Biome platobné možnosti

Jak léčit akné a vyrážky?

Co způsobuje akné a vyrážky?

Akné je způsobeno zánětem kůže a postihuje zejména mazové žlázy, které produkují sebum, přirozený kožní maz, který udržuje pokožku lubrikovanou. Problémy však nastávají, když se tvoří příliš mnoho mazu. To vede ke vzniku klasické „mastné pleti“ mnoha lidí trpících na akné. Nadměrný maz a odumřelé kožní buňky blokují kožní folikuly a objevují se jako černé tečky. Tyto zablokované póry jsou živnou půdou pro další infekce a záněty. Vyrážky se objevují jako papuly (červené hrbolky) a pustuly (bílé tečky). Existují různé faktory, které mohou spustit akné, včetně hormonálních, dietních a environmentálních faktorů. Vznik akné může být ovlivněn také stresem, toxiny v životním prostředí, zánětem, zdravím střev, geny, hormony, drsnými čistícími prostředky a přípravky pro péči o pleť.

Jak spirulina pomáhá při akné?

Protizánětlivé vlastnosti spiruliny pomáhají zmírňovat otoky, akné a také zabraňují tvorbě dalších pupínků. Spirulina zvyšuje metabolismus pokožky, což umožňuje její rychlejší hojení a také zabraňuje přemnožení bakterií. Kromě konzumace může být spirulina použita v produktech péče o pleť pro boj proti problémům s akné.

 • Spirulina ovlivňuje produkci kožního mazu – přebytek kožního mazu může mít za následek ucpání pórů, což vede ke vzniku toho, co známe jako „vyrážky“ nebo „pupínky“.
 • Zmírňuje zánět kůže – když se ucpou mazové žlázy, bakterie, které jsou přítomny v pórech, se mohou začít hromadit. To zase vede k tomu, že tělo spustí zánětlivou odpověď, aby se vypořádalo s mikroby. Právě tento zánět přispívá k tomu, že je akné červené a oteklé.
 • Nabízí velké množství bílkovin - bílkoviny hrají v těle obrovské množství různých úkolů. Jedním z nich je, že se používají jako stavební kameny pro tvorbu svalů, kolagenu a pokožky.
 • Pomáhá zlepšovat hydrataci pokožky – spirulina je bohatá na esenciální mastné kyseliny, což jsou „dobré“ tuky, které mají řadu pozitivních vlivů na zdraví. Kyselina gama linolenová obsažená ve spirulině pomáhá podporovat vrstvu pokožky zodpovědnou za zadržování vlhkosti známou jako stratum corneum. Pokožka tak zůstává zdravější, lépe hydratovaná a vykazuje zlepšenou elasticitu. Takové účinky mohou být prospěšné pro lidi trpící na akné, ale i pro každého, kdo si chce udržet zdravou pokožku.
 • Podporuje dělení buněk – buňky, které tvoří lidské tělo, se neustále obnovují, přičemž staré buňky odumírají a nové je nahrazují. Tento proces samozřejmě závisí na dělení a množení buněk. Jedním z mnoha tvrzení o výhodách spiruliny je, že nabízí mimořádně vysoké hladiny vitamínu B12, o kterém je známo, že hraje ústřední roli při replikaci buněk, a proto pomáhá udržovat pokožku a vlasy v optimálním stavu. Pro lidi trpící na akné může zdravý příjem vitaminu B12 ze spiruliny také pomoci zajistit rychlé hojení pokožky, a to po jakémkoli propuknutí pupínků.
 • Nabízí silnou antioxidační ochranu – antioxidační vlastnosti znamenají, že spirulina má potenciál chránit pokožku před poškozením volnými radikály, čímž ji pomáhá udržovat mladistvou a zdravou.
 • Podporuje pružnost pokožky – pružnost pokožky přímo nesouvisí s akné, ale přidává další váhu ke všeobecným výhodám spiruliny pro pokožku.

Jak pomáhá šipka při akné?

