Biome platobné možnosti

Heřmánek pomáhá při úzkosti, nespavosti a depresi

Úzkost a nespavost jsou zdravotní problémy, které se mohou objevovat současně a jsou navíc často spojovány s depresemi. Tyto tři zdravotní problémy mají významný vliv nejen na život člověka, ale na celou společnost a hospodářství. Pokud si vezmeme období 12 měsíců, lze nalézt až 18% dospělé populace trpící na úzkost. Dokonce 30% celé populace může postihnout některá z forem nespavosti, včetně vysokého procenta lidí, kterým je navíc diagnostikována deprese. Běžně se k léčbě nespavosti a depresí využívá medikace, ale existuje také řada přírodních možností. Patří k nim i heřmánek, běžně rostoucí bylinka, která není ani drahá a při níž hrozí minimum nežádoucích vedlejších účinků.

Heřmánek dokáže zkrotit úzkost

Zatímco tradiční léčitelé a bylinkáři doporučovali a používali na úzkostné stavy heřmánek už dávno, odborníci se začali pozadím léčivých schopností bylinek seriózně zabývat až v posledních letech. Autoři jedné takové studie porovnávaly hodnoty standardních testů určených na měření generalizované úzkostné poruchy. Během osmi týdnů dostávala jedna skupina placebo, zatímco druhá tobolky s obsahem heřmánku. U sledovaných osob následně měřili změny příznaků úzkosti. U osob užívajících heřmánek se příznaky úzkosti zmírnily a rozsah těchto změn byl označen jako "klinicky a statisticky významný".

Heřmánek je výborným přírodním lékem na spaní

Většina z nás zná heřmánek ve formě utišujícího čaje, který podporuje uvolnění a vyvolává ospalost. Jeho účinnost je pravděpodobně možná vzhledem k jeho mírně sedativnímu působení. A přestože výzkum souvislost mezi heřmánkem a spánkem u lidí nepotvrdil, existují testy na zvířatech, které takovou souvislost podporují. Například japonský výzkum, při kterém odborníci testovali krysy s narušeným spánkem objevil, že heřmánek působil i jako sedativum, které krysám pomáhalo usnout. Heřmánek má také protizánětlivé vlastnosti a může podporovat spánek tím, že zmírňuje otoky způsobené zánětem spojeným s alergiemi.

Heřmánek může nepřímo ovlivňovat deprese

Vědecko-výzkumný tým zabývající se afektivními poruchami tvrdí, že pokud je u člověka diagnostikována nespavost, vysoce narůstá riziko, že mu bude během tří let diagnostikována i deprese. Samozřejmě, úzkost je také silně spojována s depresí. Až 85% pacientů trpících depresemi mělo úzkostné stavy. Frekvence výskytu úzkosti a nespavosti během období depresí naznačuje, že heřmánek může být užitečný i při zmírnění některých z jejich symptomů.

Dlouhodobé účinky heřmánku

Na rozdíl od některých doplňků stravy, které působí pouze několik hodin se zdá, že heřmánek setrvává v tělesném systému relativně dlouho. V jednom výzkumu sledovali odborníci moč dobrovolníků, kteří během dvou týdnů pili denně heřmánkový čaj. V moči byly objeveny zvýšené hladiny hippurátu (protizánětlivé látky) a glycinu, který pomáhá při uvolňování svalového napětí a křečí. Ještě dva týdny poté, co dobrovolníci přestaly pít heřmánek, byly u nich hladiny těchto látek stále měřitelné.

Heřmánek je běžně dostupný ve formě kapslí, případně jako čaj. Postupujte však opatrně, pokud vám ambrózie spouští rýmu a kýchání. Heřmánek patří totiž do stejné čeledi a mohl by vyvolat podobnou alergickou reakci.

Související produkty