Biome platobné možnosti

Goji Berry a zpomalení stárnutí

Podle legendy objevily goji během svých toulek po Tibetských horách před stovkami let buddhističtí mniši. Ti, kteří je našli a ochutnali, i ti, kteří je později zařadili do svého jídelníčku, se měly dožít mnohem vyššího věku než ostatní.

O goji se odpradávna tvrdí, že "oddaluje smrt". Nemáme žádné důvěryhodné studie, které by její účinky potvrdily. Avšak víme, že všechny bobuloviny jsou továrnami na antioxidanty, jsou plné živin, aminokyselin, karotenoidů a polysacharidů, což z této ingredience dělá neodmyslitelnou součást formulí anti-aging krémů.

Goji berry –základní info

Rostlina goji berry je známá také jako "vlčí bobule". Jde o dřevěný keř pocházející z Asie, částečně z Číny. Botanický název je "lycium barbarum", druhově patří do stejné rodiny jako brambora, rajče, lilek, rulík zlomocný a tabák. Vyhovuje mu suchá, písčitá půda, má rozsáhlý kořenový systém, díky kterému dokáže překonat období sucha. Má rád slunné stanoviště.

Listy mají tvar vejce, se zaoblenými nebo kulatými konci. Květy rostou ve skupinách po jednom až po třech, mají trubkovitý tvar, jsou fialové nebo bílé barvy. Kvetou od června do září. Ovoce je jasno oranžovo-červené, oválného tvaru. Bobule obsahují 10 až 60 malých žlutých semínek. Dozrávají od července do října, ale jelikož se snadno ničí, je nutné sbírat je velmi opatrně. Jejich chuť je sladká a zároveň jemně trpká - něco mezi brusinkou a třešní. Nejlépe se uchovávají sušené nebo vařené.

Zdravotní benefity goji berry

Údajná schopnost goji podpořit dlouhý život byla zaznamenána již v první čínské encyklopedii o rostlinách, "Materia Medica", kterou Shen Nong sestavil v prvním století před naším letopočtem. Goji byla označena jako "mimořádné tonikum" mezi bylinkami. Lidé by ji měli užívat dlouhodobě. Zajistí si tak dlouhé mládí a duševní pohodu.

Goji se užívala i na posílení jater, pročištění krve, ochranu zraku, získání energie. Novější výzkumy zjistily, že goji obsahuje velké množství antioxidantů, které mohou podpořit imunitní systém, pomoci při prevenci chorob jako je například onemocnění srdce. Je bohatá na vitamin A, který, jak je známo, pomáhá udržovat zdravý zrak.

Podle čínské studie z roku 1994 udávalo 79% lidí nemocných rakovinou lepší postup léčby, pokud svou životosprávu obohatili o goji. Některé laboratorní studie ukázaly, že antioxidanty obsažené v goji mohou zabránit růstu rakovinných buněk, snížit hladiny cukru v krvi a také hladiny špatného cholesterolu. Je třeba udělat více studií, ale dosavadní výzkum goji pro oblast léčby rakoviny, cukrovky a srdečních chorob je slibný.

Poznámka: Goji má některé antikoagulační vlastnosti, takže je vhodné, nekombinovat ji s léky na ředění krve.

Goji a výhody pro pleť

Nejvzrušujícejším benefitem goji je její "protistárnoucí" potenciál. Zde jsou některé z důvodů, pro které vědci toto ovoce považují za významné při udržování zdravé, mladistvé pleti:

  • Minerály. Goji obsahuje 11 z 22 zásadních stopových minerálů, zahrnujíc vápník, draslík, železo, zinek a selen. Ačkoliv je každý pro pleť užitečný jiným způsobem, všechny pomáhají bojovat se škodlivými vlivy volných radikálů, mnohé podporují produkci kolagenu a elastinu, které jsou zodpovědné za vypnutou a pružnou pokožku. Mnohé minerály jsou podstatné pro schopnost pleti uzdravovat a regenerovat se.
  • Aminokyseliny. Základem aminokyselin jsou peptidy, které vyplňují linie, napínají pleť, zlepšují její tón a barvu. Podporují také hydrataci pokožky. A nejlepší je, že nepůsobí dráždivě.
  • Vitamin C. Goji obsahuje obrovské množství vitamínu C, který, jak je známo, podporuje tvorbu kolagenu, urychluje hojení ran, chrání pleť před škodlivými účinky volných radikálů. Způsobuje také vyblednutí skvrn způsobených sluncem a věkem.
  • Karotenoidy. Jsou to flavonoidy jako beta-karoten, zeaxantin, lutein, lykopen, kryptoxantin a xantofyl. Tyto chrání pleť před poškozením způsobeným sluncem, jsou známé při podpoře udržení zdravé, zářivé pleti.
  • Polysacharidy. Tyto složky mají antioxidační vlastnosti a pomáhají pleti udržovat vodu, čímž zvyšují její hydrataci. Jsou známé jako regenerační složky, pomáhají při tlumení zánětů a chrání elasticitu pleti.

Ukázalo se také, že goji zvyšuje produkci adenosintrifosfátu až o téměř 20%. Jde vlastně o buněčnou energii pro pleť a tělo. A co je důležité pro udržení optimálního fungování buněk, může zvýšit samoregenerační schopnost kůže.

Vyzkoušejte goji i Vy!

Spojte si všechny tyto vlastnosti do jednoho celku a máte silnou ingredienci proti stárnutí, která funguje na mnoha úrovních. Je to úžasný příklad přírodní složky. Většina syntetických a chemických ingrediencí poskytují jednu, nanejvýš dvě výhody. Na druhou stranu, přírodní ingredience nabízejí řadu výhod najednou.

Související produkty