Biome platební možnosti

Jak efektivní je acetyl L-karnitin při hubnutí?

Doplněk stravy acetyl L-karnitin získal reputaci kvůli schopnosti zlepšit kognitivní schopnosti, rozproudit energii a zvýšit sportovní výkony. Vzrůstá však zájem o využití tohoto nootropika i při hubnutí a spalování tuků. Acetyl L-karnitin je známý tím, že podporuje vstřebávání mastných kyselin do buněčných mitochondrií, čímž získáte více energie, protože spálíte uskladněný tuk. Acetyl L-karnitin (zkráceně ALCAR) je přirozeně se vyskytující aminokyselina, která se tvoří z jiných aminokyselin lysin a methionin. Jako výživový doplněk byl již dlouhá léta populární u vzpěračů a rekreačních sportovců. Je ale acetyl L-karnitin při hubnutí skutečně účinný? A jaké jsou další z vlastností této látky?

Jak ALCAR funguje?

ALCAR je silnější (účinnější) alternativa L-karnitinu s větší biologickou dostupností a širším záběrem aktivit v těle. Je acetylovaný, což mu dává množství odlišných vlastností a přínosů, ve srovnání s jeho "rodiči". Jako zdroj acetátu může být použit při tvorbě neurotransmiteru acetylcholin, který se používá v kognitivních procesech a ukládání informací do paměti. Acetyl L-karnitin (a jiné formy karnitinu), jsou nutné pro energetický metabolismus a pomáhá přenášet lipidy k buňkám, aby tam mohly být spáleny a vytvářely ATP. Tento proces, při kterém se tuk mění na energii, je známý jako oxidace. Biomarkery oxidace byly po užívání acetyl L-karnitinového doplňku zvýšené, což vedlo ke vzniku teorie, že používání tohoto výživového doplňku podpoří hubnutí.

Existují další mechanismy fungování ALCARu, nootropického doplňku a mocného antioxidantu. Je jednou z mála složek, která dokáže snadno překračovat hematoencefalickou bariéru, čímž ovlivňuje energetický metabolismus v buňkách mozku. L-karnitin je známý tím, že jeho schopnost proniknout touto bariérou je slabá, takže nemá významný vliv na tvorbu ATP v neuronech. Pokud neuronům vzroste přísun energie, může to vyústit do zvýšené mentální ostražitosti, pohotovosti a schopnosti soustředění.

Acetyl L-karnitin se zvykne kombinovat i s cholinem, takže pak funguje jako prekurzor acetylcholinu. Tento neurotransmiter je zapojen do více duševních procesů jako formování paměti (hlavně krátkodobé a prostorové paměti), pozornost, kreativní myšlení, schopnost logické analýzy a dokonce do snění. Navíc, acetylcholin je hlavním neurotransmiterem, který je aktivní při neuromuskulárních spojích a hraje roli při kontrole pohybu svalů. ALCAR funguje i jako jeden z nejlepších antioxidantů v mozku. Jeden ze způsobů, při kterém se tato aktivita rozvíjí, je redukce prvků oxidačního stresu, hlavně proteinové oxidace. Tento doplněk lze použít ke snížení hladin vzrušivosti a toxicity v rámci mozku, včetně dopadu úhynu buněk po jejich vystavení určitým toxinům.

Hlavní přínosy ALCARu

Předtím, než se podíváme na použití acetyl L-karnitinu pro potřeby hubnutí, přejděme si některé z běžnějších důvodů pro používání této sloučeniny. Dvě hlavní využití pro ALCAR je použití kvůli zlepšení kognitivních schopností a na ochranu a vylepšení celkového zdraví mozku. Tento potravinový doplněk dokáže omezit poškození mozku vyvolané oxidativním stresem, a také zredukovat či dokonce nahradit poškození, které může být způsobeno jinými toxiny, jako je alkohol. Bylo také prokázáno, že ALCAR podporuje odstraňování lipofuscinu z mozkových buněk, což může vylepšit buněčné fungování a zpomalit stárnutí mozku. Když se liposukcín (odpadní zbytky na bázi tuku) nahromadí ve vašich neuronech, může narušit signalizaci mezi buňkami a dokonce vést k předčasnému odumírání buněk. Acetyl L-karnitin pomáhá transportovat tyto lipidové usazeniny z buněk mozku a může přispět k výraznému snížení výskytu lipofuscinu v mozkových buňkách.

