Biome platobné možnosti

Česnek a prostata

Česnek je známý jako ochucovadlo. Ačkoli jeho účinek není dodnes ověřený, využívá se pro medicínské účely při různých zdravotních problémech, včetně respiračních a zažívacích problémů. Používá se i jako prevence nebo léčba kardiovaskulárních onemocnění, prevence rakoviny, zvyšuje imunitní systém a řeší problémy s prostatou. Tak jako u každé byliny, i užívání česneku pro potřeby prostaty nejdříve konzultujte se svým lékařem.

O prostatě

Prostata je malá žláza u mužů, nacházející se kolem hrdla močového měchýře a močové trubice, nebo trubice spojující močový měchýř s vnější stranou těla pro potřeby vylučování moči. Prostata dodává tekutinu spermiím, v níž se spermie nacházejí během ejakulace. S postupujícím věkem se může prostata zvětšit, čímž začíná tlačit na močovou trubici a způsobí časté nucení na močení. Zvětšení může být nádorové nebo nenádorové. To se nazývá benigní hyperplazie prostaty nebo BPH.

Funkce

Česnek může mít vlastnosti, které fungují na zmírnění symptomů zvětšené prostaty. Česnek obsahuje nezapáchající látku zvanou alliin, která se mění na jinou látku, allicin, když se rozdrtí stroužky česneku. Allicin je hlavní aktivní složka, která je zodpovědná za česnekový zápach a zdravotní přínosy. Vzhledem k tomu, že se allicin jen těžko vstřebává, nepoužívá se čerstvý česnek, ale se nechává určitou dobu odstát, čímž se odstraní zápach a látky zodpovědné za nadýmání.

Účinnost

Předběžné vědecké důkazy tvrdí, že česnek může být nápomocný při prevenci močových symptomů z důvodu zvětšené prostaty. Podle jedné studie u mužů s BPH nebo rakovinou prostaty, kteří užívali starý česnek ústně, se výrazně zlepšily urinární symptomy, jako lepší průtok moči a snížení frekvence močení. A to po měsíci léčby. Zatímco v BPH skupině došlo ke zmenšení prostaty, ve skupině s rakovinou prostaty se nic takového neudálo.

Příprava a dávkování

Česnekové výživové doplňky můžete koupit v sušené formě nebo jako lyofilizovaný (zmrazený a vysušený) česnek, česnekový olej a česnekový extrakt ze starého česneku. Vhodná denní dávka pro celý česnek je mezi 2 a 4 gramy. Případně dva až čtyři stroužky. Výtažek z česneku se užívá rozdělen do dávek sestávajících ze 600 až 1200 mg denně. Lyofilizovaný česnek se užívá v 400 mg tabletách třikrát denně.

Související produkty