Šipky jsou přírodním zdrojem vitamínu C, silného antioxidantu, který dokáže pomoci se vším, od nepravidelné pigmentace až po produkci kolagenu. Šipka také obsahuje vysoké množství kyseliny linolové. Lidé se sklonem k akné přitom mají nižší hladiny kyseliny linolové, která mění přirozenou produkci kožního mazu (sebum). Výsledkem je hustý, lepkavý kožní maz, který může ucpat póry a způsobit praskání pokožky. Zvýšení hladin kyseliny linolové může pomoci regulovat produkci kožního mazu a v konečném důsledku minimalizovat vyrážky. Vitamin A je další klíčovou složkou šipek. Předpokládá se, že vitamín A minimalizuje množství kožního mazu, které pokožka produkuje. Navíc, v závažných případech může akné pleť zjizvit. Šipka může pomoci snížit zánětlivé akné, zbavit se jizev po akné a vyčistit pokožku.

 • Šipka redukuje zánětlivé akné – šipka je protizánětlivá, dokáže redukovat otoky a hromadění tekutin. Takže když se kožní folikuly zanítí, šípkový olej může poskytnout úlevu.
 • Odstraňuje jizvy po akné – šipka vám může pomoci zbavit se jizev po akné, které již máte, je dobrá při léčbě jizev po chirurgickém zákroku.
 • Zabraňuje vzniku akné tím, že čistí pokožku – regulací tvorby kožního mazu pomáhá kyselina linolová v šipce předcházet tvorbě bílých a černých teček.

Jak pomáhá aloe vera při akné?

Aloe vera se tradičně používá pro různé typy podráždění pokožky. Čerstvé listy lze z rostliny odlomit, gel vymačkat a aplikovat přímo na pokožku. Existuje dobrý důvod, proč se aloe vera používá při mnoha kožních problémech – má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. To znamená, že aloe vera může pomoci snížit otok. Přiložení aloe vera na červený, oteklý pupínek může pomoci snížit citlivost a bolest. Aloe obecně také hojí rány, takže může pomoci při hojení drobných pupínků a ranek po akné.

 • Aloe vera dokáže zklidnit pokožku – stejně jako aloe zklidňuje spáleniny od slunce, dokáže zklidnit i řadu jiných podráždění pokožky, včetně akné. Pokud léčba akné zanechává pokožku suchou a podrážděnou, může být užitečné použít gel z aloe vera nebo hydratační krém s obsahem aloe. Díky tomu zůstává pokožka bez vedlejších vysušujících účinků léků na akné.
 • Aloe vera může zvýšit účinnost léků k léčbě akné – výhody aloe vera mohou přesahovat jen zklidnění podrážděné pokožky. Aloe vera má také antibakteriální vlastnosti. Protože akné je částečně způsobeno bakteriemi nazývanými propionibacteria acnes, předpokládá se, že aloe může hrát roli při snižování počtu těchto bakterií.
 • Akné nezmizí pouze čistě s aloe vera – zatím se nezdá, že by aloe dokázalo mnohem víc, než snížit zarudnutí a zánět. Ale akné není způsobeno jen samotným zánětem. Aloe vera nebrání ucpání pórů, takže z dlouhodobého hlediska nezabrání vzniku akné.
 • Aloe vera nedokáže vymazat výrazné jizvy po akné, ale může pomoci při hyperpigmentaci – aloe vera nedokáže opravit hluboké jizvy po akné. Ty jsou způsobeny ztrátou kožní tkáně. Ale aloe vera může pomoci vyblednout pozánětlivou hyperpigmentaci, ty tmavé stopy po akné, které zůstaly po zhojení pupínků. Je to kvůli složce v aloe vera zvané aloin. Je to depigmentační prostředek, takže pomáhá zesvětlit tmavá místa na pokožce. A jelikož aloe vera snižuje zánět, může v první řadě zabránit vzniku pozánětlivé hyperpigmentace.

Jak probiotika pomáhají při akné?

Zdravé střevo je do značné míry ovlivněno souborem mikrobů, které žijí ve střevě, známém jako střevní mikrobiom. Střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví střev nejen lokálně, ale má také dalekosáhlé účinky na celé tělo. Podílí se na mnoha běžných kožních onemocněních, jako je ekzém, psoriáza a akné.

