Biome platobné možnosti

Účinky rostliny Pupečník asijský (Centella Asiatica)

Centella asiatica, alternativně známá jako Gotu Kola nebo Indické pennywort,

u nás nazývána Pupečník asijský. Je to plazivá bylinná jednoletá rostlina s tenkými stonky a plochými listy ve tvaru půlměsíce. Má drobné, červeno.ružové květy, které rostou v malých kulovitých shlucích v blízkosti půdy.

Centella asiatica roste divoce v příkopech a bažinatých oblastech Indonésie, Indie, Malajsie, Srí Lanka, severní Austrálie, Íránu a Papuy-Nové Guineje. Centella asiatica obsahuje vitaminy A, B, C a D, spolu s řadou minerálních látek, včetně zinku, draslíku, vápníku, hořčíku, manganu, sodíku, oxidu křemičitého a selenu. Také obsahuje chemické látky jako triterpenoidů, které stimulují produkci kolagenu v těle, dále flavonoidy a aminokyseliny.

Léčivé vlastnosti Centella asiatica jsou známy již po staletí. Jeho listy a stonky se používají v tradiční čínské, africké a ajurvédské medicíně.

V čínské medicíně, je Centella asiatica někdy označována jako "fontána mládí" díky její léčivým vlastnostem a pozitivním účinkem na zdraví.

Centella asiatica má antivirové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

Tradičně se používá jako léčba onemocnění kůže, jako je psoriáza, dermatitida a drobné popáleniny. Centella asiatica je schopna hojit rány a popáleniny, protože dokáže zvýšit přívod krve do postižené oblasti, zvýšit hladinu antioxidantů v ráně, a podporovat produkci fibroblastů, buněk, které syntetizují kolagen.

Její kolagenové posílení a protizánětlivé vlastnosti znamenají, že Centella asiatica může snížit výskyt strií a keloidních jizev.

Centella asiatica má tonizující a utahovací účinek na pokožku při použití na určité místo. V důsledku toho se často vyskytuje jako přísada do kůže zpevňujících krémů a pleťových vod. Vzhledem ke své schopnosti stimulovat produkci kolagenu, Centella asiatica může zlepšit vzhled stárnoucí kůže tvarováním jemných linek a vrásek.

Redukce kolagenu v kůži je nosnou matricí a je hlavním důvodem pro tvorbu rýh a vrásek zralé pokožky. Schopností Centella asiatica je doplnit materiál na výrobu kolagenu, čímž se stává užitečnou protistárnoucí složkou.

Centella asiatica má pozitivní účinky na kůži napadené celulitidou, což způsobuje hromadné jamky vzhledem podobné pomerančové kůře. Celulitida se obvykle objeví na stehnech, hýždích a pažích. Zvýšením průtoku krve dodává silné antioxidanty, snižuje zánět a působí jako diuretikum. Centella asiatica vyhlazuje a detoxikuje oblasti postižené celulitidou.

Doplňky nebo čaje z Centella asiatica se mohou užívat orálně na zmírnění příznaků stresu, úzkosti a hypertenze.

Centella asiatica obsahuje triterpenům s názvem asiatikosid, který má mírně sedativní proti úzkostné vlastnosti. Při orálním podání, Centella asiatica je také známo, že stimuluje krevní oběh a posiluje stěny žil a kapilár, což je užitečné při léčbě křečových žil a žilní nedostatečnosti. Zvýšením přívodu krve do kapilár pod kůží, může Centella asiatica zlepšit zdraví a kondici povrchových vrstev pokožky. To může také stimulovat růst vlasů a nehtů, protože poskytuje zvýšený průtok okysličené krve do vlasových folikulů a nehtových lůžek.

Orální doplňky z Centella asiatica mohou zlepšit paměťové funkce tím, že zvyšují průtok krve do mozku. To zvyšuje hladinu kyslíku v mozku, zlepšení koncentrace a mentální ostrost.

Na Dálném východě, se Centella asiatica často pije v odpoledních hodinách jako životabudič nebo tonic který zesiluje duševní schopnosti a jasnost myšlení.

V Ájurvéde se Centella asiatica používá k léčbě cukrovky, lepry, šedého zákalu, a kašle. Studie ukazují, že Centella asiatica může mít pozitivní účinek na příznaky Parkinsonovy nemoci. Mělo by však být poznamenáno, že Centella asiatica není uznávána jako lék u U.S. Food and Drug Administration (FDA).

Centella asiatica se používá jako přísada do malajské, indonéské, thajské a srílanské kuchyně. Může se jíst za syrova jako součást zeleného salátu. Na Srí Lance je někdy Centella asiatica zahrnuta v určité formě kaše známá jako Kola Kenda, která se vaří s vařenou červenou rýží a kokosovým mlékem.

Z Centella asiatica mohou být vyrobeny sladké nápoje.

  Související produkty

  star_border star_border star_border star_border star_border
  star star star star star
  42 recenzí
  477 Kč
  Krém na strie SlimCode
  Krém na strie SlimCode | Prevence strií | Zjemnění strií | Prsa, stehna, břicho, hýždě | Regenerace pokožky