Maca se používá hlavně na pomoc s neplodností, oslabenou erekcí, stejně i na zvýšení sexuální aktivity a zvýšení sexuální touhy.
Netvrdíme, že lidé by měli přestat užívat své léky, ale byli bychom rádi, aby si lidé uvědomili, že některé alternativní druhy léčby mohou být velmi efektivní při léčbě zdravotních problémů a vytváření zdravějšího, mladšího a vitálnějšího "vy".
Přestože věříme v terapeutické a léčivé vlastnosti bylin, je třeba dávat si při jejich užívání pozor, protože jsou to silné látky.
Botanická klasifikace kořene
Maca čeľaď - Brassicaceae
rod - Lepidium meyenii
Popis kořene Maca
Maca roste ve vysokých nadmořských výškách v Andách v nehostinné oblasti s intenzivním slunečním světlem, prudkým větrem a mrazivým počasím. Má vroubkované listy, které leží blízko u země a produkuje malé, bělavé květy a kořen se podobá malou hrušku velikostí i tvarem a má v průměru do 8cm.
Používané části
V bylinné medicíně se používají listy Lepidium meyenii, zatímco nejpoužívanější je a nejvíce prospěšných vlastností má kořen macy.
Vlastnosti kořene rostliny Maca
Peruánci používají kořen Maca po mnoho staletí - již od doby Inků - a jeho použití omezovaly pouze na šlechtu. Španělé, kteří Peru dobyli si rychle uvědomili hodnotu této rostliny a shromáždili hold v podobě kořene Maca, který pak exportovaly do Španělska.
Maca byla použita jako posilovač energie, na zvýšení mužské potence nebo zlepšení jiných hormonálních funkcí.
Maca obsahuje mastné kyseliny, jako je kyselina linolenová, palmitová a olejová, je bohatá na steroly a má vysoký obsah minerálních látek. Je také bohatá na esenciální aminokyseliny, jód a železo, stejně jako alkaloidy, tanin a saponiny.
Je to adaptogenní bylina se silnými afrodiziakálními vlastnostmi a používá se i při neplodnosti a také jako všeobecné tonikum.
Studie zkoumaly použití této byliny k léčbě vysokého krevního tlaku, stejně jako diabetu a najevo vyšly některé zajímavé údaje.
Vnitřní použití
Kořen Maca je často používán pro své afrodiziakální vlastnosti a má energizující účinek - zvyšuje energii, výdrž a vytrvalost u sportovců a přispívá k jasné mysli. Ve studiích na zvířatech se také ukázalo, že měla pozitivní vliv na produkci spermií, stejně jako normalizaci prostaty.
Ve studii na lidech se ukázalo, že Maca zvýšil objem semene při ejakulaci. V jiné studii na zvířatech se ukázalo, že maca má anti-depresivní vlastnosti a zlepšuje schopnost pamatovat si a učit se.
Používá se při léčbě mužské impotence a erektilní dysfunkce, na pomoc při nepravidelné menstruaci a hormonální nerovnováhy u žen, včetně menopauzy.
Používá se na snížení krevního tlaku a obsahuje glukosinoláty a isothiokyanáty, o kterých se ukázalo, že vykazují antikarcinogenní účinky tím, že blokují tvorbu endogenních nebo exogenních karcinogenů a z tohoto důvodu se také používá při léčení rakoviny.
Maca se používá také k léčbě neplodnosti. Tato vlastnost je připisována na glukosinoláty, které se nacházejí v kořeni, zatímco aromatické i zotiokyanáty, zejména p-methoxybenzyl isothiokyanátu, mají afrodiziakální vlastnosti. Studie dokonce poukazují na to, že Maca by mohla být užitečná při léčbě mužské neplodnosti.