Biome platobné možnosti

Pomáhá kyselina listová proti vypadávání vlasů?

Kyselina listová přináší mnohým lidem trpícím vypadáváním vlasů dobré výsledky. Proto je dobré co-to si o ní říct. Kyselina listová se přirozeně vyskytuje v těle jako folát, ve vodě rozpustný vitamin také označován jako vitamin B9 nebo folacin. V této podobě je neaktivní a aktivuje se v játrech přeměnou na kyselinu dihydrofolátreduktázy.

Kyselina listová je nezbytná pro syntézu, opravu a využití DNA. Z tohoto důvodu je velmi důležitá pro rychlé dělení buněk, které je základní součástí lidského růstu.

Bez kyseliny listové červené krvinky ztrácejí svůj tvar a nemohou roznášet po těle plný objem kyslíku. To rychle vede k chudokrevnosti.

Co jste nevěděli o kyselině listové

Podívejme se na některé věci, které potřebujete vědět o kyselině listové. Kyselina listová je jedním z mnoha základních vitamínů skupiny B a je také známá jako vitamin B9. Jak již možná víte, vitamin B je nezbytný pro prevenci vypadávání vlasů a jejich opětovný růst.

Stejně jako je tomu u mnoha dalších nutričních nebo vitamínových nedostatků, když Vám chybí kyselina listová může dojít k nesprávnému růstu vlasů.

Kyselina listová se nachází v mnoha potravinách přirozeně nebo je možné užívat ji jako doplněk výživy. Mezi některé potraviny, které obsahují kyselinu listovou patří játra, klíčky, ořechy, celozrnný chléb a tmavozelená listová zelenina.

Kyselina listová a vypadávání vlasů

Nedostatek kyseliny listové může vést k vypadávání vlasů, protože je to jeden z mnoha příznaků špatných stravovacích návyků.

Pokud je zásoba kyseliny listové v těle je nízká, zhorší se základní buněčné procesy a to vede k buněčné smrti, poškození tkání, selhání orgánů a ztrátě tělesných funkcí.

Studie ukazují, že jak množství kyseliny listové v těle klesá, červené krevní buňky ztrácejí svůj tvar. Je to hlavně kvůli narušení syntézy DNA a kódování proteinů.

Pokud jsou červené krvinky zdeformované, nemohou roznášet svoji plnou kapacitu kyslíku do jiných buněk, které ho potřebují pro metabolismus. To ovlivňuje buňky vlasových folikulů.

Pokud se počet poškozených červených krvinek zvyšuje, dochází k formě anémie, chudokrevnosti. Z tohoto důvodu jsou buňky vlasových folikulů zasaženy dvěma způsoby.

  • Zaprvé pokles v buněčném metabolismu znamená, že tyto buňky nemohou udržet původní rychlost tvorby vlasů. Růst a dělení buněk vlasových folikulů jsou sníženy, zejména pokud buňky nejsou dostatečně zásobovány kyslíkem a živinami. Zasažené jsou nejen vlasy ale i pokožka hlavy. Postižené budou i jiné buňky, jako například papily a maz-produkující buňky. To vede k poklesu tvorby nových vlasů, šedivým vlasům, stejně jako i prudkému nárůstu vypadávání vlasů.
  • Zadruhé, anémie způsobená nedostatkem kyseliny listové úzce souvisí s anémií způsobenou nedostatkem železa. To znamená, že pokud jsou hladiny živin a kyslíku sníženy, buňky budou hledat alternativní zdroje energie pro výrobu ATP (adenosintrifosfátu). Jedním z těchto alternativních zdrojů energie je testost. Se zvýšenou produkcí testost. je spojeno zvýšení jeho konverze na DHT (dihydrotestost.), o kterém je známo, že způsobuje androgeny zapříčiněnou ztrátu vlasů.

Z tohoto důvodu, nedostatek kyseliny listové spustí řadu vzájemně souvisejících nepříznivých účinků, které vedou k vypadávání i u vlasů.

