Biome platobné možnosti

11 užitečných tipů jak pečovat o aknózní pleť

11 užitečných tipů jak pečovat o aknózní pleť

Akné se objeví, když se póry v kůži ucpou kožním mazem, který za normálních okolností promašťuje pokožku a vlasy. Akné je běžné během puberty, kdy se hormony „bouří“, což způsobuje, že pokožka vytváří příliš mnoho mazu. Protože mnoho žláz produkujících maz je na čele, nose a bradě, tato oblast – zóna T – je místem, kde je člověk nejvíce náchylný k tvorbě pupínků.

1. Obličej udržujte v čistotě

Ať už máte nebo nemáte akné, je důležité mýt obličej dvakrát denně, abyste z povrchu pokožky odstranili nečistoty, odumřelé kožní buňky a přebytečný maz. Mytí častěji než dvakrát denně nemusí být nutně lepší. Může to způsobit více škody než užitku. Používejte teplou, ne horkou vodu a jemné mýdlo na obličej. Použití nevhodného mýdla může již zanícenou pokožku ještě více podráždit. Vyhněte se hrubému drhnutí pokožky hadříkem, peelingovou rukavicí nebo lufou. Jemně ji omyjte velmi měkkým hadříkem nebo rukama. Vždy dobře opláchněte a poté si obličej osušte čistým ručníkem. Pozor, špinavé ručníky šíří bakterie.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33 recenzí
Novinka
399 Kč
Čistící pěna na akné AcneGo 200ml.
Čistící pěna na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář | hloubkové čištění | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění

2. Hydratujte

Mnohé přípravky na akné obsahují složky, které pokožku vysušují, proto vždy používejte hydratační krém, který minimalizuje suchost a olupování pokožky. Na etiketě hledejte označení „nekomedogenní“, což znamená, že by neměl způsobovat akné. Pomáhá udržovat přirozenou bariéru pokožky a kontroluje tvorbu akné.

3. Krémy a gely na akné

Akné můžete léčit použitím volně prodejného přípravku na akné s aktivními složkami jako je sebaryl, kyselina salicylová, benzoylperoxid, kyselina mléčná nebo kyselina glykolová. Tyto jsou vhodné pro mastnou a aknózní pleť. Pomáhají odstraňovat přebytečný maz a zabraňují bakteriím v tvorbě akné.

4. Make-up používejte s mírou

Během propuknutí akné se vyhněte nošení podkladové báze, pudru nebo tvářenky. Pokud nosíte make-up, večer ho smyjte. Pokud je to možné, vybírejte si bezolejovou kosmetiku bez přidaných barviv a chemikálií. Vyberte si make-up, který je označen jako „nekomedogenní“, což znamená, že by neměl způsobovat akné. Před nákupem si přečtěte seznam složek na etiketě produktu.

5. Sledujte, co si dáváte na vlasy

Stylingové produkty, šampony, kondicionéry a vlasové oleje mohou způsobit akné na krku a na čele. Vyhněte se používání vůní, olejů, pomád nebo gelů na vlasy. Pokud se dostanou na obličej, mohou ucpat póry a podráždit pokožku. Používejte jemný šampon a kondicionér. Pozor i na mastné vlasy. Pokud máte dlouhé vlasy, držte si je pryč z obličeje.

6. Nakrmte svou pokožku

Většina odborníků souhlasí s tím, že některé potraviny, jako je čokoláda, nezpůsobují akné. Přesto má smysl vyhýbat se mastným jídlům a nezdravým jídlům a přidat do svého jídelníčku více čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem zpracovaného cukru mohou způsobit akné. Vyhněte se jim.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
68 recenzí
Náš tip
460 Kč
Tablety na akné AcneGo 60tbl.
Tablety na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář & tělo | čistější pokožka | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění

7. Ruce pryč z obličeje

Nedotýkejte se obličeje ani si nepodepírejte tváře či bradu o ruce. Nejenže můžete šířit bakterie, ale také podráždit již zanícenou pokožku obličeje. Nikdy nevytlačujte vyrážky prsty, protože to může vést k infekci a jizvení. Pokud nosíte brýle nebo sluneční brýle, často si je čistěte, aby maz neucpával póry kolem očí a nosu.

