Úvod > > L-karnitin pomáhá růstu vlasů

L-karnitin pomáhá růstu vlasů

Sportovci znají L-karnitin jako aminokyselinu, která stimuluje spalování mastných kyselin svalovými buňkami a která podporuje vytrvalostní výkon. Stejný L-karnitin přítomen ve vlasových přípravcích také posiluje růst vlasů - uvádí se v článku, který před šesti lety publikovali němečtí dermatologové v Journal of Dermatological Science.

Vědci zveřejnili výsledky skutečných studií o účincích L-karnitinu na růst vlasů, ale byli to in-vitro studie

V těchto studiích Němci prokázali - ve zkumavkách - že L-karnitin prodloužil fázi růstu ve vlasových folikulech, stimuloval vývoj buněk a inhibuje vymírání buněk. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Dermatological Science, L-karnitin funguje i u živých lidí. Vědci provedli pokus na 51 osobách ve věku mezi 21 a 60 let, z nichž všichni trpěli mírným až těžkým vypadáváním vlasů.

Výzkumníci nařídili polovině zkoumaných aplikovat dvakrát denně na kůži hlavy roztok, který obsahoval 2 procenta L-karnitin-L-tartrátu. Druhá polovina užívala placebo.

Po šesti měsících si výzkumníci všimli, že, v experimentální skupině se počet vlasů na čtvereční centimetr kůže na hlavě zvýšil o 15 procent. Ve skupině užívající placebo k nárůstu množství vlasů nedošlo.

Vlasy se tvoří ve vlasových folikulech v procesu, který se skládá z několika fází. Růstová fáze se označuje jako anagenní fáze a fáze, ve které vlasy už nerostou se nazývá telogenní fáze. Výzkumníci zjistili, že použití roztoku, který obsahoval L-karnitin L-tartrát způsobil posun vlasových folikulů z telogenní do anagenní fáze.

Fotografie níže ukazuje účinek, který měl L-karnitin na vlasech alespoň jedné z testovaných osob. A = před léčbou; B = po šesti měsících.

Bez hodnocení
Doporučené čtení
Související čtení z knihovny