Biome platobné možnosti

Co je to DHT (dihydrotestosteron) a proč způsobuje padání vlasů

V tomto článku se dozvíte co je to DHT a jak ovlivňuje dědičné vypadávání vlasů u mužů a u žen a také jak snížit jeho účinky dostupnými prostředky.

Hormony hrají velkou roli při dědičném vypadávání vlasů, především pohlavní hormon známý jako dihydrotestost. - DHT.

Dědičné vypadávání vlasů, či jinak androgenní alopecie je ten nejběžnější a nejčastější typ vypadávání vlasů u mužů.

I když v menším množství, DHT souvisí i s padáním vlasů u žen.

Růst vlasů a vypadávání vlasů

Dědičné vypadávání vlasů je nejčastějším typem vypadávání vlasů u mužů a částečně i u žen. Vlasy postupně ustupují a mizí právě na spáncích a na temeni. Přesná příčina, proč se to děje, je neznámá. Za hlavní faktor se považuje právě DHT.

Základní údaje o dihydrotestost.

  • DHT je hormon (dihydrotestost.), který mužům dodává typické mužské rysy.
  • DHT má na svědomí miniaturizaci vlasových folikulů, a právě tento fakt přispívá k dědičnému vypadávání vlasů.
  • Léčba, při které se blokuje DHT, se používá při léčbě vypadávání vlasů.

Dědičné vypadávání vlasů

Během dědičného padání vlasů dochází, k pomalému zmenšování folikul. Zkracuje se růstová fáze vlasů a ty nemohou růst tak dlouho jako dříve.

S postupem času se růstová fáze natolik zkrátí, že nový vlas vlastně ani neprorazí přes vlasovou pokožku.

Tak jak se folikuly zmenšují, ztenčuje se při každém růstovém cyklu i samotný vlas. Nakonec se zdravý vlas změní znovu na velusový vlásek. Jde o typ měkkého, jemného vlasu, který pokrývá pokožku u dětí a během puberty pod vlivem androgenů téměř úplně vymizí (viz ochlupení na bradě či hrudi).

Lidé užívající anabolické steroidy, včetně kulturistů, mívají vyšší hladiny DHT. A velmi často se jich týká vypadávání vlasů.

Účinek DHT na vlasy a tělesné ochlupení

Vlasy na hlavě rostou bez přítomnosti DHT. Ale ochlupení v podpaží, pubické ochlupení ani brada bez androgenů růst nedokážou. Jedinci, kteří byli kastrovaní nebo mají nedostatek 5-alfa reduktázy na mužské/dědičné plešatění netrpí. Navíc i jejich tělesné ochlupení je jen velmi mírně.

Z důvodů, které zatím nejsou zcela objasněny, je DHT potřebné pro růst většiny ochlupení. V případě růstu vlasů je však vysloveně škodlivé. DHT se podle všeho připojuje na receptory androgenů ve vlasových folikulech. Prostřednictvím neznámého mechanismu pak nutí folikuly, aby se začaly zmenšovat.

Vědci již v roce 1998 přišli na to, že postiženy folikuly i pokožka plešatějící hlavy obsahují vyšší hladiny androgenových receptorů než ta vlasová pokožka, která neplešatí. Podle mnoha odborníků mají někteří lidé geneticky danou zvýšenou citlivost na jinak normální hladiny cirkulujících androgenů, obzvláště na DHT. Taková kombinace hormonálních a genetických faktorů by pak vysvětlovala, proč jsou někteří lidé na vypadávání vlasů náchylnější než jiní.

Jak to, že DHT ovlivňuje lidi různými způsoby?