8. Nevystavujte se slunci

Sluneční ultrafialové paprsky mohou zvýšit zánět a zarudnutí a mohou způsobit pozánětlivou hyperpigmentaci (tmavé zbarvení). Některé léky proti akné mohou způsobit, že pokožka bude citlivější na sluneční záření. Omezte pobyt na slunci, zejména mezi 10:00 a 16:00. Noste ochranný oděv jako je košile či halenka s dlouhým rukávem, kalhoty, dlouhá sukně a klobouk se širokým okrajem. Ať už máte akné nebo ne, vždy alespoň 20 minut před pobytem na slunci aplikujte širokospektrální opalovací krém s obsahem oxidu zinečnatého 6% nebo vyšším a SPF 30 nebo vyšším. Na štítku opalovacího krému hledejte „nekomedogenní“, abyste snížili pravděpodobnost vzniku nových vyrážek. Přečtěte si složky na etiketě produktu, abyste věděli, co si dáváte na pokožku.

9. Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení je dobré pro celé tělo včetně pokožky. Při cvičení se potíte a pot pomáhá odblokovat póry. Dbejte však na to, abyste si umyli obličej dříve, než pot vyschne. Pozor také na oděv a cvičební pomůcky, které odírají pokožku a mohou způsobit podráždění.

10. Nechte pokožku dýchat

Pokud se vám objeví akné na těle, snažte se nenosit těsné oblečení. Nedovolí totiž pokožce dýchat a může ji také podráždit. Šály, čelenky a čepice mohou zachytávat nečistoty a olej, což nahrává akné do karet.

11. Uvolněte se

Víte, že někdy i stres způsobuje akné? Stres, úzkost nebo deprese mohou spustit nebo zhoršit akné. Zamyslete se tedy nad tím, co vás stresuje a zkuste to vyřešit.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
68 recenzí
Náš tip
460 Kč
Tablety na akné AcneGo 60tbl.
Tablety na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář & tělo | čistější pokožka | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33 recenzí
Novinka
399 Kč
Čistící pěna na akné AcneGo 200ml.
Čistící pěna na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář | hloubkové čištění | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
46 recenzí
Novinka
460 Kč
Krém na akné AcneGo 50ml.
Hojivý krém na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář & tělo | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění | zmatňující

Doporučená četba z knihovny

Přidat otázku / komentář

Jak zjistím, že se mi akné dělá kvůli stresu? Vypadá stresové akné nějak jinak než běžné vyrážky?

Akné, které je vyvoláno nadměrným nebo chronickým stresem, může postihnout lidi každého věku, pohlaví a rasy. Je pravděpodobnější, že se vyskytuje u lidí v chronickém stresu nebo intenzivních emocionálních otřesech. Lidé s již existujícími kožními onemocněními, jako je ekzém, jsou také vystaveni zvýšenému riziku stresového akné, neboť zánět způsobený stresem může jejich stav zhoršit. Kromě toho i lidé užívající určité léky nebo lidé s oslabeným imunitním systémem jsou také vystaveni riziku vzniku stresového akné, protože nemusí být schopni vyléčit se ze zánětu způsobeného hormony uvolňovanými během stresových situací. A nakonec i lidé, kteří nemají dostatek odpočinku nebo se nezdravě stravují, mohou také zaznamenat objevování se pupínků v důsledku oslabené imunity pokožky.

Pokud jste v chronickém stresu, tělo nemusí být schopno zotavit se ze zánětu způsobeného hormony, což vede k hromadění akné souvisejícího se stresem.

Akné ze stresu může vypadat jako jakékoli jiné akné, ale často se projevuje jako malé hrbolky na obličeji a hrudi. Hrbolky jsou obvykle červené nebo bílé a mohou být citlivé na dotek v důsledku zánětu. Mohou je doprovázet i černé tečky nebo bílé tečky. Příležitostně může stresové akné vypadat jako cystické akné, což jsou velké bolestivé hrboly, které mají tendenci obsahovat hnis. Cystické akné je obvykle trvalejší než jiné typy akné a může trvat déle, než se zahojí. V závažných případech může dokonce způsobit zjizvení.

