Biome platobné možnosti

Zdravotní přínosy křemíku

Křemík je známý jako zkrášlující prvek a je s ním spojeno množství zdravotních přínosů. Nejenže posiluje pojivové tkáně a kosti, je také užitečný v péči o nehty, vlasy a pokožku. Zdravotní přínosy křemíku hrají životně důležitou roli v prevenci aterosklerózy, nespavosti, problematické pleti a tuberkulózy.

Křemík je druhý nejčastěji se vyskytující prvek v zemské kůře a je jedním z nejdůležitějších prvků využívaných v high-tech zařízeních a v polovodičích. Křemík je důležitý stopový prvek, který tělo potřebuje pro silné a pružné klouby, zářivou pokožku a silnější kosti. V lidském těle je přítomen nejčastěji ve formě kyseliny křemičité. Je také důležité přijímat ho stravou, protože zvyšuje celkový přínos vitaminu D, glukosaminu a vápníku.

Příznaky ndostatku křemíku

Příznaky nedostatku křemíku jsou dost znatelné, protože jsou úzce spojeny s pojivovou tkání. Spolu se špatným vývojem kostí, způsobuje tento nedostatek i řídnutí vlasů, lámavost nehtů, tvorbu vrásek a celkové stárnutí pokožky.

Důležité zdroje křemíku

Nejdůležitějšími zdroji křemíku jsou jablka, cereálie, syrové zelí, arašídy, mrkev, cibule, okurky, dýně, ryby, nerafinované obiloviny, oves, mandle a pomeranče. Větší množství se nacházejí v tvrdé vodě a o něco méně v měkké vodě.

Zdravotní přínosy křemíku

Po kyslíku je křemík nejhojněji se vyskytující prvek v zemské kůře. Nachází se v jílu a písku a zároveň tvoří hlavní součást hornin jako je křemen a žula.

V minulosti nebyl křemík vůbec považován za fyziologicky důležitý prvek vzhledem k jeho značné přítomnosti v živočišných a rostlinných tkáních. Avšak díky postupným výzkumem byly zdravotní přínosy křemíku jasně prokázáno.

Prevence deformit kostí: zjistilo se, že křemík hraje důležitou roli, protože v kombinaci s vápníkem pomáhá při růstu a udržování kloubů a kostí. Indukuje flexibilitu v kostech zvýšením množství kolagenu, což je bílkovinná (proteinová) složka kostí. Také zvyšuje rychlost hojení kostních zlomenin a vykloubení kostí.

Prevence alopecie: alopecie, nebo řídnutí vlasů, je způsobeno příjmem stravy, která je upravována (rafinovaná) a tedy neobsahuje živiny, konkrétně křemík. Zdravotní přínosy křemíku jsou v podpoře růstu pevných a zdravých vlasů. Také zlepšuje lesk a záři vlasů.

Zachování vzhledu pleti: křemík chrání pokožku před ochabováním, obnovuje přirozený jas pokožky. Rovněž pomáhá rozjasnit oči. Také funguje jako prevence některých závažných kožních problémů.

Pomoc v léčebném procesu: křemík hraje klíčovou roli v ochraně proti mnoha nemocem, jako například tuberkulóza a další, které souvisejí se sliznicemi. Také pomáhá při urychlení hojení zlomenin.

Brání toxicitě hliníku: bylo zjištěno, že u pacientů trpících na Alzheimerovu chorobu se v mozku nacházejí větší množství hliníku. Odborníci objevili, že křemík díky schopnosti navázat se na hliník, brání jeho vstřebávání v gastrointestinálním traktu a dokáže zmírnit příznaky a symptomy toxicity hliníku.

Obnova sliznic: zdravotní přínosy křemíku zahrnují obnovu sliznic dýchacích cest, pokud tělo trpí na dehydrataci.

Zabránění třepení nehtů: křemík hraje významnou roli při udržování zdravých nehtů. Pomáhá při zlepšování kvality nehtů a při ochraně před různými infekcemi nehtů, takže prsty zůstanou atraktivní a pevné.

Pomoc při posílení kostí: křemík je nezbytný při uchovávání zdraví kostí a kostry. Zvyšuje schopnost ukládat různé prvky a minerály jako je vápník, do kostní tkáně.

Prevence aterosklerózy: tvorba pevného plaku (nánosů) v tepnách způsobuje aterosklerózu. To vede k obstrukci toku krve, protože jizvy a zoxidovaný cholesterol brání v krevním oběhu. Nedávné výzkumy na králících prokázaly, že výživové doplňky s obsahem křemíku snižují tvorbu plaku, takže následně snižují riziko různých kardiovaskulárních chorob, včetně infarktu a mozkové mrtvice.

    Související produkty