A co vypadávání a opětovný růst vlasů

Pokud chcete zjistit, zda to, že kyselina listová souvisí s léčbou vypadávání vlasů je fakt, nebo fikce, musíte pochopit, jak kyselina listová v těle účinkuje.

Kyselina listová pomáhá při růstu tkáně. Pomáhá také buňkám správně pracovat. Z tohoto důvodu kyselina listová také pomáhá správné funkci vlasové pokožky a vlasových folikulů. Konečným výsledkem je zdravá pokožka hlavy a vlasové folikuly, které jsou schopny produkovat zdravé vlasy.

Je také známo, že kyselina listová regeneruje buňky, které produkují vlasy.

Kyselina listová také pomáhá tělu zlepšit krevní oběh. Zdravý krevní oběh pomáhá zdraví pleti, kožních buněk a vlasových folikulů, což vede ke snížení vypadávání vlasů a zlepšení růstu vlasů.

Nedostatek kyseliny listové

Dospělí trpí nedostatkem kyseliny listové jen zřídka, protože je ve značném množství uložena v těle. Přesto, nedostatek kyseliny listové vede k vážným zdravotním komplikacím.

Kyselina listová je zvláště důležitá pro rozvoj dětí a plodů.

Mezi mírnější příznaky nedostatku kyseliny listové patří průjem, podrážděnost, bolesti hlavy, nepravidelný srdeční tep a oteklý jazyk.

Závažnější příznaky nedostatku jsou fetální defekty a další komplikace v průběhu těhotenství, anémie, poškození nervů, ztráta kognitivních funkcí, zmatenost a deprese.

Potravinové zdroje kyseliny listové

Mezi potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové patří listová zelenina, jako je špenát a řepa, luštěniny, například hrách a fazole, žloutky, kvasnice, játra a ledviny.

Kyselina listová se také nachází v mírném množství v těchto plodech: pomeranče, grapefruity, banány, melouny, ananas a jahody.

Kromě toho, některé balené potraviny jako jsou těstoviny, chléb a obiloviny jsou obohaceny kyselinou listovou.

Tyto obohacené potraviny a výživové doplňky s obsahem kyseliny listové jsou pro většinu lidí nejdůležitějším zdrojem tohoto vitamínu. Je to proto, že kyselina listová nacházející se v přirozených potravních zdrojích se často zničí při přípravě a vaření potravin, protože vitamín je zničen teplem, UV zářením a je také rozpustný ve vodě.

Užívání

Pokud chcete zabránit vypadávání vlasů, doporučuje se denní dávka kolem 200-300 mikrogramů. Protože většina doplňků výživy s obsahem kyseliny listové dráždí žaludeční sliznici, doporučuje se užívat je s jídlem.

Mějte na paměti

  • Nedostatek kyseliny listové může být jednou z příčin vypadávání vlasů.
  • Udržování zdravé hladiny kyseliny listové v těle Vám může pomoci zabránit vypadávání vlasů a v konečném důsledku pomoci opětovnému růstu vlasů.
  • Kyselina listová je součástí vitaminů skupiny B a je nezbytnou součástí léčby vypadávání vlasů a podpory opětovného růstu vlasů.
  • Můžete užívat doplňky s kyselinou listovou nebo udržovat její zdravé množství přirozeně pomocí stravy.
  • U většiny lidí trpících vypadáváním vlasů je nejlepší kombinace obou.

Kyselinu listovou v potřebném množství obsahuje i náš produkt:

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
69 recenzí
Akce -5%Náš tip
463 Kč 440 Kč
Vitamíny Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Vypadávání vlasů | Růst vlasů | Posílení vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
7 recenzí
763 Kč
Vitamíny Foligain proti šedivění vlasů 60tbl.
Vitamíny Foligain | Proti šedivění vlasů | Zlepšení kvality vlasů
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
16 recenzí
Akce -5%
999 Kč 949 Kč
Vitamíny Foligain 120tbl.
Vitamíny na vlasy Foligain | Proti vypadávání vlasů | posilující | Podpora růstu vlasů | Proti řídnutí vlasů