Jedním z nejčastějších míst výskytu stresového akné je čelo, obvykle kolem linie vlasů nebo uší. Vyrážky se často mohou vyskytnout i v jiných oblastech, například na hrudi a zádech, kde se pot hromadí snáze než v jiných částech těla.


local_libraryOdborný poradce biome.cz

Jak ovlivňuje stres akné?

Stres může akné spustit nebo zhoršit změnou hormonální rovnováhy člověka. Stres může ovlivnit nejen hormonální rovnováhu člověka, ale také imunitní funkci pokožky. Když je člověk ve stresu, tělo uvolňuje kortizol. To může vést ke zhoršení akné.

Stres také zvyšuje produkci mazu v kůži, což může zhoršit akné. Stres, úzkost a strach mohou také zhoršit akné spuštěním produkce cytokinů, malých proteinů, které způsobují zánět, včetně zánětu oblasti kolem mazových žláz, které produkují maz.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Snažím se ošetřovat akné, taktéž si dávám pozor podle vašich tipů, ale i tak se mi pořád tvoří. Dělám něco špatně?

Pokud máte náchylnou pokožku k tvorbě akné nebo je vaše akné skutečně neústupné, jsou i drobné detaily důležité.

Jednou z častých chyb je příliš časté střídání produktů na akné. Pokud po týdnu vyměníte jeden krém za druhý, můžete si akné dokonce zhoršit. Dejte léčbě akné čas, aby zabrala. Zvolený produkt používejte 6 až 8 týdnů. Tak dlouho může trvat, než uvidíte nějaké zlepšení. Pokud do té doby nezaznamenáte žádné zlepšení, můžete vyzkoušet jiný produkt. Úplné vyčištění obvykle trvá 3 až 4 měsíce.

Druhou častou chybou je, že aplikujete krémy a gely proti akné pouze na své stávající vyrážky. Přestože má smysl léčit to, co vidíte, nedokáže tento přístup zabránit vzniku nových vyrážek. Pro preventivní účely je dobré používat k pročištění pleti pěnu proti akné.

Ale pozor, i přehnaná péče může pleti uškodit. Mytí obličeje několikrát denně může ještě více podráždit kůži, což vede k více vyrážkám. Místo toho si umývejte obličej dvakrát denně – když se vzbudíte a předtím, než jdete spát. Umýt si tvář je vhodné i tehdy, když skončíte činnost, při které se potíte.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Je pleť se sklonem k akné mastná nebo suchá?

S akné se běžně pojí mastná pleť. Důvod je jednoduchý, přebytečný olej je známým přispěvatelem k tvorbě pupínků. I suchá pleť však může mít akné, a to z různých důvodů. U suché pleti je akné velmi často způsobeno environmentálními faktory nebo nevhodnou péčí o pleť, kdy si člověk nesprávně zvolenou drogerií dráždí pokožku a ucpává póry.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Mohou kořeněná jídla způsobit akné?

Tak jako u čokolády, i zde lze odpovědět, ano, ale…

Kořeněná jídla mohou způsobit akné. Není to však nutně koření jako takové, co způsobuje vyrážku. Na vině jsou spíše vedlejší účinky pociťovány při konzumaci výrazně štiplavých věcí. Například vždy, když sníte feferonku, začnete se potit. Tento pot stéká po obličeji a ovlivňuje póry. Ty mohou začít produkovat maz. Tato nadměrná produkce mazu pak póry ucpává a způsobí tvorbu akné.

Další příčina je štiplavost. Štiplavost dodává pikantním potravinám složka kapsaicin. Ten zvyšuje hladiny stresových hormonů. To může opět vyvolat tvorbu kožního mazu a přispět k tvorbě akné. Může také způsobit zarudnutí obličeje u těch, kteří jsou na tyto příznaky náchylní.

