Biome platební možnosti

Santalové dřevo - nová naděje pro padající vlasy?

Vědci nedávno objevili, že vlasové folikuly obsahují podobné receptory, jaké se nacházejí hluboko v nosní dutině. V nose se na tyto receptory navážou pachové molekuly, které člověk vdechl. Receptory následně vysílají signály do mozku, které člověka upozorňují, zda něco zapáchá nebo naopak voní. Tyto receptory na vlasových folikulech pozitivně reagují na látky obsažené v santalovém dřevě, čímž se stimuluje růst vlasů.

Zmíněné receptory jsou součástí evoluce chemosenzorického signalizačního systému, který existoval dlouho předtím, než se u živočichů vyvinul samotný smysl čichu. Tyto receptory se nacházejí také v jiných tkáních v těle. Kromě nosu například i v žaludku, plicích nebo v srdci. Jsou tam z různých důvodů, například ve spermiích slouží k vyhledání vajíček. Podobné chemosenzorické receptory se nacházejí také v lidské pokožce.

Laboratorní testy a receptory na vlasové pokožce

Při testech vědci zbarvily vzorky lidské vlasové pokožky fluorescenčními barvivy a odhalily, že vlasové folikuly, tedy tkáně, které obklopují vlasový kořen, mají specifický receptor označován jako OR2AT4.

Zložky santalového dřeva, dokáží působit na tyto receptory, označované jako keratinocyty. Právě tyto buňky se nacházejí i ve vlasových folikulech a jsou zodpovědné za tvorbu keratinu. Keratin je hlavní protein, který tvoří strukturu vlasu a chrání vlasy před poškozením.

Vzhledem k těmto poznatkům se vědci rozhodli ošetřit vlasové folikuly v laboratorních podmínkách santalovou vůní. Po šesti dnech mohli konstatovat výrazný pokles odumírání keratinocytů. Santalová vůně zároveň výrazně zvýšila expresi růstového faktoru označovaného IGF-1. Jde o hormon, který prodlužuje růstovou fázi vlasového folikulu, fázi anagénu. Právě během této fáze se buňky rapidně dělí a vlasy rostou do délky.

Santalová vůně současně výrazně snížila expresi dalšího růstového faktoru, TGF-b2. Tento podporuje druhou, přechodnou fázi růstu vlasů, takzvaný katagén. Jde přibližně o deset dní, v jejichž rámci se přesouvá vlas do závěrečné fáze svého života, do fáze telogénu. Právě v telogénu vlasy následně vypadávají.

Pokud tedy shrne všechny zjištění odborného týmu, lze konstatovat, že se při léčbě vypadávání vlasů můžeme zaměřovat i na chemosenzorické receptory na hlavě.

Přírodní olej ze santalového dřeva na vypadávání vlasů

Olej ze santalového dřeva se extrahuje z odumřelého jádra (duramenu) tohoto listnatého stromu s aromatickým dřevem. Získává se z výšky 8 až 12 metrů metodou destilace vodní parou. Doporučuje se využívat stromy starší než 80 let, protože čím je strom starší, tím více oleje vydá a tím je aroma silnější.

Santal pochází z jižní Indie a Srí Lanky, kde roste v horách. Santálový olej obsahuje 90-97% seskviterpénového alkoholu, uhlovodíky, kyseliny, aldehydy a ketony. Olej ze santalového dřeva se často používá v produktech péče o vlasy, také o pleť a při aromaterapii. Má totiž antioxidační vlastnosti, posiluje imunitu, působí proti virům a bakteriím, má protizánětlivé účinky. Takže na pokožku působí z jiné strany, jednoduše na ní tlumí záněty.

Jako protizánětlivý přípravek se používá hlavně v souvislosti se záněty v rámci oběhového a nervového systému. Jeho antiseptické vlastnosti umožňují aplikaci při vředech, vyrážkách a ranách, brání vzniku infekcí.

Santal - nová naděje v léčbě padání vlasů

Odborná komunita považuje výzkum za zajímavý. Zapojení chemosenzorických receptorů do velmi komplikovaného procesu růstu vlasů je novou nadějí pro zastavení vypadávání vlasů a podpoření růstu nových zdravých vlasů.

Santalové dřevo obsahuje také šampon proti vypadávání vlasů Folivital Pro. Obohacuje jeho účinek, má výrazný synergický efekt při léčbě vypadávání vlasů.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
14 hodnocení
640 Kč 595 Kč až 8 týdnů léčby
Prohlédnout

Doporučené čtení

Související čtení z knihovny

Diskuse

Zatím bez otázek a diskuse.


Zde zadejte hledané slovo nebo výraz. Poté klikněte na lupu nebo stlačte ENTER.