Biome platební možnosti

Inozitol - účinky proti vypadávání vlasů

Zajímalo by vás, jestli inositol pomáhá při vypadávání vlasů? Přečtěte si následující článek.

Vypadávání vlasů je problém, který se dotýká milionů lidí po celém světě. Mnozí, kterých se tento problém týká, jsou ochotni podstoupit téměř cokoli, aby našli způsob, kterým vypadávání vlasů zastaví a podpoří zdravý růst vlasů.

Existuje mnoho přírodních způsobů, jak vypadávání vlasů léčit, a to včetně používání bylinek, čínských bylinek proti vypadávání vlasů a různé jiné. Některé přírodní metody tvrdí, že použití inositolu může být v rámci léčby padání vlasů velmi přínosné.

Inositol je ve vodě rozpustný uhlohydrát, který tělo potřebuje při produkci glukózy potřebné pro naše těla.

Navíc je pro tělo důležitý, hlavně v kombinaci s vitaminy B komplexu. Tělo dokáže absorbovat přibližně 99 procent inositolu, ale je to dost pomalý proces.

Co je inositol?

Inositol je ve vodě rozpustný sacharid podobný cukru. Existuje v devíti formách, no forma myo-inositol je ta, která se v přirozené formě vyskytuje nejčastěji. Inositol není zdaleka tak sladký jako sacharóza.

V těle se syntetizuje z glukózy a někdy je považován za součást směsi tvořící vitamíny B komplexu. Produkce inositolu v těle je nejvyšší v ledvinách, kde se ho každý den syntetizuje několik gramů.

Inositol se sice dá najít v různých rostlinách, většinou se tam ale nachází ve formě soli, fytátu. Otruby, luštěniny a semena jsou známé tím, že obsahují inositol výhradně ve formě fytátu.

Lidé ale tuto složku nedokážou rozložit, takže otruby, luštěniny ani semena nelze považovat za potravinový zdroj inositolu.

Fytát chelatuje (odbourává) některé esenciální prvky jako je zinek, železo, vápník a magnézium. Některé z těchto prvků jsou potřebné pro růst vlasů a jsou při léčbě vypadávání vlasů i využívány. A proto by léčba vypadávání vlasů neměla být závislá na rostlinných zdrojích inositolu.

Některé jiné rostlinné zdroje inositolu jsou ve formě lecitinů. Lecitiny lidé dokáží strávit, jsou snadno vstřebatelné a poskytují značné množství uhlohydrátů.

Inositol je známý také tím, že je důležitý pro buněčnou komunikaci.

Významně přispívá k přenosu signálů přes hormony, jako je inzulín. Dohlíží na intracelulární přenos a moduluje aktivitu nervů a některých neurotransmiterů.

Další biochemické funkce inositolu zahrnují schopnost rozkládat tuk, což vede ke snížení hladin cholesterolu. Inositol je prostředníkem při genovém vyjádření a přispívá také k buněčné struktuře, k tvaru a integritě buněk.

Vzhledem k vlivu inositolu na nervový systém, zvláště jeho schopnost kontrolovat aktivitu serotoninu, byl inositol zkoumán pro potřeby léčby různých psychiatrických problémů, včetně panické poruchy, unipolárních a bipolárních depresí, agorafobie a obsedantně-kompulzivních poruch.

Několik studií také zjistilo, že je inositol efektivní při léčbě polycystického ovariálního syndromu, amenoree, inzulinové rezistence a hyperandrogenizmu.

Pravděpodobné mechanismy při efektivní léčbě vypadávání vlasů za pomoci inositolu

Je možné tvrdit, že úspěch inositolu, pokud jde o hyperandrogenismus, je indikací na jeho užitečnost v případě léčby padání vlasů. Existují také důkazy, které potvrzují pozitivní vyjádření lidí, kteří ho takovýmto způsobem užívali.

Je známo, že na vypadávání vlasů mají významný vliv vysoké hladiny cirkulujících androgenů. Dihydrotestosteron syntetizován z testosteronu je jedním z androgenů, o kterém se ví, že je spouštěčem genu dickkopf1 (DKK1), který produkuje protein DKK1 a ten způsobuje odumírání papilárních buněk.

Papilární buňky jsou buňky zodpovědné za výživu vlasových folikulů. Při zvýšené koncentraci DKK1 se růst vlasů zpomalí a urychlí se vypadávání vlasů.