DHT ovlivňuje člověka různými způsoby. Může to být způsobeno následujícími faktory:

  • zvýšení množství receptorů DHT na folikulu
  • větší lokální produkce DHT
  • vyšší citlivost androgenových receptorů
  • více DHT vytvořeného kdekoliv v těle, k vlasové pokožce se dostává prostřednictvím cirkulace
  • více cirkulujícího testost., který funguje jako prekurzor DHT

Je známo, že se DHT váže na receptory folikulů mnohem lépe a rychleji (až pětinásobně), než samotný testost.. Množství DHT ve vlasové pokožce je však v porovnání s jeho hladinami v prostatě pouze velmi omezené.

Jak jsou tyto hladiny kontrolovány a proč se mění není prozatím známo.

Úloha 5-alfa reduktázy

5-alfa reduktáza je ten enzym, který mění testost. na mnohem silnější androgen, na DHT. Pokud se zvýší hladiny 5-alfa reduktázy, změní se na DHT více testost.. Výsledkem bude výraznější padání vlasů. Existují přitom dvě verze 5-alfa reduktázy, a to enzym typu 1 a enzym typu 2.

  • Enzym typu 1 se nachází převážně v mazových žlázách, které tvoří přirozený kožní maz, nazývaný sébum.
  • Enzym typu 2 obsazuje převážně urogenitální trakt a vlasové folikuly. Při procesu vypadávání vlasů se za důležitější považují právě enzymy typu 2.

Léčba dědičného vypadávání vlasů

Dědiční vypadávání vlasů může mít na sebevědomí negativní dopad. Naštěstí existují některé možnosti léčby, které mohou účinky DHT potlačit.

K dispozici jsou přírodní blokátory 5-alfa reduktázy či DHT. Mezi nejrozšířenější se řadí extrakt ze Saw palmetta.

Z léků na předpis jde například o lék Finasterid (Propecia) (předepisuje k léčbě zvětšené prostaty). Je to selektivní inhibitor 5-alfa reduktázy druhého typu. Podle všeho dokáže působit na enzymy 5-alfa reduktázy, které se koncentrují ve vlasových folikulech a tím tlumí tvorbu DHT. Podle výsledků studií má působivé výsledky, nemusí však zabrat u každého.

Finasterid lze užívat orálně nebo injekčně. Pokud se však léčba ukončí, spustí se znovu padání vlasů. Mezi nežádoucí účinky patří pokles libida, snížená schopnost dosáhnout a udržet erekci, zda pokles množství ejakulátu.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
30 recenzí
573 Kč
Saw Palmetto extrakt 320 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 320 | Proti vypadávání vlasů | Proti maštění
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
3 recenze
765 Kč
Saw Palmetto extrakt 1000 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 1000 | Proti vypadávání vlasů | Proti maštění
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
870 Kč
Saw Palmetto extrakt 2500 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 2500 | Proti vypadávání vlasů | Proti maštění

Související čtení z knihovny

Přidat otázku / komentář

Jak jinak kromě plešatění se projevují vysoké hladiny DHT? Jak to umím zjistit jako laik, je to nějak cítit?

Příznaky vysokého DHT u mužů jsou zvýšené ochlupení na těle a na obličeji, akné u dospělých, zvýšené pocení, agresivita, spánková apnoe, vysoký počet červených krvinek nebo vysoký krevní tlak.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Je pravda, že plešatí muži mají více testosternu?

O plešatých mužích koluje mnoho mýtů. Jedním z nich je, že jsou mužnější a mají vyšší hladinu testost. Ale nemusí tomu tak být. Muži s androgenní alopecií mohou mít nižší hladiny testost. v oběhu, zato vyšší hladiny enzymu, který přeměňuje testost. na DHT.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

K čemu je mužům DHT, když jim vlastně škodí?

DHT hraje důležitou roli v sexuálním vývoji mužů. Během embryonálního vývoje se DHT podílí především na sexuální diferenciaci orgánů. Na jednu stranu, během dospívání a v dospělosti DHT podporuje růst prostaty, aktivitu mazových žláz, růst ochlupení na těle, obličeji a ohanbí. Ale druhou stranou mince je, že je současně zodpovědný i za mužskou plešatost.

local_libraryOdborný poradce biome.cz