Biome platební možnosti

Aminokyseliny a vypadávání vlasů

Začínají vám padat vlasy a pokoušíte se zabránit tomu přírodní cestou? Popřemýšlejte nad aminokyselinami. Některé z aminokyselin jsou při ošetřování mizející pokrývky hlavy extrémně přínosné. Ať už jde o muže nebo o ženy. Můžete je kombinovat s různými vitamíny, minerály a jinými výživnými látkami, které také podporují zdravé vlasy a celkový dobrý zdravotní stav.

Aminokyseliny, proteiny a vlasy

Mezi aminokyselinami a vlasy je jednoduchý vztah. Aminokyseliny jsou stavebními bloky všech proteinů nacházejících se v těle a vlasy jsou složeny z keratinu a proteinů. Právě keratin dodává pramenům vlasů jejich sílu.

Pokud nejsou aminokyseliny dodávány v dostatečném množství k buňkám vlasových folikulů, hladina produkce keratinu klesne. Případně keratin, který se vyprodukuje, ztratí většinu své síly. Tak nebo tak, vede to ke sníženému růstu vlasů, k šedivění a vlasy v konečném důsledku snadněji vypadávají.

Tělo využívá přibližně 22 aminokyselin na tvorbu proteinů v těle. Tyto proteiny pak slouží jako enzymy, hormony, neurotransmitery a formují se do tkání, svalů a orgánů. Z těchto aminokyselin je 9 považovaných za esenciální, protože se nesyntetizují v těle. Tyto aminokyseliny musí být zkonzumované a strávené a pocházejí buď z potravy nebo výživových doplňků. Zatímco zdroje živočišných proteinů (maso a mléčné produkty) obsahují 9 aminokyselin, rostlinné zdroje většinou neobsahují každou z nich.

Vlasy jsou příkladem komplexnosti a krásy, jsou odrazem toho, jak se aminokyseliny formují do proteinů. Nejsou prostě spletené do vláken. Každý protein je vytvořen ze specifické sekvence aminokyselin, aby mohl vytvořit superstruktury. Tato superstruktura je pak poskládaná do přesné třídimenzionální formy. Protein tedy musí být funkční a správně vybudován. Například, set aminokyselin, z nichž vzniká keratin, vlasový protein, není pouze vzájemně propojeny v perfektní sekvenci dohromady. Na to, aby správně plnil svou úlohu, musí být poskládaný správným způsobem.

A nakonec, aminokyseliny mají různé funkce, a ne každá vykonává stejnou. Některé aminokyseliny jsou, samozřejmě, vzájemně propojené a některé funkce jsou podobné. Pro optimální růst vlasů a zvrácení vypadávání vlasů, jsou nejpřínosnější následující aminokyseliny.

Aminokyseliny potřebné při vypadávání vlasů

Arginin

Aktivní forma argininu je L-arginin. Je to semi-esenciální aminokyselina, která se obvykle syntetizuje v těle v adekvátní výši. Ovšem v narušené situaci z důvodu zdravotních problémů, stresu a stárnutí, hladiny argininu v těle klesají a tehdy se doporučuje doplnit aminokyselinu, která tyto hladiny vyrovná.

Potravinové zdroje argininu zahrnují ořechy, například pekanové, kešu, lískové, arašídové a kokosové. Také semena, například slunečnicová a sezamová. Stejně pšeničné klíčky a mouku, hovězí, ryby, drůbež a mléčné výrobky.

Arginin jako prekurzor oxidu dusnatého je pro růst vlasů podstatný. Růst vlasů je stimulován díky schopnosti argininu zvýšit množství oxidu dusnatého v těle, což pomáhá uvolňovat draslík. To pomáhá zlepšit zásobování krví až ke kořínkům vlasů a podporuje se tak růst vlasů. Arginin také zlepšuje kapilární mikrocirkulaci k buňkám pokožky díky vasodilataci (zlepšení prokrvení) vyvolané oxidem dusnatým vytvořeným v těle. Také je známo, že arginin vlasy posiluje a zrychluje tvorbu vlasových folikulů.

Metionin

Jde o esenciální aminokyselinu a velmi silný antioxidant. Je to vynikající zdroj síry, což je prvek, který dokáže zabránit problémům s vlasy, nehty a pokožkou.

Metionin je v podstatě lipotropický, což znamená, že pomáhá při rozkládání tuků a brání tukům v tom, aby se ukládaly v určitých částech těla, včetně artérií. Dokáže zabránit předčasnému vypadávání vlasů. Stejně může působit jako detoxikační agent těla.

Největším atributem metioninu je síra v jeho chemické struktuře. Dodává síru vlasovým buňkám a pojivovým tkáním, takže zlepšuje pevnost vlasů jako i normální růst a vzhled vlasů.

V rámci stravy najdeme metionin v cereálních zrnech, vejcích, sezamových semínkách, rybách, mase a v para ořeších.

