasů

Má kopřiva účinek proti vypadávání vlasů?

Ačkoli použití kopřivy proti vypadávání vlasů není zaručené řešení, některé klinické studie prokázaly, že kopřiva je do určité míry efektivní. Kromě použití v šamponech a kondicionérech, existuje množství doplňků výživy s obsahem kopřivy, které mohou být užívány perorálně jako vitaminové doplňky.

Existují tři hlavní důvody k tomu, aby zvážily používání kopřivy proti vypadávání vlasů. Dokáže totiž:

  • zmírnit zánět na vlasové pokožce
  • neutralizovat poškození volnými radikály na vlasové pokožce
  • blokovat DHT, a to při lokálním i vnitřním využití

Níže si jednotlivé body rozebereme podrobněji. Podíváme se na aktuální medicínské výzkumy týkající se využití kopřivy při obnově růstu vlasů. Detailněji se podíváme na 6 měsíční výzkum, kterého se zúčastnilo 620 pacientů a který prokázal, že kopřiva dokáže účinně blokovat DHT, a to bez nežádoucích vedlejších účinků.

Co je kopřiva dvoudomá?

Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je kvetoucí trvalka, která roste na mnoha místech světa, včetně Evropy, Asie i Severní Ameriky. Často krát dorůstá do výšky 2 metrů. Poznat ji lze jednoduše díky listem ve tvaru srdce a silné vrstvě jemných chloupků, která pokrývá celou rostlinu. Právě v těchto chloupcích se nachází žahavá látka, která po kontaktu s pokožkou působí dráždivě. Způsobuje bolest, otok, svědění i pocit mravenčení postiženého žahnutí místa na těle.

Přesto se kopřiva už po staletí využívá díky svým léčivým vlastnostem. V Evropě ji již ve středověku lidé používali při revmatismu, bolesti kloubů, dokázala také zbavit tělo přebytečné vody.

Starověcí Egypťané zase věděli, že je velmi účinná při artritidě a bolesti zad. Popsaných bylo několik postupů, kdy se praktikovalo bičování kopřivovými listy - tato léčebná metoda se využívala při chronickém revmatismu, letargii, komatu, také při ochrnutí a choleře.

Kopřiva se díky jejím holistickým vlastnostem hojně využívá až dodnes. Obsahuje širokou škálu prospěšných látek. V listech, kořenech i stoncích kopřivy jsou hojně zastoupeny některé důležité vitamíny a minerály. Například hořčík, který má sám o sobě úžasné vlastnosti prospěšné proti vypadávání vlasů. Také vitamin C, vitamin B, vitamin K, draslík, oxid křemičitý či vápník. Kopřiva je stejně bohatým zdrojem železa i omega-3 kyselin.

Kopřiva je přínosná i při samotném vypadávání vlasů - dokáže bojovat s alopecií, tedy nežádoucím vypadáváním vlasů. Mnoho výzkumů potvrdilo potenciál kopřivy při stimulaci růstu vlasů a podpoře růstu zdravějších a pevnějších vlasů.

Souvislost mezi kopřivou a zánětem spojeným s vypadáváním vlasů

Porovnání zdravý folikul a folikul se zánětem
Zánět v pokožce může poškozovat vlasová vlákna

Zapálená vlasová pokožka je hlavním původcem a spouštěčem chronického padání vlasů. Pokud dochází k poškození pokožky kvůli cizím či škodlivým látkám jako jsou volné radikály, DHT či bakterie, tělo reaguje a snaží se proti nim bojovat.

Různé studie a výzkumy (Magro, C.M. et al., 2011) [1] prokázaly, že chronický zánět vede k sebedestrukci buněk ve vlasové pokožce. Výsledkem je poškození vlasového vlákna a příslušejících folikulů.

Zánětlivý proces regulují několik látky. Jedno takové činidlo se nazývá NF-KB, a právě to je silným spouštěčem zánětů. Když se jednou NF-KB aktivuje, aktivuje zároveň i další prozánětlivé látky. Proto lze konstatovat, že zánět závisí i na aktivitě NF-KB.

Jiný výzkum byl zaměřen na odhalení protizánětlivých vlastností kopřivy, které se využívají při celkové léčbě revmatoidní artritidy. Vědci použili výtažek z listů získaný inkubací buněčných kultur v různých koncentracích. Ke kulturám následně přidaly TNF na vyvolání zánětu.