Střevo může ovlivňovat zdraví kůže prostřednictvím toho, co se nazývá osa střevo-kůže. Jelikož se 70 % imunitních buněk nachází ve střevě, střevní mikroby mohou ovlivnit funkci imunitních buněk. V ideálním případě to vede ke zvýšení produkce protizánětlivých mediátorů (cytokinů) a snížení hladin prozánětlivých cytokinů. Avšak dysbióza, nerovnováha mezi přátelskými a škodlivějšími bakteriemi ve střevě, je často přítomna také v akné a může mít negativní účinky na imunitní reakce.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
68 recenzí
Náš tip
460 Kč
Tablety na akné AcneGo 60tbl.
Tablety na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář & tělo | čistější pokožka | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění

Kožní mikrobiom

Stejně jako střevo, i kůže je kolonizována vlastní sbírkou mikrobů zvaných kožní mikrobiom. Běžné bakterie, které se běžně vyskytují na kůži, zahrnují stafylokoky, korynebakterie, propionibakterie, brevibakterie a mikrokoky. Složení kožního mikrobiomu se liší od člověka k člověku na základě faktorů jako je věk, pohlaví a prostředí. Kolonizace kůže bakteriemi Propionibacterium acnes je spojena s akné a může vyvolat zánětlivou reakci.

 • Probiotika mohou snížit zánět – akné je zánětlivý stav a kmeny Lactobacilli a Bifidobacteria prokazatelně snižují uvolňování prozánětlivých cytokinů a zvyšují uvolňování protizánětlivých cytokinů.
 • Snižují oxidační stres – tělo přirozeně produkuje takzvané volné radikály v důsledku metabolických procesů v těle. Antioxidanty, které konzumujeme v naší stravě, například v pestrobarevném ovoci a zelenině, působí proti těmto volným radikálům. Často však dochází k nerovnováze s příliš velkým množstvím produkovaných volných radikálů a nedostatkem antioxidantů, které by působily proti jejich účinkům, což se nazývá oxidační stres. Tento nadbytek volných radikálů přispívá k zánětu. Při akné dochází ke zvýšení oxidačního stresu a markerů oxidačního stresu, jako je hydroperoxid. Tyto markery oxidačního stresu včetně hydroperoxidu byly také redukovány specifickými probiotickými kmeny.
 • Obnovují rovnováhu střevní dysbiózy – suplementace probiotik může obnovit rovnováhu střevního mikrobiomu zvýšením hladin prospěšných bakterií a inhibicí růstu škodlivějších bakterií.
 • Inhibují patogenní bakterie na kůži – přirozenými bakteriálními obyvateli kůže jsou Staphylococcus epidermidis a Streptococcus salivarius, které mohou tlumit růst Propionibacterium acnes.
 • Udržují integritu střevní bariéry – zvýšená střevní permeabilita, jinak známá jako „děravé střevo“, může přispět k rozvoji akné. Probiotika mohou posílit výstelku střevní stěny a tlumit růst patogenů, které poškozují jemnou výstelku střeva.
 • Podporují zdraví střev a regulují pohyby střev – u jedinců s akné je větší pravděpodobnost, že budou trpět trávicími problémy. Dysbióza a „děravé střevo“ se v porovnání se zdravými jedinci vyskytují častěji u těch, kteří trpí nepravidelností vyprazdňování střev, což může přispívat k tvorbě akné.
 • Pomohou zvládat účinky stresu – mezi duševním zdravím, střevem a zdravím pokožky existuje souvislost, známá jako osa střevo-kůže-mozek. Problémy duševního zdraví, jako je úzkost a deprese, se často vyskytují vedle chronických kožních onemocnění jako je akné. Stres je důležitým spouštěčem akné, zvýšené produkce kožního mazu a zánětu. Stres může také spustit akné nepřímo tím, že způsobí disbiózu ve střevě. Toto narušení střevního mikrobiomu může zvýšit propustnost střev, což způsobuje „děravé střevo“, což vede k zánětu. Dysbióza i „děravé střevo“ mohou přispět k rozvoji akné.

