Podle jedné malé studie mohou výživové doplňky s vitamínem D zpomalit nebo předejít rakovině prostaty nízkého stupně. Vitamin D snižuje zánět v tkáních a zánět je poháněčem rakoviny.
Pro potřeby studie vědci náhodně vybrali 37 mužů, kteří si zvolili odstranění prostaty, a podávali jim buď 4000 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D nebo neaktivní placebo a to denně po dobu 60 dní před jejich operací.
Když odborníci sledovali prostatu po operaci, zjistili, že u mnoha pacientů, kterým podávali vitamin D, došlo ke zlepšení tumoru na prostatě, zatímco nádor v placebo skupině zůstal stejný, případně se ještě zhoršil.
U více než 60 procent mužů, kteří vitamin D užívali, se rakovina ve skutečnosti zlepšila. V některých případech se nádor zmenšil, u jiných rakovina zmizela úplně. Provedená studie však byla pouze malá a v blízké budoucnosti se nepředpokládá uskutečnění většího a rozsáhlejšího testu.
Lékaři často doporučují mužům s rakovinou nízkého stupně nebo méně agresivním nádorem na prostatě přečkat takzvané období "dívej se a čekej". Mnoho pacientů i s jejich rodinami si ale netroufají čekat a volí chirurgický zákrok ještě předtím, než je za nezbytný považován i z lékařského hlediska. Právě ve světle těchto zjištění lze navrhnout užívání vitamínu D, který by mohl zredukovat potřebu na takový radikální zákrok.
Další odborníci však upozorňují, že tato studie byla příliš malá na to, aby se z ní daly vyvodit definitivní závěry o hodnotě vitaminu D při boji s rakovinou prostaty. Výsledky testů se musí zopakovat na mnohem větší vzorce pacientů.
Část odborné veřejnosti zdůrazňuje, že by lidé neměli začít užívat vitamin D v naději, že dokáže zpomalit nebo vyléčit rakovinu prostaty. Vitamin D je známý jako "sluneční vitamin" a tělo ho tvoří tehdy, když je vystaveno slunečnímu záření. Nachází se také v obohacených mléčných výrobcích a tučných rybách.