Proto, pokud inositol působí při hyperandrogenizmu, znamená to, že dokáže zredukovat hladinu androgenů v těle, redukuje projevy genů dickkopf 1 a snižuje činnost proteinu DKK1. Tento sled událostí vyústí do pozitivního výsledku, a tím je zvýšení růstu vlasů.

Dalším z možných způsobů, jak inositol zabrání vypadávání vlasů, je v jeho kombinaci s cholinem.

Prostředky na vypadávání vlasů častokrát kombinují inositol s cholin bitarátem. Když se spojí obě složky, vytvoří fosfolipidy. O fosfolipidech je známo, že jsou nezbytné pro tvorbu zdravých vlasových folikulů.

Vyhlídky inositolu na to, aby se stal efektivním prostředkem k léčbě vypadávání vlasů jsou obzvláště dobré. Jen uvažte, že dvě výše popsané cesty demonstrují, jakými dvěma podstatnými způsoby může přispět k léčbě padání vlasů. Na jednu stranu zvýšená míra růstu nových vlasů a na stranu druhou, posílení pramenů vlasů při růstu.

Fyzické výhody inositolu

Je toho mnoho, co může inositol pro naše těla udělat. Patří sem i podpora zdravého růstu vlasů. Udržuje hladiny estrogenů ve správné rovnováze, může pomoci při prevenci rakoviny prsu a to tak, že zabraňuje formování hrudek v prsou.

Kombinace inositolu a cholinu vytváří lecitin, který je potřebný při prevenci vysokého cholesterolu.

Inositol se ukázal být účinný i v případě podávání předčasně narozeným dětem, snížila se jejich úmrtnost a také míra zdravotních postižení.

V inositolu se nacházejí složky, které mají vlastnosti potřebné při prevenci a léčbě některých druhů rakoviny.

Inositol může být dokonce užíván i při léčbě zácpy. Má stimulační vliv, což umožňuje zlepšit pohyb střev.

Inositol je dobrý pro nervový systém, byly provedeny studie zabývající se léčbou deprese, panické úzkosti, Alzheimerovy choroby a jiných nervových onemocnění.

Symptomy při nedostatku inositolu

  • vypadávání vlasů
  • arterioskleróza
  • vysoký cholesterol
  • zácpa
  • změny nálady
  • podrážděnost
  • kožní léze

Jak získat dostatečné množství inositolu

Tělo produkuje inositol přirozeně, ale pokud jej nemáte dostatečné množství, jsou i jiné způsoby, jak jej získat.

Existuje mnoho zdravých a chutných jídel, které tuto živinu obsahují. Potraviny, ve kterých ho najdete, zahrnují například maso, mnohé druhy zeleniny, ořechy, pšeničné klíčky, banány, nerafinovanou melasu, rozinky, hnědou rýži, pivovarské kvasnice a ovesné vločky.

Toto jsou pouze některé potraviny, které můžete konzumovat, a které jsou plné inositolu a jiných výživných látek, které vám pomohou podpořit zdravý růst vlasů.

Pokud nemáte dostatek inositolu, nejen, že riskujete, že budete mít nezdravé a padající vlasy. Riskujete také, že se u vás projeví problémy jako ekzémy, problémy s očima, vysoký cholesterol a zácpa.

Aby byla tato živina ještě efektivnější, měla by se užívat v kombinaci s cholinem a vitamíny B komplexu.

Je důležité, abyste si zapamatovali, že stejně, jako při jakémkoliv jiném způsobu léčby vypadávání vlasů, i při inositolu musíte být obezřetný.

Pokud se chystáte užívat výživové doplňky, musíte vědět, jaké množství vaše tělo potřebuje. S tím vám může pomoci váš lékař.

Nedostatek inositolu může vést k různým zdravotním problémům. Úzkost a deprese, diabetické problémy a padání vlasů. Nadbytek inositolu může dráždit žaludek a vést k žaludeční nevolnosti a ke zvracení.

Ti, kteří trpí na chronické selhání ledvin a těhotné ženy, by měli užívat inositol pouze pod dohledem lékaře.

Účinek inositolu při vypadávání vlasů nebyl lékařsky prokázán, ale důkazy ukazují, že pokud trpíte na padání vlasů, může vám užívání inositolu pomoci.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
29 hodnocení
550 Kč 463 Kč 60tbl. (2 měsíce lečby)
AKCE -5% Konečná cena: 439,85 Kč
Prohlédnout

Doporučené čtení

Související čtení z knihovny

Diskuse

Zatím bez otázek a diskuse.