Jak kyselina hyaluronová pomáhá při akné?

Kyselina hyaluronová pomáhá udržovat pokožku hydratovanou, aniž by ji zatěžovala. Co může udělat pro pleť se sklonem k akné?

Některé akné se může objevit v důsledku nadměrné produkce mazu. Sebum, mastná látka produkovaná mazovými žlázami, může ucpávat póry a vést k vyrážkám. Kontrola nadbytečné produkce kožního mazu tedy může pomoci předcházet ucpávání pórů a zánětům.

Kyselina hyaluronová nepomáhá jen uzamknout vlhkost. Může také pomoci kontrolovat produkci kožního mazu, což z ní činí potenciálně užitečnou složku k prevenci akné. Lidé s akné mohou mít také dysfunkci kožní bariéry. Kožní bariéra vás chrání před vnějšími hrozbami, jako je sluneční záření, vlivy prostředí a jiné. Poškozená bariéra může vést k problémům s pokožkou, jako je nadměrná suchost a akné.

Jelikož kyselina hyaluronová pomáhá předcházet ztrátě vody, její používání může zlepšit funkci kožní bariéry, což může následně zmírnit zarudnutí a snížit podráždění.

Jak vitamíny pomáhají při akné?

Vitamíny B komplexu

Vitamíny B komplexu podporují zdraví pokožky mnoha způsoby, ať už prostřednictvím stravy, doplňků, produktů osobní péče nebo kombinací těchto tří. Jsou účinným a bezpečným způsobem léčby kožních problémů.

Osm vitamínů skupiny B je potřebných pro téměř každý proces v těle. Pomáhají přeměňovat jídlo na energii a ovlivňují zdraví nervového systému, metabolismu, orgánů, svalů, pokožky a vlasů. Jsou také nezbytné pro růst, vývoj a celkové fungování buněk. Jako takové nabízejí výrazné výhody pro zdraví pokožky, neboť naše pokožka se neustále regeneruje. Čím je pokožka zdravější, tím rychleji se obnovuje. Každý vitamín B ovlivňuje zdraví pokožky jinak. Máme však relativně malý zásobník na vitamíny B, což znamená, že jej musíme doplňovat každý den.

Zinek

Zinek je minerál, který je potřebný pro čistou pleť. Je důležitý pro správné fungování imunitního systému i pro jeho antioxidační aktivitu. Je užitečný u všech typů akné, od černých teček až po pupínky. Zinek je nezánětlivý minerál, takže nezatěžuje žaludek jako některé jiné minerály.

Zinek pomáhá hojit rány, zvyšuje energetický metabolismus, snižuje riziko mnoha chorob jako je anémie a pomáhá tělu udržovat zdravý kolagen. Je také velmi důležitý pro správné fungování imunitního systému. Působí antioxidačně i protizánětlivě. Je potřebný ke snížení možnosti vzniku kožních onemocnění, poruch chuti nebo čichu, poruch imunity, cukrovky a diabetických problémů.

Zinek je někdy považován za „minerál krásy“, protože jej využívají pokožka, nehty i vlasy. To je důvod, proč jsou některé z nejčastějších příznaků nedostatku zinku lámavé nehty a vypadávání vlasů. Lidé s jeho nedostatkem mají častěji ekzémy, vyrážky a xerózu, tedy suchou, šupinatou pokožku. K těmto vzplanutím dochází, protože nejsvrchnější vrstva kůže obsahuje nejvíce zinku v porovnání s hlubšími vrstvami kůže.

Vitamin A

Vitamin A řídí vývoj kožních buněk. Pomáhá bojovat s akné, neboť pomáhá odstranit všechny přebytečné nečistoty a bakterie. Nahromadění nečistot, bakterií a prachu může způsobit černé tečky. Vitamin A také pomáhá pokožce produkovat kožní maz, který pomáhá bojovat proti vyrážkám.