Podle závěrečných zjištění lze konstatovat, že výsledky závisí na velikosti dávky. To znamená, čím více extraktu z kopřivy, tím mírnější zánět nastal. Podobné zjištění konstatuje i výzkum dalšího vědeckého týmu (Hajhashemi, V. a Klooshani, V., 2013). [2]

Kopřiva je silně protizánětlivá díky několika různým mechanismem. Jako první, různé složky kopřivy, flavonoidy a fenoly, působí jako silné antioxidanty, a ty jsou při boji s volnými radikály jednoznačně potřebné.

Molekuly jsou tvořeny atomy, atomy zase protony, elektrony a neutrony. Elektrony jsou v párech, což zajišťuje stabilitu atomu. Volné radikály jsou přitom nestabilní molekuly, které vyhledávají a napadají stabilní molekuly, aby jim odebrali elektrony. Tím živým buňkám škodí. Toto vede k rozsáhlému poškození, které nakonec vyvolá zánětlivou reakci. A tato jak víme, hraje významnou roli při chronickém vypadávání vlasů.

Rozsah ztráty vlasů kvůli poškození volnými radikály dosud nebyl řádně prozkoumán, několik z mála výzkumů však spojuje alopecii s vysokým oxidačním stresem ve vlasové pokožce (Akar, A. et al., 2002). [3] Podle jiných výzkumů (Trueba, RM, 2009) [4] je poškození volnými radikály jen jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují nadměrné padání vlasů u sledovaných subjektů.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
69 recenzí
Akce -5%Náš tip
463 Kč 440 Kč
Vitamíny Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Vypadávání vlasů | Růst vlasů | Posílení vlasů

Antioxidanty brání volným radikálům v způsobování škod, a to tím, že volným radikálům darují jeden ze svých elektronů. Existují pravděpodobně tisíce různých antioxidantů (vitamin C, vitamin E, betakaroten jsou pouze některé z nich), které působí proti různým podskupinám volných radikálů.

Kopřiva má protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální vlastnosti. Výzkumy potvrzují její možnou úlohu v léčbě vypadávání vlasů.

Nedávné zjištění z výzkumu íránského týmu (Guder, A. a Korkmaz, H., 2012) [5] ukazují, že právě kopřiva obsahuje obrovské množství antioxidantů. Těmi nejvýznamnějšími pro potřeby léčby padání vlasů jsou flavonoidy a polyfenoly, oba totiž působí protizánětlivě.

Kopřiva je také zdrojem vitamínu C, který kromě svých antioxidačních vlastností stejně přímo přispívá ke zdraví pokožky a vlasů samotných.

Kopřivy dvoudomé lze uplatnit i při apoptóze, programované buněčné smrti. Apoptóza je přirozený proces ke kterému dochází, když tělo začne tvořit nadměrné množství určitého typu buněk, které pak ubírají další zbytečnou energii. K apoptóze dochází i tehdy, jestliže tělo vyhodnotí, že daná buňka nadělá více škody než užitku.

Apoptóza obvykle sice nevyprovokuje zánětlivou reakci, za určitých podmínek však k takovému stavu dojít může. To je i situace, kdy vlastně k aktivaci apoptózy přispějí samotné volné radikály. (Raha, S. a Robinson, B.H., 2002) [6]

Pokud totiž v určitém okamžiku dojde k výraznému odumírání buněk, může tělo považovat za nutné spustit zánět, a to jednoznačně vlasové pokožce nesvědčí.

Při jiném výzkumu zahrnujícím testy na potkanech (Told, A. et al., 2005) [7] pozorovali vědci účinek cvičení a používání doplňku s obsahem kopřivy na poškození mozku potkanů ​​způsobené volnými radikály.

Výzkum sice nezjistil žádný významný vztah mezi plaváním a oxidačním stresem. Zjistili však, že skupina podstupující léčbu kopřivou měla zvýšené množství proteinu c-jun, což je důležitá složka, která přímo ovlivňuje apoptózu.

A zatřetí, kopřiva dvoudomá prokázala antibakteriální potenciál. A to včetně schopnosti ovlivnit přímo vlasy. Běžným kožním problémům je totiž folikulitida, což je fokální zánět vlasových folikulů. Obvykle je doprovázena svěděním a bolestí. Během ranních stadií folikulitidy vypadává nadměrné množství vlasů, které nedorostou dokud se neodstraní infekce. Pokud se však stane folikulitida ještě závažnější, může zánět natrvalo zničit vlasové folikuly.

Nejběžnější příčinou folikulitidy způsobenou bakteriální infekci bývá bakterie Staphylococcus aureus. Tato se na kůži nachází běžně, při přemnožení však začíná aktivně působit a ničit vlasové folikuly.

