Podle provedených výzkumů byly patrné výsledky léčby pozorovány v období od 1 do 9 měsíců. Pokračujte ve čtení pokud se chcete dozvědět více.
Šedivění vlasů je běžným znakem stárnutí a souvisí s komplexním procesem regulace tvorby melaninu ( melanogeneze ).
Vlasy, které mají zachovanou svoji původní barvu, jsou odpradávna symbolem mládí a zdraví, na druhou stranu šedivění znamená stárnutí a pokročilý věk člověka.
Šedivění vlasů, také nazývané kanicies (šedivění vlasů) nebo achromotrichie (bezbarvost vlasů), je součástí přirozeného procesu stárnutí. Uvádí se, že celosvětově má 6–23 % lidí ve věku 50 let 50 % šedivých vlasů. Šedivění obvykle začíná kolem 35. roku u bělochů, koncem třicítky u Asijců a kolem 45. roku u Afričanů. Za předčasné šedivění vlasů se považuje, když se začínají šediny objevovat před dosažením věku 20 let u bělochů, před dosažením věku 25 let u Asijců a před dosažením věku 30 let u Afričanů.
U mužů se šedivé vlasy obvykle začínají objevovat nejprve na spáncích a bokombradách, poté se rozšíří na temeno a nakonec na zátylek. U žen se šedivění začíná na vlasové linii a pohybuje se směrem k temeni. Posloupnost šedivění vlasů závisí na genetických faktorech. Časný nástup a objevení se prvních šedivých vlasů však nemusí nutně znamenat rychlý postup šedivění.
Některé příčiny předčasného šedivění vlasů jsou reverzibilní, jako například nutriční nedostatky. Nedostatek vitaminu B12, železa a mědi, jakož i závažná proteinová podvýživa jsou spojeny s hypopigmentací vlasů. Mezi další rizikové faktory spojující se s předčasným šedivěním vlasů patří vegetariánské stravování a atopie.
Co způsobuje šedivění
Vlasová cibulka obsahuje melanocyty – buňky, které produkují melanin – vlasové barvivo. Během růstové fáze vlasu, která trvá přibližně 3,5 roku, melanocyty aktivně produkují melanin a přenášejí jej do kůry vlasu. Různé typy melaninu, jako eumelánin a feomelánin , ovlivňují barevnost vlasů. Produkce melaninu může být ovlivněna různými faktory, včetně autoimunitních procesů a určitých chorob, které mohou změnit barvu vlasů.
Šedivění vlasů je způsobeno snížením počtu melanocytů , často kvůli oxidačnímu stresu, UV záření a jiným faktorům. Antioxidanty slouží k ochraně melanocytů před poškozením. Šedivění vlasů může být doprovázeno různými dalšími faktory, jako je emocionální stres, znečištění prostředí a konzumace alkoholu a kouření.
Vitamíny a šedivění - výzkumy
Studie suplementace vitaminu B s pantotenátem vápenatým nebo draslíkem PABA jsou jedny z prvních, které se zaměřují specificky na repigmentaci šedivých vlasů.
Bylo zaznamenáno, že úspěšná repigmentace předčasně šedivějících vlasů u zdravých pacientů, užívajících vysokou dávku pantotenátu vápenatého (200 mg denně), začala již 1 měsíc po léčbě .
Další tříletá studie, které se zúčastnily ženy s předčasným šedivěním vlasů ve věku 12–31 let, uvádí, že 28 % pacientek zaznamenalo repigmentaci při dávce 200 mg pantotenátu vápenatého denně, zatímco 28 % zaznamenalo repigmentaci při dávce 100 mg během 3 měsíců.
Další studie o repigmentaci šedých vlasů na pacientech s předčasným nebo věkem podmíněným šedivením vlasů pomocí PABA v dávce 200 mg denně ukázala subjektivně výrazné ztmavnutí vlasů po 2 měsících léčby .
Další studie zkoumala účinek PABA ve vysokých dávkách (12–24 g/den) na šedivé vlasy související s věkem. Pětatřicet procent pacientů zaznamenalo ztmavnutí vlasů po 2 až 10 měsících léčby .
Studie o použití 100 mg pantotenátu vápenatého (Vitamin B5) s 200 mg PABA denně, na šedivé vlasy (u 27 jedinců bylo šedivění vlasů podmíněno věkem au 6 šlo o předčasné šedivění) zjistila u 6 % pacientů (všichni byli šediví kvůli vysokému věku) jednoznačně změnu barvy vlasů. U 21 % pacientů došlo při klinickém hodnocení po 8 měsících suplementace k mírné změně barvy .
Vitamíny Folivital Pro AntiGray obsahují 200mg PABA a 150mg B5 v denní dávce..
Trpělivost
Výsledky výzkumů jasně prokazují, že léčba může být účinná. Je však třeba dodržet dávkování a vyzbrojit se trpělivostí, protože výsledky se mohou dostavit v různou dobu od začátku léčby. Příčina šedivění je u každého různá a doba aktivování tvorby melaninu se může u jednotlivců také výrazně lišit. Pro efektivnější léčbu se doporučují další doplňky jako vhodný šampon nebo sérum.