Biome platobné možnosti

5-hydroxytryptofan (5-HTP)

5-hydroxytryptofan (5-HTP) je chemická látka, kterou vytváří tělo z tryptofanu (esenciální mastné kyseliny, kterou člověk získává z potravy). Poté, co se tryptofan promění na 5-HTP, chemická látka se změní na jinou, nazývanou serotonin (neurotransmiter, který přenáší signály mezi mozkovými buňkami). Výživové doplňky s obsahem 5-HTP pomáhají zvýšit hladiny serotoninu v mozku. A protože serotonin pomáhá regulovat náladu a chování, má 5-HTP pozitivní vliv na spánek, náladu, úzkost, apetit a pociťování bolesti.

5-HTP se v potravinách, které konzumujeme, nenachází. Zato tryptofan ano. Konzumace potravin s tryptofanem však hladiny 5-HTP příliš nenavýší. Jako doplněk stravy se 5-HTP vyrábí ze semen africké rostliny Griffonia simplicifolia.

Ještě v roce 1989 byl ve výživových doplňcích s tryptofanem objeven kontaminant nazýván "Peak X". Podle odborníků byl zodpovědný za vypuknutí syndromu eozinofilie myalgie (EMS), což je potenciálně smrtelné onemocnění, které napadá pokožku, krev, svaly a orgány. Od té doby se "Peak X" objevil i v některých 5-HTP doplňcích a několik zpráv udávalo souvislost mezi EMS a užíváním 5-HTP. Nicméně hladiny "Peak X" v 5-HTP nebyly dostatečně vysoké na to, aby vyvolaly nějaké příznaky, pokud nebyl užívaný ve velmi vysokých dávkách. Kvůli těmto problémům by jste se před užíváním 5-HTP měli obrátit na lékaře a samozřejmě kupovat výživový doplněk od spolehlivého dodavatele.

5-HTP může pomoci při léčbě různých zdravotních problémů souvisejících s nízkými hladinami serotoninu, včetně následujících.

Deprese

Předběžné studie naznačují, že 5-HTP může účinkovat podobně jako některá antidepresiva k léčbě lidí s mírnou až středně těžkou depresí. Stejně jako třída antidepresiv známá pod názvem selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), kam patří fluoxetin (Prozac) a sertralin (Zoloft), zvyšuje i 5-HTP hladiny serotoninu v mozku. Jedna studie srovnávala účinek 5-HTP a fluvoxaminu (Luvox) u 63 lidí a zjistila, že osoby, kterým podávali 5-HTP na tom byly stejně jako osoby, které užívaly Luvox. Dokonce měli méně vedlejších účinků, než skupina s Luvoxem. Každopádně byly studie příliš malé na to, aby se dalo s jistotou tvrdit, že 5-HTP účinkuje.

Fibromyalgie

Podle výzkumů dokáže 5-HTP zmírnit symptomy fibromyalgie, včetně bolesti, úzkosti, ranní ztuhlosti a únavy. Mnozí lidé s fibromyalgií mají nízké hladiny serotoninu, lékaři jim často předepisují antidepresiva. Stejně jako léky proti depresi, zvyšuje i 5-HTP hladiny serotoninu v mozku. Nefunguje to však u všech lidí s fibromyalgií. Aby odborníci pochopili účinek, jsou nutné další testování.

Nespavost

Podle jedné studie lidé, kteří užívali 5-HTP, usnuli rychleji a spali hlouběji než lidé, kteří užívali placebo. Odborníci doporučují 200 až 400 mg večer, aby se stimuloval serotonin. Aby ale začal naplno působit, může to trvat 6 až 12 týdnů.

Migrény a jiné bolesti hlavy

Antidepresiva jsou někdy předepisovány na migrenózní bolesti hlavy. Studie tvrdí, že vysoké dávky 5-HTP můžou pomoci lidem s různými typy bolesti hlavy, včetně migrén. Důkazy jsou ale různé, některé studie naopak neprokázaly žádný účinek.

Obezita

Několik malých výzkumů sledovalo, zda dokáže 5-HTP pomoci lidem zhubnout. V jedné studii lidé, kteří brali 5-HTP, snědli ve srovnání s placebem méně kalorií, ačkoli se vůbec nesnažili držet dietu. Výzkumníci věří, že 5-HTP u lidí vyvolá pocit většího zasycení po jídle. Takže v konečném důsledku snědí méně.

Studie, která později srovnávala účinek 5-HTP a placeba po dobu s dietou a bez diety zjistila, že lidé užívající 5-HTP shodili přibližně 2% tělesné hmotnosti během bezdietové periody a další 3% v období držení diety. Testované osoby, které braly placebo, nezhubli vůbec. Je však třeba upozornit, že dávky užívané v této studii byly vysoké, přičemž mnozí zúčastnění pociťovali jako vedlejší účinek nevolnost. Pokud skutečně trpíte nadváhou, poraďte se před užíváním jakéhokoliv léku na hubnutí se svým lékařem. Zapamatujte si, že bude třeba změnit stravovací a pohybové návyky, abyste shodili více než jen několik málo kilogramů.