Kromě toho některá kořeněná jídla mohou obsahovat kyselé lykopeny, které mohou podráždit pokožku a snížit hladinu pH těla. To zase může vést k vyrážkám na obličeji.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Čokoláda a akné - jak je to tedy opravdu? Můžu nebo nemůžu jí jíst kvůli pupínkům?

Čokoláda jako taková je v tomto boji o akné v podstatě nevinně. Na vině je hlavně cukr. Na jednu stranu, kakao používané pro výrobu čokolády má řadu zdravotních výhod. Většina čokolád a čokoládových tyčinek ale obsahuje velké množství cukru. Rafinovaný cukr může nastartovat nebo zhoršit zánětlivé procesy v těle, což může skutečně zhoršit zánětlivé kožní problémy, kam patří i akné (proto potraviny s vysokým glykemickým indexem nejsou u aknózní pleti nejvhodnější). Pak je tu ještě tuková složka čokolády, ta se pojí s černými tečkami. Navíc, dáte-li si čokoládovou tyčinku s různými příchutěmi nebo plnkami, jsou i tyto sladké složky zodpovědné za nárůst cukru v krvi.

Malé množství čokolády tedy nemá obrovský vliv na zdraví pokožky, ale čokoláda s menším množstvím cukru a mléčných složek je lepší. To znamená, pokud si příležitostně dáte čokoládu nebo dvě - tři, nic se nestane. Vyloučením čokolády ze stravy se problém s akné nevyřeší.

V číslech to vypadá asi takhle – pokud si dáte čokoládu, budete mít o 5 vyrážek navíc. Pro někoho je to nic a čokoláda mu za takovou oběť stojí. Pokud se však chystáte na rande nebo vystoupení, je i těchto 5 pupínků příliš mnoho. Rozhodnutí je na vás.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Kdy se teenager konečně zbaví akné?

Akné se nejčastěji vyskytuje u dívek ve věku od 14 do 17 let a u chlapců ve věku od 16 do 19 let. Většina lidí má akné několik let, než se jim příznaky začnou zlepšovat. Akné často vymizí, když má člověk kolem 20 let.

Jelikož se jedná o průměrné hodnoty, není pubertální akné (tedy hormonální akné) neobvyklé u 10 letých dětí ani 25 letých mladých dospělých. V některých případech může akné přetrvávat i v dospělosti. Případně se opět objeví u žen během těhotenství nebo měsíčně podle menstruačního cyklu, což opět souvisí s hormonálními změnami a výkyvy.

local_libraryOdborný poradce biome.cz

Jsem v pubertě, ale proč je moje akné horší než u kámošů? Co dělám špatně?

Akné u mladých lidí v pubertě odráží hormonální změny související s dospíváním. Za adolescenta z pohledu akné lze považovat člověka ve věku 10-19 let. Teprve po 25 roce věku se označuje akné za post-adolescentní, takže mezi mladé lidi trpící akné kvůli pubertě patří i věková skupina ve věku 20-24 let.
Mezi teenagery (z anglických číslic končících -teen, což znamená 13-19 let) postihuje akné 80% dětí a dospívajících. Akné se objevuje nejčastěji ve věku 12-25 let. Tři z deseti teenagerů mají závažný průběh akné se zjizvením. Teenagerské akné může člověka doprovázet i 10 let.
Pro některé teenagery je akné jen mírná nepříjemnost, jiným zůstane celou dobu čistá pleť a pak jsou i tací, kteří velmi trpí. Důvodů může být několik:

  • rozdíly v hladinách testosteronu – to je důvod, proč mívají chlapci více pupínků než dívky
  • rozdíly v tom, jak pokožka a tělo reaguje na akné
  • typy bakterií, které jsou přítomny na pokožce
  • geny – v závažnosti akné může hrát roli i rodinná anamnéza
  • jak se mladý dospělý cítí vystresován
  • užívání určitých druhů léků
  • používání mastných produktů nebo kosmetiky
  • tření nebo tlak na pokožku – například při péči o pleť, ale také mechanické tření způsobené například při nošení přilby na kole

local_libraryOdborný poradce biome.cz