Pokud se snažíte odhalit hladkou a mladší pokožku pod tou současnou, můžete popřemýšlet nad použitím peelingu s kyselinou glykolovou. Přínosy jsou obrovské, je však důležité pochopit, co to je a co dokáže či nedokáže pro vaši pleť udělat.
Co je to peeling?
Peeling je produkt péče o pleť, který se dává na obličej a jak naznačuje už samotný název (peel = sloupnout, odloupnout), z tváře se odlupuje. Tuto proceduru lze provést doma nebo v kosmetickém salonu.
Chemické peelingy používají určité druhy chemických roztoků (existují různé druhy peeling), které zlepšují stav pokožky. Pokožku vyhlazují odstraněním jejích vnějších vrstev, které jsou poškozeny a jsou často drsné a suché. Peeling může pomoci mnoha lidem, ale pokud máte pupínky nebo akné, nerovnoměrné zbarvení pokožky a vrásky, bude vhodný právě pro vás. Zároveň budete mít z peelingu největší užitek.
Co je peeling s kyselinou glykolovou?
Peelingy s kyselinou glykolovou jsou jednoduše chemické peelingy, které poskytují kyselinu glykolovou jako hlavní složku.
Kyselina glykolová je v současnosti populárním ošetřením vrásek a akné. Patří do alfa hydroxylové skupiny přírodních složek. Kyselina glykolová je derivovaná z cukrové třtiny a je ovocnou kyselinou. Při aplikaci na pokožku pomáhá odstranit "lepidlo", které drží starší, hrubší a sušší kůži na povrchu. Po odstranění této vrchní vrstvy pokožky je viditelná svěží, nová vrstva kůže. Tato vrstva pokožky je bez poškození a vypadá svěžejší.
Lidé, kteří použijí peeling s kyselinou glykolovou jsou mnohokrát výsledky ohromeni. Vypadají mladší, mají méně jemných linií a vrásek. Pokud trpí na akné, mohou někdy zaznamenat i to, že je jejich pokožka o něco méně mastná a mnohem čistší.
Jak působí peeling s kyselinou glykolovou?
Možná se rozhodnete pro peeling, pokud jste byli na kosmetické proceduře, není ale nutné tyto dvě procedury kombinovat. Chemický peeling lze udělat bez jiného kosmetického zákroku. A přestože může přinést působivé výsledky, peeling z kyseliny glykolové (nebo jiné kyseliny) není náhradou za lifting obličeje nebo jiný kosmetický zákrok.
Pokud se rozhodnete pro peeling s kyselinou glykolovou, zvolíte poměrně lehký peeling, který nemá obvykle žádné nežádoucí účinky, případně jen málo.
Na pokožku se aplikuje tenká vrstva a nechá se působit po určitou dobu v závislosti na konkrétním peelingu, který použijete. Také záleží od důvodu použití peelingu. I na tom, jestli ho podstupujete v kosmetickém salonu či u dermatologa.
Po odstranění peelingu nemusíte čekat. Po tak jemném peelingu jako je peeling s kyselinou glykolovou nepotřebujete žádný čas na zotavení ani pilulky na tlumení bolesti. Pokud se během procedury cítíte nepříjemně, jde obvykle o mírné podráždění pokožky a můžete na něj dostat léky.
Vedlejší nežádoucí účinky
Existuje jen málo, případně žádné vedlejší účinky při použití peelingu z kyseliny glykolové. Hned po proceduře můžete pociťovat pálení, toto ale rychle zmizí. Může dojít k zarudnutí, ale opět, obvykle rychle vymizí. Pokud máte citlivou nebo velmi světlou pleť, budou se vás tyto nepříjemné stavy týkat s větší pravděpodobností.
Kyselina glykolová může způsobit to, že bude vaše pleť citlivější na slunce, měli byste proto po peelingu z kyseliny glykolové používat krém na opalování.
Další ošetřování
Častokrát není jedno použití peelingu s kyselinou glykolovou dostačující. Obvykle je nutné podstoupit několik ošetření během stanoveného období.