Pokud bojujete s akné i v dospělosti, možná byste různé příčiny jeho vzniku vůbec neočekávali.
Ve zralejším věku se vás už dávno pubertální akné netýká, alespoň to si myslí většina lidí. Ale náhodně se objevující vyrážky mohou naznačovat něco jiného.
Puberta je běžnou příčinou vzniku akné. Zažívá ho 8 z 10 mladých lidí v předpubertálním a pubertálním období. Ale hormony nejsou jedinou příčinou objevování se těchto otravných pupínků.
Pravdou je, že až 15% dospělých žen trpí na akné. Co je zajímavé je fakt, že akné v dospělosti se může u člověka objevit i v případech, kdy na něj v pubertě vůbec netrpěl. A ačkoli vypadají vyrážky stejně, je akné v dospělosti jiné než akné dospívajících.
Akné v dospělosti se tvoří obvykle na dolní polovině obličeje. Pubertální akné je typické pro horní polovinu. Dospělácké akné zároveň proniká hlouběji a formuje se do cyst či podkožních vyrážek, které nemají jak „odejít“. Pubertální akné se drží na povrchu pokožky.
Jednou z příčin pro akné v dospělosti jsou tak jako v pubertě změny hormonálních hladin. Sem patří premenstruační pokles hormonů, kdy se tvoří vyrážky během menstruace. Ty se tvoří také při výkyvech hormonů během přechodu u žen.
Jinou příčinou pro vznik akné v dospělosti je nevhodná péče o pleť či životní styl. Ale také různé jiné faktory, které by vás vůbec nenapadly. Kterých 10 nejčastějších to je a jak se s nimi vypořádat?
Produkty na vlasy, které se dotýkají pleti, mohou přispět k nechtěné tvorbě akné
Vyrážky způsobené produkty na vlasy jsou natolik běžné, že mají dokonce i své označení – pomádové akné.
Stylingové produkty propouštějí mastnotu až na čelo, kde se pak snadno zachycují bakterie a následně v pórech vzniká vyrážka. Ucpané póry se zanítí a výsledkem je zarudnutí, zahnisání a nakonec černé a bílé tečky podél vlasové linie a na čele.
Záleží také na střihu vlasů a účesu. Ofina akné zhoršuje, protože se dotýká čela a vlasové přípravky tak snáze ucpávají pokožku. A to co si dáte na vlasy se často dostane i na obličej, obzvlášť pokud jde o přípravek ve spreji, který nechtěně nastříkáte i na obličej.
Proto je lepší nanášet přípravky přímo rukama a vyhýbat se přitom vlasové linii. Po aplikaci si ještě smyjte čelo a obličej, abyste odstranili jakýkoli zatoulaný stylingový produkt.
Akné se může vytvořit i kvůli odstraňování chloupků na obličeji
V tomto případě zaměníte jeden problém se vzhledem za jiný. Chloupky za vyrážky.
Přípravky nanášené na pokožku před nebo po odstraňování nežádoucího ochlupení bývají často komedogenní. To znamená, že ucpávají póry a tím podporují vznik akné. Nesmíme však zapomínat, že svědivé vyrážky po odstraňování chloupků či holení nemusí být skutečné akné, ale spíše podráždění vlasových folikulů, při kterém dochází k přechodnému vzniku pupínků.
Úlevu od těchto vyrážek může poskytnout teplý obklad, který na obličej aplikujete 3 až 5krát denně. Pokud to nepomůže, je vhodné zajít k lékaři pro případ, že byste na tyto vyrážky potřebovali antibiotickou léčbu.
Pro zmírnění množství bakterií na pokožce si před holením či depilací umyjte obličej a používejte nekomedogenní výrobky, které neucpávají póry.
Používání příliš velkého množství přípravků péče o pleť může její stav zhoršit a způsobit akné
Během jednoho roku můžete vyzkoušet několik nových přípravků na obličej. Ale právě to pleti moc neprospívá.
Pokud stále měníte produkty nebo přidáváte stále nové, aniž by mohly ty původní skutečně začít působit, zatěžujete pokožku novými konzervačními látkami a aktivními složkami, které mohou být dráždivé a způsobovat vyrážky. Dokonce i produkty proti tvorbě akné mohou způsobovat vyrážky, pokud jich používáte příliš mnoho.
K dermatologům často zavítají pacienti s akné, kteří používají čtyři či pět různých krémů a jiných přípravků na akné, všechny nabité přísadami proti akné. Ale takhle si jen ničí pokožku, doslova se sdírají z kůže.
Proto, ať už se snažíte bojovat proti vráskám nebo vyrážkám, zvolte jeden-dva produkty a používejte je alespoň čtyři až šest týdnů, aby se mohl prokázat jejich účinek. Tolik trvá pokožce, aby se změna projevila, takže jí opravdu dejte čas na přizpůsobení.
I nevhodný odstraňovač make-upu může spustit tvorbu akné
Problematický nemusí být pouze produkt ale také způsob, jakým odstraňujete make-up. Ženy si mohou nadělat zbytečné problémy, pokud si pleť čistí jen zběžně. Případně si myslí, že při minerálním make-upu si nemusí obličej důkladně umýt.
Po dlouhém dni se na obličeji nahromadí make-up, maz i nečistoty. To je trojí hrozba, která může ucpat póry, nechtěně nasbírat bakterie vyvolávající akné a způsobit vznik pupínků.
