V tomhle článku se dozvíte:
Co jsou strie?
Jak můžete vědět, jestli budete mít strie?
Co můžete udělat, abyste zabránili striím?
Je možné se strií zbavit?
Je možné zbavit se i starších strií?
Průzkum Lékařského poradního sboru Babycenter
Poslední aktualizace: listopad 2015
Co jsou strie?
Strie jsou malé, oslabené pruhy v kůži, které se objevují nejčastěji na břiše v pozdějších stádiích těhotenství, kdy se břicho rychle zvětšuje aby se přizpůsobilo rostoucímu dítěti. Některým ženám se objevují strie na zadku, stehnech, bocích a prsou.
Strie jsou způsobeny změnami v pružné podpůrné tkáni, která leží těsně pod kůží. Objevují se jako růžové, červenavě hnědé, fialové nebo tmavě hnědé, v závislosti na barvě pleti. Později slábnou, přestože nikdy zcela nezmizí.
Jak mohu vědět, jestli budu mít strie?
Je těžké je předvídat. Nejméně u poloviny těhotných žen se vvyskytnú strie, ale nikdo nedokáže říct s jistotou, u koho se vytvoří a u koho ne. Existují určité faktory, které zvyšují šance na získání strií.
Výzkum naznačuje, že genetika hraje svou roli: Pokud vaše matka nebo sestra dostala strie během těhotenství, máte větší šanci, že je budete mít také.
Kromě toho, čím více má vaše pokožka expandovat během těhotenství a pokud k tomu dochází příliš rychle, tím větší je pravděpodobnost k rozvoji strie.
Pravděpodobnost, že vám vzniknou strie je z těchto důvodů:
- vysoký a rychlý nárůst vaší hmotnosti
- očekáváte dvojčata
- očekáváte velké dítě
- máte přebytek plodové vody
Strie v těhotenství
Jak se vaše tělo snaží vyhovět rostoucímu dítěti, můžete si všimnout strie. Zjistěte, co je způsobuje a jak je možné je odstranit po těhotenství.
Co můžete udělat, abyste zabránili striím?
Bohužel, není toho mnoho co můžete udělat. Během těhotenství se doporučuje nabrání hmotnosti - ve většině případů 11.34 kg až
15.88 kg - a pomalé přibírání může snížit šance pro vytvoření strií.
Zmizí vůbec někdy strie?
Dobrou zprávou je, že strie se obvykle stávají mnohem méně nápadné asi šest až dvanáct měsíců po porodu. Pigmentace mizí a obecně se stávají světlejší než okolní kůže (barva se bude lišit v závislosti na barvě pleti), ale jejich struktura zůstane stejná.
Co mohu udělat, když se chci zbavit strií později?
Strií se nezbavíte úplně, ale pokud vás obtěžují po těhotenství, poraďte se s dermatologem o způsobech jejich minimalizace. Existuje celá řada možností léčby.
Lokální léčba, jako je tretinoin (Retin-A) a kyselina glykolová mohou pomoci. (Poznámka: Retin-A není bezpečné používat během těhotenství a nejsou spolehlivé informace o množství vylučovaného do mateřského mléka nebo jeho účinky na kojence, takže je lepší se mu během kojení vyhnout).
Je několik důkazů, že laserové ošetření může pomoci obnovit pružnost pokožky a také změnit pigmentaci, takže strie lépe odpovídají zbytku vaší pokožky.
Uvědomte si, že vzhled strií je považován za kosmetický problém a je pravděpodobné, že zdravotní pojištění nepokryje náklady na dermatologické poradenství, léky či postupy.