Pomáhá při akné, ale má toho v zásobě mnohem více, napomáhá vývoji kostí, posiluje imunitní systém, zlepšuje noční vidění, napomáhá reprodukci, podporuje hojení ran a povzbuzuje zdravou pokožku.

Vitamin E

Vitamin E je jedním z antioxidantů nabízených jako potenciální léčba akné. Vitamin E je protizánětlivý, což znamená, že může pomoci posílit imunitní systém a pomoci při regeneraci buněk. Tyto vlastnosti mohou pomoci právě při zánětlivém akné.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
46 recenzí
Novinka
460 Kč
Krém na akné AcneGo 50ml.
Hojivý krém na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář & tělo | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění | zmatňující

Jak pomáhá levandulový olej při akné?

Levandulové esenciální oleje, které se mohou pochlubit mnoha způsoby použití, jsou vyrobeny přímo z levandule. Použitím speciálních destilačních technik je konečným produktem vysoce koncentrovaný extrakt užitečných sloučenin levandule, plný zdravotních výhod.

Levandulový olej působí na ničení bakterií, což může zabránit vzniku a vyléčit akné. Když si ho nanesete na pokožku, uvolňuje póry a zmírňuje záněty.

Jak čajovníkový olej pomáhá při akné?

Tea tree oil je esenciální olej se silnými antimikrobiálními a protizánětlivými účinky. Je nekomedogenní a neucpává póry. Tea tree oil nabízí také některé antioxidační vlastnosti.

Zabíjí bakterie, léčí široké spektrum akné. Může působit jak na komedonální akné (černé tečky, bílé tečky, menší fleky), tak i na zánětlivé akné (velké, červené pupínky). Zatímco antibakteriální a protizánětlivé účinky z něj činí o něco lepší volbu pro druhý typ vyrážek, čajovníkový olej zmírňuje komedonální i mírně až středně závažné zánětlivé akné, čímž snižuje počet akné i jeho závažnost.

Jak sebaryl pomáhá při akné?

Sebaryl je biotechnologický a botanický komplex speciálně navržený pro péči o mastnou pleť a pleť se sklonem k akné.

Sebaryl je schopen:

 • regulovat mazovou sekreci a vylučování
 • zlepšit strukturu a pohodlí mastné pleti
 • ošetřit podrážděnou pokožku

Hlavními složkami jsou sulfopeptidy, aminokyseliny a zinečnatá sůl pro regulaci tvorby mazu, vitamín B pro tlumení lipogeneze. Obsahuje také steroidní heterozidy, které jsou protizánětlivé a působí jako autoemulgátor nadbytečných mazových lipidů.

Sebaryl vykazuje významné snížení množství aktivních mazových žláz a mazotoku. Je regulátorem mazové sekrece, který zlepšuje strukturu a stav mastné pleti. Je vhodný pro mastnou pleť se sklonem k akné, pleť s lesklým vzhledem a také podrážděnou mastnou pleť.

Jak pomáhá dýňový enzym při akné?

Dýňový enzym je jemný, ale účinný exfoliátor získaný z dýně. Fermentací dýně pomocí Lactobacillus lactis a použitím technik selektivní filtrace se izolují proteolytické frakce. Dýňové proteolytické enzymy pomáhají trávit bílkoviny, které se nahromadily na povrchu pokožky a slouží k uvolnění zachycených bakterií. Zlepšuje buněčnou obnovu prostřednictvím exfoliace pro hladkou a rovnoměrnou texturu pokožky.

Související produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
68 recenzí
Náš tip
460 Kč
Tablety na akné AcneGo 60tbl.
Tablety na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář & tělo | čistější pokožka | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
46 recenzí
Novinka
460 Kč
Krém na akné AcneGo 50ml.
Hojivý krém na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář & tělo | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění | zmatňující
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33 recenzí
Novinka
399 Kč
Čistící pěna na akné AcneGo 200ml.
Čistící pěna na akné ACNE.GO | pro teenagery & dospělé | hormonální & cystické akné | tvář | hloubkové čištění | protizánětlivé účinky | proti nadměrnému maštění

Doporučená četba z knihovny