Acetyl L-karnitin se bere i na podporu zvýšených hladin kognitivních schopností a lepší schopnost učení. Lidé tvrdí, že jim to pomáhá při rozpomínání a jasnějším myšlení. Pomáhá zintenzivnit soustředění při učení či při práci, dokonce zlepšuje nadšení, elán a zanícení. ALCAR můžete často najít doplněn cholinem jako podporu pro paměť, či přísadu různých energetických nápojů. Výsledkem může být lepší pozornost, soustředění a vnímání.

Užívání acetyl L-karnitinu pro potřeby hubnutí

Proč užívají lidé acetyl L-karnitin na hubnutí? A funguje to vůbec? Tento doplněk stravy je známý tím, že podporuje spalování tuků, aniž by způsobil úbytek svalů, což je ideální pro atlety a kulturisty. ALCAR dokáže mírně podpořit vaši schopnost spalovat tuky, protože pomáhá přenášet volné mastné kyseliny do mitochondrií v rámci tělesných buněk. Tyto mitochondrie jsou známé jako elektrárny či hnací síla lidských buněk. A mají na to dobrý důvod. Využívají proces známý jako oxidace, v rámci ní rozkládají tuk a mastné kyseliny. Pak je mnohem jednodušší změnit tuky na molekuly energie, známé jako ATP.

V podstatě je to hlavní úkol ALCARu jako výživového doplňku na hubnutí. Natisknout více mastných kyselin do mitochondrií, aby byly spáleny a využity jako energie. Tyto tuky se běžně samovolně nevstřebávají, pokud není přítomen karnitin, aby pomohl při jejich přesunu. Tak, jak by se dalo očekávat, můžete svou energetickou potřebu uspokojit z uloženého tuku. Výsledkem je nepatrný nárůst v metabolismu lipidů a v schopnosti zhubnout. Právě to je důvod, že se ALCAR stal běžnou součástí v mnoha výživových doplňcích určených na hubnutí.

ALCAR na hubnutí a dávkování

Kolik acetyl L-karnitinu byste měli brát, pokud chcete zhubnout? Obvykle se doporučuje brát ALCAR v množství mezi 500 až 1500 mg denně. Pokud jste ale zapojen do programu na hubnutí, je běžné užívat 2000 mg až 3000 mg acetyl L-karnitinu denně. Toto dávkování funguje u většiny lidí, ale bude pravděpodobně nutné, abyste odzkoušeli, jaká dávka bude pro vás nejvhodnější. Začněte nejprve s nízkou dávkou, abyste posoudili svou toleranci. ALCAR je zcela bezpečný, ale zvýšení dávky by mohlo vyvolat nežádoucí účinky. Sledujte proto všechno nezvyklé a také svůj pokrok při hubnutí, abyste mohli určit, zda doplněk účinkuje tak, jak má.

Kombinovaný ALCAR na hubnutí

Používání acetyl L-karnitinu čistě na hubnutí vám ze začátku poskytne pouze mírně výsledky. Existuje množství důkazů, proč je ALCAR mnohem efektivnější, pokud je zkombinován s jinými přísadami. Patří sem Yohimbine, výtažek ze zeleného čaje, 1-3 dimethylamylamín a kofein. Samozřejmě, jaká kombinace a v jaké výši u vás bude fungovat, třeba stanovit pečlivým a dobře uváženým experimentováním. Přestože se acetyl L-karnitin používá častěji jako nootropická pomoc, není žádný důvod k tomu, abyste ho nemohli brát kvůli hubnutí a zároveň přitom nezvýšit své kognitivní schopnosti.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
59 hodnocení
1300 Kč 1150 Kč dávka na 1 měsíc
AKCE -30% Konečná cena: 805 Kč
Prohlédnout
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
34 hodnocení
750 Kč 675 Kč na 1 měsíc
Prohlédnout

Související čtení z knihovny

Diskuse

Zatím bez otázek a diskuse.