Potravinové zdroje 5-HTP

5-HTP z jídla získat nemůžete. Aminokyselina tryptofan, kterou používá tělo na tvorbu 5-HTP, se nachází v krůtím i kuřecím mase, v mléce, bramborách, v dýňových a slunečnicových semínkách, v tuříně, zelí a mořských řasách.

Dostupné formy

5-HTP se vytváří v těle z tryptofanu, lze jej také užívat jako doplněk stravy. Doplňky jsou vytvářeny z výtěžku semen afrického stromu Griffonia simplicifolia. 5-HTP lze nalézt v mnoha multivitaminech a bylinných přípravcích.

Jako 5-HTP užívat

Děti

5-HTP by neměl být podáván dětem.

Dospělí

Lékaři obecně doporučují 50 mg 5-HTP užívat 1 až 3 krát denně. V některých výzkumech byly používány vyšší dávky, ale protože může být 5-HTP při vysokých dávkách toxický, měli byste zvýšení dávky konzultovat s lékařem. Může vám pomoci určit správnou dávku.

Při stavech úzkosti a depresích je denní dávka 150 až 300 mg.

Opatření při užívání

Kvůli vysokému potenciálu vedlejších nežádoucích účinků a ovlivňování se s léky, byste měli užívat výživové doplňky pouze pod dohledem svého lékaře.

Užívání tryptofanu se spojuje s rozvinutím vážných zdravotních problémů, například toxicita jater a mozku, také se syndromem eozinofilie myalgie (EMS), což jsou potenciálně smrtelné onemocnění, které postihují kůži, krev, svaly a orgány. Právě kvůli takovým varováním byly v roce 1989 zakázány výživové doplňky s tryptofanem. Pokud jde o tryptofan, byla v USA EMS hlášena u deseti lidí užívajících 5-HTP.

Nežádoucí účinky 5-HTP jsou obecně mírné a patří k nim nevolnost, pálení žáhy, nadýmání, pocit nafouknutí a kručení v břiše u některých lidí. Při vysokých dávkách se může vyvinout serotoninový syndrom, což je nebezpečný stav způsobený přílišným množstvím serotoninu v těle. Předtím, než začnete užívat dávky vyšší, než je doporučeno, určitě kontaktujte svého lékaře.

Lidé s vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou by měli před zahájením užívání 5-HTP navštívit lékaře.

Pokud užíváte antidepresiva, neměli byste brát 5-HTP.

Lidé s onemocněním jater, těhotné ženy a kojící ženy by 5-HTP užívat neměli vůbec.

Možné ovlivňování se s jinými léky a přípravky

Pokud v současnosti užíváte při léčbě některé z následujících léků, neměli byste užívat 5-HTP, aniž jste svůj záměr konzultovali s lékařem.

Antidepresiva - lidé, kteří užívají antidepresiva by měli brát 5-HTP pouze pod dohledem lékaře. Taková kombinace léků může způsobit serotoninový syndrom, nebezpečný zdravotní stav, kdy dochází k mentálním změnám, návalům horka, rychlému kolísání krevního tlaku a srdeční frekvence, případně až k upadnutí do kómatu. Mezi antidepresiva, které se mohou s 5-HTP ovlivňovat, patří:

  • SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu): citalopram (Celexa), escitalopram (Lexapro), fluvoxamin (Luvox), paroxetin (Paxil), fluoxetin (Prozac), sertralin (Zoloft),
  • tricyklické antidepresiva: amitriptylin (Elavil), nortriptylin (Pamelor), imipramin (Tofranil),
  • inhibitory monoaminooxidázy (MAOI): fenelzin (Nardi), tranylcypromin (Pamate),
  • nefazodon (Serzone).

Karbidopa - užívání 5-HTP s karbidopou, lékem používaným k léčbě Parkinsonovy choroby, může vyvolat onemocnění podobné sklerodermii. Sklerodermie je onemocnění, při kterém se kůže stává tvrdou, hrubou a zapálenou.

Tramadol (Ultram) - tramadol, užívaný ke zmírnění bolesti a někdy předepisován lidem s fibromyalgií, může zvýšit hladiny serotoninu až příliš, pokud se užívá spolu s 5-HTP. Serotoninový syndrom byl hlášen u některých lidí užívajících oba léky současně.

Dextrometorfan (Robitussin DM a jiné) - užívání 5-HTP s dextrometorfanem, který se nachází v lécích proti kašli, může způsobit zvýšení hladin serotoninu na nebezpečnou úroveň, což je stav nazývaný serotoninový syndrom.

Meperidin (Demerol) - užívání 5-HTP s Demerolom může zvýšit hladiny serotoninu na nebezpečnou úroveň, což je stav nazývaný serotoninový syndrom.

Triptany (používané k léčbě migrény) - 5-HTP může zvýšit riziko vzniku nežádoucích vedlejších účinků, včetně serotoninového syndromu, pokud se zkombinuje s následujícími léky:

  • naratriptan (Amerge)
  • rizatriptan (Maxalt)
  • sumatriptan (Imitrex)
  • zolmitriptan (Zomig)

 

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
51 recenzí
399 Kč
Valemin na spaní 30tbl.
Prášky na spaní Valemin | Lepší spánek a usínání | 100% přírodní složení | Bez receptu