Biome platební možnosti

Proč způsobuje SLS vypadávání vlasů?

Laurylsulfát sodný (SLS) je přísada do šamponů, díky které se šampony pění. Je to ale také častý viník a příčina mnoha problémů, pokud jde o vypadávání vlasů. Obvykle se používá, protože je levnou přísadou a ty pěnivé bublinky na těle a ve vlasech milujeme.

Téměř všechny šampony obsahují laurylsulfát sodný jako hlavní složku. Slouží jako základ pro povrchově aktivní látku. Pokud však používáte šampon, kde je SLS hlavní složkou, vystavujete hlavu silnému čisticímu prostředku, který se řadí mezi nejvíce dráždivé povrchově aktivní látky spojující se s vysušováním a zarudnutím kůže. Více než 95% všech šamponů na trhu tuto složku ve svých recepturách používá.

Laurylsulfát sodný je mocný odmašťovač, protože se dokáže navázat na nečistoty a mastnotu ve vlasech i na vlasové pokožce. Poté, co si vlasy opláchnete, se špína smyje spolu s SLS. Přestože však laurylsulfát sodný smyjete, můžou jeho zbytky na vlasech a vlasové pokožce zůstat. Opakované vystavování se laurylsulfátu sodnému vlasy i hlavu vysušuje, objevit se mohou také určité problémy s citlivostí pokožky.

SLS, tedy laurylsulfát sodný, se nachází v prostředcích na čištění garážových podlah a motorů. Tak, jak dokáže rozpustit mastnotu na motoru, dokáže rozpustit oleje a maz na kůži, což vede k suchosti. Může být cosi, co se používá pro průmyslové čištění, dobré i na šamponování hlavy? Jak může být něco takového bezpečné?

Skutečné obavy spočívají v účincích SLS na folikuly, z nichž právě vypadli vlasy. Odhalené, otevřené folikuly odumírají, pokud jsou dlouhodobě nebo ve vysokých dávkách vystavovány kyselým vlastnostem SLS. V rámci růstového cyklu vlasů ztrácí člověk denně stovky vlasů, tehdy jde o běžné vypadávání vlasů. Folikuly však zůstávají otevřené, takže je může napadnout laurylsulfát sodný s jeho škodlivými, dráždivými a vysušujícími vlastnostmi. Pokud je vlasový folikul úplně mrtvý, vlasy znovu růst nezačnou.

Laurylsulfát sodný bývá zodpovědný za podráždění očí, smotávání a třepení vlasů, za podráždění vlasové pokožky. U některých lidí se objevily i otoky obličeje a paží.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
14 hodnocení
640 Kč 595 Kč až 8 týdnů léčby
Prohlédnout

Doporučené čtení

Související čtení z knihovny

Diskuse

Zatím bez otázek a diskuse.