Antibakteriálními vlastnostmi kopřivy se zabýval tým Dr. Motamediho (Motamed, H. et al., 2014). [8] Výtažek z kopřivy nechali působit na 8 různých bakteriálních kmenech, včetně Staphylococcus aureus. Podle závěrů byla kopřiva velmi účinná při tlumení Staphylococcus, hlavně díky schopnosti kopřivy zaměřit se na bakteriální buněčnou stěnu.

Výsledky testů dalšího výzkumného týmu (Gulcin, I. et al., 2004) [9] stejně potvrzují potenciál kopřivy jako antimikrobiální látky.

Kopřiva dvoudomá a DHT

DHT svým působením zmenšuje vlasové kořínky
Kořínky vlasů se zmenšují pod vlivem DHT

DHT je považováno za významný faktor související s vypadáváním vlasů, konkrétně dědičným padáním vlasů.

Dihydrotestost., tedy DHT, je pohlavní steroid a androgenní hormon, který se vytváří jako vedlejší produkt testost.. Testost. samotný je sice nezbytný pro sexuální funkce a vývoj určitých mužských rysů, je však zároveň prekurzorem DHT.

Přibližně 5 až 10% cirkulujícího volného testost. se za pomoci enzymu typu II, 5-alfa reduktázy, mění na DHT. DHT hraje významnou roli při tvorbě sekundárních mužských rysů jako je růst vousů, ochlupení na hrudi, zhrubnutí hlasu a tvorba svalové hmoty. Na druhou stranu ale likviduje vlasy na hlavě samotné. Tuto souvislost přitom potvrdilo několik různých studií a výzkumů. (Olsen, E.A. et al., 2006) [10]

Zajímavostí je i fakt, že je DHT spojováno s nárůstem buněk v prostatě. Toto je normální a běžné během puberty, u starších mužů to však přispívá k rozvinutí benigní hyperplazie prostaty (BHP).

Účinek kopřivy na BHP vyvolané testost. zkoumal tým z Indie. (Nahaté, A. a Dixit, VK, 2011) [11] Porovnávali přitom působení kopřivy a 1 mg finasteridu, což je lék k léčbě zvětšené prostaty i vypadávání vlasů. Došli k závěrům, že upravený výtěžek z kopřivy dokáže výrazně tlumit aktivitu enzymu 5-alfa reduktáza. Dosahuje tedy účinek finasteridu, přitom však nemá jeho nežádoucí vedlejší účinky.

Dr. Safarinejad (Safarinejad, M.R., 2009) [12] také potvrzuje pozitivní souvislost mezi kopřivy dvoudomé a BHP. Ten uskutečnil randomizovanou dvojitě zaslepenou křížovou studii na 620 pacientech s BHP.

Po 6 měsících potvrdil mírně zmenšení velikosti prostaty u skupiny užívající kopřivu oproti placebo skupině. Mnozí pacienti, kteří nadále pokračovali v terapii kopřivou, bádal pokračující pozitivní výsledky.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
47 recenzí
Akce -5%Náš tip
595 Kč 565 Kč
Šampon Folivital Pro 200ml.
Šampon Folivital PRO | Proti vypadávání vlasů | Na růst vlasů | Proti maštění

Způsoby užívání kopřivy

Jak těžit z výhod využití kopřivy při léčbě vypadávání vlasů? Nejjednodušší způsob je užívat kopřivu jako doplněk stravy ve formě tobolek a doporučená dávka je minimálně 300 miligramů (mg) denně.

Kopřiva se používá k léčbě vypadávání vlasů a v podobě extraktu krémů, roztoků, šamponů a kondicionérů. Lokální používané přípravky blokují produkci přebytečných androgenů a předpokládá se, že stimulují vlasovou pokožku, posilují vlasy a stimulují kořínky vlasů. Nežádoucí účinky lokálně používaných přípravků obsahujících kopřivy zahrnují podráždění a svědění vlasové pokožky a mírně pocity pálení. Před použitím lokálně aplikovaných přípravků s obsahem kopřivy se doporučuje provést kožní test na alergii nebo se poradit s lékařem.

Rizika a nežádoucí účinky

Neexistuje mnoho hlášení o škodlivých vedlejších účincích kopřivy, kromě samotného pálení. Kopřivy je třeba se vyvarovat, pokud jste na bylinku alergický.

