Biome platobné možnosti

Pískavice a zdravá prostata

Pískavice (řecké seno) se nazývala i "hvězda mezi kořením". Jako léčivá bylina má mnoho využití. Probíhající výzkum uvádí, že pískavice může být důležitým doplňkem výživy v rámci prevence a zlepšení řady nemocí a chorob. Souvislost mezi pískavicí a zdravou prostatou nebyl přímo zkoumán. Existuje ale několik zajímavých tvrzení, že by pískavice mohla hrát roli ve zlepšení zdraví prostaty.

Co je to pískavice, nebo-li řecké seno?

Pískavice je běžně používané koření na Středním Východě a v Asii, je to klíčová složka kari. Její semena jsou bohaté na konzumní vlákninu, antioxidanty, fytoestrogeny a selen.

Pískavice pro léčebné účely

Pískavice je všeúčelové koření, které se používá při přípravě jídel a nápojů. Je to také starý lék využíván při různých problémech, jako například bolesti v krku, pálení žáhy a reflux. Pískavice je bohatým zdrojem fytoestrogenu, což z ní dělá užitečnou bylinku pro ženy s nízkými hladinami estrogenů. Pomáhá také při zvýšení tvorby mateřského mléka. Osvědčila se i při zmírnění a předcházení některým zdravotním problémům, počínaje cukrovkou, přes problémy se srdcem až po rakovinu. Na podporu tohoto tvrzení však neexistují žádné vědecké důkazy. Jsou indikace, že pískavice může být užitečná při prevenci a snad i zpomalení rakoviny prostaty, ačkoliv výzkum v této oblasti je pouze předběžný.

Výzkum týkající se lékařského využití pískavice

Výzkum ukázal, že pískavice má zmírňující účinek na hladiny lipidů v krvi. V limitovaných výzkumných studiích, řešených většinou v Indii, se pískavice ukázala být schopna snížit hladiny špatného cholesterolu a zvýšit hladiny cholesterolu dobrého v případě cukrovky. Mohla by být proto užitečná, pokud trpíte cukrovkou typu 2.

Pískavice zjevně snižuje hladinu glukózy v krvi. Vypadá to tak, že chrání před šedým zákalem, což je běžným problémem pacientů s cukrovkou.

Vysoké hladiny fytoestrogenu v pískavici mohou chránit před některými druhy rakoviny. Pískavice může pomoci při zpomalení postupu HIV a jiných chronických virových onemocnění.

Je třeba si však uvědomit, že výzkum týkající se jejích přínosů v medicíně je jen na začátku.

Výzkumy týkající se pískavice a zdraví prostaty

Podle výsledků publikovaného výzkumu se zdá, že pískavice tlumí buněčné linie zodpovědné za vznik rakoviny prsu, slinivky a prostaty. Pískavice je bohatá na selen, což by mohlo vysvětlovat její potenciální ochranný vliv proti mnoha typům rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva, plic a prostaty.

Závěrečné shrnutí

Jak již bylo zmíněno, většina studií týkajících se pískavice se uskutečnilo v Indii. A přestože výsledky výzkumů byly pozitivní, byly testy příliš malé a náhodné na to, aby se z nich daly vyvodit jednoznačné závěry. Pokud máte zvětšenou prostatu nebo trpíte na rakovinu prostaty, můžete se o pískavici poradit se svým lékařem. V žádném případě pískavici neužívejte pro jakýkoliv účel, aniž si o tom nepromluvíte se svým lékařem. Může totiž tlumit nebo zcela bránit vstřebávání jiných léků. Pokud jste těhotná, neužívejte výživové doplňky s obsahem pískavice. I když je v pořádku, pokud budete jíst jídla, které ji obsahují.

Související produkty