Proto používejte nekomedogenní přípravky a každý večer si jemně ale důkladně umyjte obličej. I samotný make-up nanášejte jemně, jednou týdně si očistěte štětce na make-up a nepůjčujte si navzájem kosmetiku.
Cestování na nová místa může vyvolat na pokožce zmatek a tím přispět ke tvorbě pupínků
Zvyknete se divit, proč vypadá vaše pleť po každé dovolené jako z nepovedeného filmu? Změna prostředí, ať už slunce, teplo nebo vlhkost, dokáží spustit tvorbu akné. Pleť není na to zvyklá, takže často zareaguje vyrážkami.
Počasí nezměníte. Zmírnit tvorbu vyrážek však můžete, pokud se budete vyhýbat nadměrnému slunění a budete používat opalovací krém s obsahem oxidu zinečnatého nebo oxidu titaničitého. A jelikož se pleť na dovolené přizpůsobuje novému prostředí, nezhoršujte situaci zkoušením nových produktů.
Tvorbu akné může spustit těžší opalovací krém
Opalovací krém je nutnost, obzvláště pokud máte pleť náchylnou k akné. Ale který je vhodný?
Lidé s aknózní pletí by měli používat nekomedogenní opalovací krém bez obsahu olejů. „Těžší“ opalovací krémy mohou ucpat póry a způsobit více akné.
Opalovací krémy mají dva typy aktivních složek. Chemické látky, které pronikají do pokožky a chrání ji před škodlivými ultrafialovými paprsky. A fyzikální látky, označované také jako minerální opalovací krémy, které zůstávají na povrchu a tam tvoří fyzickou bariéru vůči slunci.
Fyzikální opalovací krémy jsou často doporučeny pro citlivou pleť, neboť od těla odrážejí sluneční paprsky. Tyto opalovací krémy však bývají hustší, zanechávají bílý povlak na kůži a s velkou pravděpodobností i ucpávají póry. Naopak chemické opalovací krémy jsou neviditelné a velmi lehké.
Pokud se vám udělá akné po použití fyzikálního opalovacího krému, budete potřebovat produkt, který není tak hustý. Používejte opalovací krém s chemickými přísadami jako je avobenzon, oxybenzon, metoxycinamát nebo oktocylen. Navíc, nezapomeňte si opalovací krém z pokožky po dni na slunci vymýt. Protože i ten nejčistší, nejlehčí opalovací krém může ucpat póry, pokud jej necháte působit i přes noc.
Strava bohatá na zpracované potraviny a rafinované sacharidy může způsobovat akné
Teenagery všichni upozorňují, že mastné věci a čokoláda vyvolávají akné. Ale to samé platí i v dospělosti. Strava s vysokým obsahem sacharidů může skutečně způsobit akné. Zejména pokud jde o rafinované uhlohydráty, „bílé“ potraviny včetně bílého chleba a těstovin. Také různé sušenky a koláčky, které mají vysoký glykemický index, mohou zvýšit výskyt i závažnost akné.
Výskyt akné souvisí také s mléčnými výrobky. Ty zvyšují hladiny růstového faktoru 1, podobného inzulínu, což může vyvolat nebo zhoršit výskyt akné. Největším spouštěčem z mléčných výrobků je kravské mléko, hlavně nízkotučné, které obsahuje velké množství hormonů podobných progesteronu a má vyšší obsah cukru než plnotučné mléko.
Proto se mírněte při mlsání, vzdejte se chipsů a zmrzliny a nahraďte je celozrnnými potravinami, ovocem a zeleninou či potravinami s vysokým obsahem proteinů.
Stres je doprovázen hormonálními změnami, které zvyšují riziko vzniku akné
Stres může zhoršit stávající akné, protože uvolňuje zánětlivé látky zvané neuropeptidy a doprovázejí ho hormonální změny. I „dobrý“ stres, který pociťujeme před významnými událostmi, může vyvolat akné. I to je důvod, že se obrovské vyrážky objeví právě v den svatby nebo před významným utkáním.
Proto používejte přípravky proti akné s přísadami jako kyselina salicylová a benzoylperoxid, ty pomáhají odstraňovat akné způsobené stresem. Jako prevenci před propuknutím dalších pupínků se snažte uklidnit nervy, ať už jógou nebo dechovými cvičeními.
I mobilní telefony mohou vyvolávat akné přenášením bakterií na obličej
Mobily jsou dobré pro komunikaci, ale ne pro pleť.
Během dne si mobil dáváte na různá místa a plochy, které jsou plné různých bakterií. Když si jej potom přiložíte k uchu, dostávají se k vám i tyto bakterie.
Navíc, pokud stále visíte na mobilu, ale platí to i pro klasický telefon, můžete třením telefonu o obličej vyvolat mechanické akné (acne mechanica), což jsou vyrážky způsobené třením. Přenos bakterií může nastat i tehdy, pokud se po dopsání zprávy na mobilu dotknete obličeje.
Proto dejte čas od času mobilu klid a denně si jej pročistěte dezinfekčním hadříkem.
Tak jako mastná pleť, stejně tak suchá pleť může být příčinou pro tvorbu akné
Je pravdou, že mastná pleť je příčinou vzniku nepěkného akné, ale totéž platí i při druhém extrému. Suchá pleť může mít mikroskopické trhlinky, kde se mohou množit bakterie a tím spouštět akné. Navíc i šupinky ze suché pleti mohou ucpávat póry.
Proto párkrát do týdne jemně exfoliujte pokožku, následně ji hydratujte nekomedogenním hydratačním krémem určeným pro suchou pleť.