Cystein

Je jednou z neesenciálních aminokyselin, kterou si naše tělo dokáže vytvořit. Cystein patří k jedné z mnoha aminokyselin, které jsou pro zdravý růst vlasů nezbytné. Pokud do svého jídelníčku přidáte více cysteinu, můžete výrazně zvýšit rychlost růstu vlasů.

Cystein také dodává vlasovým buňkám síru, čímž zlepšuje pevnost vlasů. Je stejně známý tím, že na sebe navazuje a transportuje prvky jako je železo a zinek. Tyto prvky jsou zase důležitými agenty pro zvrácení vypadávání vlasů. Cystein je běžná složka produktů péče o vlasy.

Potravinovými zdroji cysteinu jsou vepřové, kuřecí maso, salámy, mléko, vejce, jogurty, rikota, syrovátková bílkovina, granola, oves, česnek, brokolice, červená paprika, cibule a růžičková kapusta.

Cystin

Tato neesenciální aminokyselina tvoří přibližně 10 až 14 procent naší pokožky a vlasů. Cystin je tvořen z disulfidové vazby dvou cysteinových molekul. Tato vazba dvou aminokyselin poskytuje vlasům pevnost.

Vzhledem k tomu, že cystin je vytvořen z cysteinu, má stejné nutriční přínosy a nachází se ve stejných potravinových zdrojích.

Je důležité, aby se v našich tělech cystin nacházel. Ať už jde o celkové zdraví, nebo zdraví pokožky a vlasů. Cystin lze využít i při léčbě padání vlasů. Je známý tím, že podporuje přirozený opětovný růst vlasů.

Tyrosin

Tyrosin se tvoří v těle z jiné aminokyseliny, z fenylalaninu. V rámci jídelníčku se tyrosin nachází v rybách, v kuřecím a krůtím mase, mléčných produktech, v arašídech, mandlích, měsíční fazoli (lima), dýňových semenech a sójových výrobcích. K dispozici je také ve formě výživového doplňku.

Je to další neesenciální aminokyselina, kterou tělo přirozeně vytváří. Tato aminokyselina tvoří melanin, což je pigment, který zbarvuje naše vlasy a pokožku. Tyrosin potřebujeme kvůli metabolismu, využívá se iv nadledvinách, hypofýze a štítné žláze.

Nejen, že je tyrosin aminokyselina vhodná při vypadávání vlasů, může se použít i při léčbě jiných zdravotních problémů, včetně nespavosti, úzkosti a deprese. Tyrosin je známý také tím, že přispívá ke snížení hladin stresových hormonů v těle. A stres je velmi silný faktor ovlivňující padání vlasů. Tyrosin proto dokáže zpomalit plešatění i redukcí stresu.

Taurin

Taurin je neobvyklá aminokyselina, protože obsahuje sulfonovou skupinu místo skupiny karboxylové. V těle se syntetizuje z cysteinu, ale může být požit z potravin. Potravinové zdroje taurinu zahrnují mořské plody a maso. Nachází se v mateřském mléce, dodává se do energetických nápojů a také kojeneckého mléka.

Taurin je aminosulfonová kyselina, která se u lidí vyskytuje nejčastěji a ovlivňuje zdraví orgánů a tkání. Uchovává se ve vlasových cibulkách a pokud se v těle nenachází dostatek taurinu, vyústí to do slabých, jemných vlasů.

Kromě jeho přínosů ve vývoji a fungování centrálního nervového systému a kosterního svalstva, několik studií prokázalo, že taurin udržuje zdravou pokožku a brání rozpadu vlasových folikulů.

Zdravé vlasy a 6 aminokyselin

  • Arginin - stimuluje růst vlasů díky vazodilatačnímu vlivu oxidu dusného. Posiluje vlasy a stimuluje vlasové folikuly.
  • Metionin - dodává vlasům potřebnou síru, vlasy rostou zdravější a vypadají lépe.
  • Cystein - dodáním síry posiluje vlasy.
  • Cystin - podporuje přirozený růst vlasů a dodává jim sílu díky disulfidové vazbě.
  • Tyrosin - dodává melanin pokožce a vlasům. Zlepšuje celkový zdravotní stav snížením hladin stresových hormonů.
  • Taurin - poskytuje síru potřebnou na růst vlasů a jejich zdravý vzhled. Zabraňuje vlasovým folikulem v odumírání.

Pokud vaše tělo neprodukuje dostatečné množství aminokyselin, pravděpodobně budete muset začít užívat výživové doplňky nebo vitamíny proti vypadávání vlasů. Například vitamin A, vitamin E, atd. Tyto se nacházejí ve více potravinách i ve výživových doplňcích.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
29 hodnocení
550 Kč 463 Kč 60tbl. (2 měsíce lečby)
AKCE -5% Konečná cena: 439,85 Kč
Prohlédnout
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
5 hodnocení
1200 Kč 970 Kč 120tbl. (2 měsíce lečby)
AKCE -5% Původní cena: 1021 Kć
Prohlédnout

Doporučené čtení

Související čtení z knihovny

Diskuse

Zatím bez otázek a diskuse.