Biome platobné možnosti

Zelenina na zvětšenou prostatu

Zvětšená prostata, lékařský označována jako benigní hyperplazie prostaty (BHP) je onemocnění týkající se starších mužů po čtyřicítce. Je to výsledek hormonálních změn spojovaných se stárnutím. Pokud trpíte na BPH, může vám pomoci, pokud začnete jíst více zeleniny, hlavně zeleniny bohaté na vitamín C. Přidáním určitých potravin k vaší stravě dokážete podpořit léčebný program, který už vám možná váš lékař nastavil.

Souvislost mezi zeleninou, jídelníčkem a BPH

Podle jedné studie je silná korelace mezi jídelníčkem bohatým na živiny, s nízkým obsahem tuků a spoustou zeleniny a mezi zvětšenou prostatou. Cílem studie bylo vyhodnocení jídelníčků více než 4000 účastníků studie. Odborníci zjistili, že čtyři nebo více porcí zeleniny denně snižuje riziko zvětšení prostaty o 32 procent. Diety, tedy strava obsahující vysoké hladiny tuků zvyšuje toto riziko o 38 procent. Jen mírný příjem alkoholu také výrazně snížil riziko vzniku BPH. Muži s nadváhou mají větší šance na vypuknutí tohoto zdravotního problému, u obézních mužů je ve srovnání s průměrně vážícími muži až 3,5 krát větší předpoklad, že budou postiženi BPH. Zvýšením konzumace zeleniny sní dotyčný obvykle méně tuků a váha se upraví.

Zelenina bohatá na vitamin C

Jídelníček a celkové stravovací návyky hrají při zdraví prostaty také svou roli. Zeleninové zdroje vitaminu C jsou spojovány s nižším rizikem vzniku zvětšené prostaty. Mezi zeleninu bohatou na vitamin C patří zelená listová zelenina, sladká paprika, chřest, avokádo, brokolice, růžičková kapusta, cibule, hrášek a rajčata. Určité byliny a koření jako vojtěška, pískavice (řecké seno) a kajenský pepř jsou také dobrým zdrojem vitaminu C. Zeleninu byste měli konzumovat čerstvou a syrovou a tak často, jak je to jen možné. Vaření výrazně snižuje množství vitamínu C v potravinách.

Odšťavňování

Čerstvé zeleninové džusy a šťávy jsou výborným zdrojem živin a fytochemikálií, které jsou dobré pro zdraví každého člověka. Pro zdravou prostatu doporučují odborníci šťávu namíchanou z jednoho hlávkového salátu, šesti chřestu a šesti mrkví, k tomu vodu a tento mix je třeba konzumovat denně.

Nad čím se třeba zamyslet

Ačkoli je zelenina pro lidi se zvětšenou prostatou důležitá, výživný jídelníček by měl obsahovat i ovoce, celozrnné potraviny a libové maso. Vyhýbejte se tabáku, nadměrné konzumaci alkoholu a kofeinu. Pomoci udržet prostatu zdravou je možné i tak, že denně vypijete dva litry vody a zvýšíte pohyb a cvičení. O případné změně v jídelníčku a možných výživových doplňcích se klidně poraďte se svým lékařem.

Související produkty