Biome platební možnosti

Goji dodává energii a pocit štěstí: studie

Konzumací goji během dvou týdnů se zlepší nejen celkový pocit pohody, ale i fungování gastrointestinálního traktu. To alespoň tvrdí nová klinická studie.

Časopis Journal of Alternative and Complementary Medicine publikoval studii kontrolovanou placebem, s náhodným výběrem testovaných. Tato studie má být první, která se provedla mimo Číny a která potvrzuje všeobecný pozitivní dopad konzumace goji.

Podle výsledků studie, lidé, kteří užívali goji během 14 dní, udávali nárůst energie, zlepšení kvality spánku, duševní ostrosti, klidu a duševní spokojenosti, stejně jako zlepšení pravidelnosti gastrointestinálních funkcí.

Goji, nebo jinak lyceum barbarum, se v Asijských zemích jako je Čína, Korea a Japonsko, využívá již přes 2500 let, právě díky svému pozitivnímu vlivu na zdraví, zejména pokud jde o stárnutí, správné fungování zraku, ledvin a jater.

Metodologie

Studie se zúčastnilo 35 osob. U všech zúčastněných se jednalo o zdravých dospělých, byli náhodně zařazeni buď do goji skupiny nebo do placebo skupiny.

Zúčastnění se nejdříve podrobili dvoutýdenní "očistě", během níž nesměli konzumovat žádný produkt či výživový doplněk, energetický nápoj nebo zelený čaj s obsahem goji.

Následně, během dalších 14 dní, užívali buď placebo produkt nebo goji, a to každý den po snídani.

Účastníci testu vyplnili na začátku i na konci testovacího období dotazník, kde hodnotili na stupnici od 0 do 5 své obecné pocity spokojenosti, neurologické a psychologické zvláštnosti, problémy týkající se střev a žaludku, pohybového ústrojí a srdce a cév, případně další nepříznivé efekty.

Výsledky

Podle autorů studie byly zjištěny "podstatné rozdíly" mezi prvním a patnáctým dnem ve skupině konzumující goji.

Respondenti udávali "podstatný nárůst" jejich sportovní výkonnosti, kvality spánku (80% udávalo zlepšení spánku). Podstatně se zlepšila i schopnost soustředění se a celkový vnitřní klid. Přibližně 50-60% osob z goji skupiny udávali pocity dobrého zdraví, spokojenosti a štěstí.

Asi 50% tvrdilo, že se cítí méně unavení, mají během celého dne více energie a zvýšila se jejich sportovní výkonnost.

Další, ústně tlumočeny, efekty na goji skupinu, zahrnovaly snížení menstruačních bolestí u některých žen, nárůst sexuální aktivity a výkonu, zlepšení kvality pleti a tvrdší nehty.

Placebo skupina udala během 14 denní periody dvě statisticky významné změny. Pálení žáhy a pocity štěstí.

Podle autorů výsledky "jasně dokazují" udávané výhody konzumace džusu z goji. Autoři také navrhují uskutečnění dalších výzkumů, aby se potvrdily a rozšířily znalosti o pozitivních zdravotních dopadech goji.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
6 hodnocení
499 Kč 369 Kč až 6 týdnů léčby
Prohlédnout

Doporučené čtení

Související čtení z knihovny

Diskuse

Zatím bez otázek a diskuse.