Kopřiva má množství vynikajících přínosů, může se však nežádoucím ovlivňovat s některými léky, například:

  • léky na ředění krve
  • diuretika
  • léky na vysoký krevní tlak
  • protizánětlivé léky

Je proto vhodné poradit se o kombinování a užívání kopřivy s lékařem, který vám předepsal medikamentózní léčbu.

Závěrečné shrnutí

Kopřiva dvoudomá ve všech svých různých formách může sloužit jako účinný způsob boje proti vypadávání vlasů a podpory růstu vlasů. Používání této bylinky je však jen malý krůček, ačkoli tím správným směrem. Pokud si chcete vlasy zachovat po zbytek života, musíte znát přesnou příčinu padání vlasů a odstranit prvotní problém bránící v růstu zdravých vlasů.

Kopřiva dvoudomá je silný přírodní způsob jak blokovat DHT. Působí vnitřně i lokální, navíc bez nežádoucích účinků, které se objevují při lécích na předpis. A právě to je obrovská výhoda kopřivy dvoudomé v léčbě vypadávání vlasů.

1. http://europepmc.org/abstract/med/22134564
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075706/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12088608
4. https://www.doi.org/10.4103/0974-7753.51923
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813119/
6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajmg.1398
7. http://tf.hu/wp-content/uploads/2009/07/ta_cikk.pdf
8. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4302403/
9. https://doi.org/10.1016/j.jep.2003.09.028
10. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2006.05.007
11. https://doi.org/10.1111/j.1439-0272.2011.01197.x
12. https://doi.org/10.1080/J157v05n04_01

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
16 recenzí
Akce -5%
999 Kč 949 Kč
Vitamíny Foligain 120tbl.
Vitamíny na vlasy Foligain | Proti vypadávání vlasů | posilující | Podpora růstu vlasů | Proti řídnutí vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
7 recenzí
763 Kč
Vitamíny Foligain proti šedivění vlasů 60tbl.
Vitamíny Foligain | Proti šedivění vlasů | Zlepšení kvality vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
47 recenzí
Akce -5%Náš tip
595 Kč 565 Kč
Šampon Folivital Pro 200ml.
Šampon Folivital PRO | Proti vypadávání vlasů | Na růst vlasů | Proti maštění

Doporučená četba z knihovny

Přidat otázku / komentář

Je kopřivu dobré pít před spaním? Myslím pravidelně kvůli růstu vlasů.

Jelikož kopřivový čaj má silné močopudné účinky, jeho pití před spaním se raději vyhněte. Čaj z listů kopřivy by neměly konzumovat těhotné ženy, protože může vyvolat kontrakce dělohy.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Mohu nechat působit kopřivu ve vlasech delší dobu, například i přes noc?

Výluh můžete jemně vmasírovat do vlasové pokožky a nechat působit přes noc. Extrakt z listů kopřivy může být mimo jiné účinnou léčbou lupů a svědící pokožky na hlavě.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Umí kopřiva barvit vlasy?

Kopřiva, ale i taková šalvěj, rozmarýn nebo přeslička rolní dokážou propůjčit vlasům tmavší odstín. Stačí připravit silný zápar, vychladit a po každém umytí jím opláchnout vlasy. Tyto bylinky posílí přirozenou barvu a zajistí efekt tmavších vlasů. Jsou tedy vhodné pro brunetky.

Pro prohloubení zrzavého odstínu vlasů nebo několik červených odlesků můžete vyzkoušet měsíček, šipky nebo ibišek.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Patří kopřiva mezi DHT blokátory?

Ne úplně přímo, ale nepřímo ano. Kopřiva totiž potlačuje aktivitu 5-alfa reduktázy – enzymu zodpovědnému za přeměnu testost. na DHT. Jak je známo, když je v těle příliš mnoho DHT, cyklus růstu vlasů se zkracuje a vlasové folikuly se mohou zmenšovat. Proto jsou takzvané DHT blokátory využívány při léčbě androgenní alopecie.

Kopřiva pomáhá nejen v boji proti vypadávání vlasů, ale pomáhá také při opětovném růstu vlasů. Listy kopřivy jsou bohaté na oxid křemičitý a síru, čímž minimalizují lámání a řídnutí vlasů a zároveň regenerují vlasové folikuly.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Já si pamatuji ještě jako malé dítě, jak si babička dávala kopřivu kvasit nebo louhovat, když sekala čerstvou kopřivu pro housátka do směsi ke krmení. Někdy dokonce nechala tři hromádky - jednu na vlasy, druhou drůbeži a třetí dědovi na polévku. A vlasy měla babička dlouhé a krásné až do smrti.