Biome platobné možnosti

Zdravotní přínosy probiotik

Acidophilus a jiné probiotika opakovaně demonstrovali, že v lidském těle pomáhají udržet gastrointestinální zdraví, a jsou tedy klíčovými prvky našeho celkového zdraví a celkové spokojenosti. Platí to zejména pokud vezmeme v úvahu, že mnoho našich běžných chronických onemocnění začíná v trávicím systému. A také pokud si uvědomíme, kolik lidí trpí na problémy spojené se žaludkem a střevy, což je stav, který snižuje celkové hladiny dobrých bakterií v těle.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou při podání v přiměřeném množství pro zdravotní stav hostitele přínosné. Jednoduše řečeno, probiotika jsou typem živých bakterií, které prospívají zdraví, pokud jsou užívány ve správném množství. Tyto přátelské bakterie, nacházející se v trávicím traktu, existují v různých formách. S více než 400 různými druhy bakterií, které obývají lidský trávicí trakt, je nejčastější formou střevních probiotik L. acidophilus a Bifidobacteria bifidum.

Tyto bakterie působí jako vyrovnávací činidla pro nepřátelské patogenní střevní bakterie, jako například Candida nebo E. coli. Pokud "dobří chlapci" nejsou zastoupeni v dostatečném množství, mohou se objevit zdravotní problémy související s bakteriemi, například zažívací potíže, bolesti hlavy, apatie, podrážděnost, kandidóza (přemnožení bakterie Candida albicans) a dokonce i úzkost.

Lactobacillus acidophilus je pravděpodobně nejsilnějším probiotickým bojovníkem. Výzkumy a odborné studie ukazují, že L. acidophilus vlastně v těle tvoří přirozenou formu antibiotik. Tím se zvyšuje naše schopnost bránit se proti patogenům z potravy, kterou konzumujeme, ze vzduchu, který dýcháme a z předmětů, se kterými přicházíme do styku. Stres, nezdravý životní styl a hlavně nezdravé kyselé diety, ničí přirozené zásoby probiotik. V takovém případě je výborným nápadem přidat do jídelníčku probiotické výživové doplňky.

Zdravotní přínosy probiotik

S denním užíváním probiotik se spojují následující přínosy:

  • zlepšená odezva imunitního systému,
  • zmírnění negativních vlivů při užívání mnoha druhů antibiotik,
  • uklidnění podráždění tlustého střeva po operaci,
  • pomoc při podpoře zdravé pleti v mládí,
  • zlepšená schopnost strávit jídlo,
  • léčebný přínos při problémech s horními dýchacími cestami,
  • redukce intolerance laktózy,
  • redukce výskytu kvasinkových infekcí, vaginitid a kandidóz,
  • zvýšená schopnost vstřebávat živiny z jídla,
  • zmírnění mnoha běžných zažívacích poruch jako je zácpa, průjem, syndrom dráždivého tračníku,
  • působení jako lék na zápach z úst (halitóza),
  • zvýšení schopnosti syntetizovat vitamin B,
  • zvýšení schopnosti absorbovat vápník.

Proč bychom měli užívat probiotika?

Ačkoliv lidé trpící na kandidózy potřebují výživové doplňky s obsahem probiotik, aby si doplnili střevní bakterie a nastavili imunitní systém, nejsou jediní, kteří je potřebují. Každý, kdo je vystaven toxickému prostředí, kdo konzumuje zpracované potraviny, nebo trpí kvůli stresovému životnímu stylu, potřebuje probiotika.

Je to zvláště důležité, pokud užíváte antibiotika, případně pokud jste užíval velmi silná antibiotika, trpíte často na rýmy, nebo máte příznaky kandid či podobných problémů. Navzdory jejich přínosům byla antibiotika příliš využívány až do té míry, že existují minimálně dvě bakterie, které si vybudovali kompletní odolnost vůči antibiotikům. Antibiotika, ačkoliv zabíjejí "špatné" bakterie, zabíjejí i ty dobré.

Výzkumy ohledně probiotik

  • Studie ukazují, že probiotika zlepšují biologickou dostupnost mnoha důležitých výživných látek v těle jako je zinek, železo, fosfor, všechny B vitamíny, vápník, měď a hořčík.
  • Výzkum týkající se probiotik kmene B. infantis ukazuje silné schopnosti normalizovat střevní funkce u pacientů, kteří trpí na syndrom dráždivého tračníku.
  • Probiotika prokazatelně významně snižují četnost průjmů a plenkových opruzenin u miminek, které užívají kojenecké probiotika.
  • Aktivní bakteriální kultury, jako například acidophilus, pomáhají při snižování intolerance laktózy, která se nachází v mléčných výrobcích.
  • Několik studií týkajících se probiotik indikovalo, že procesem regulace tranzitní doby (stolice) ve střevech, dokáží probiotika zásadně snížit výskyt zácpy u starších lidí.
  • Jiné výzkumy indikují, že některé formy probiotik mohou pomoci při podpoře růstu zdravých bakterií v tlustém střevě, a přitom výrazně snížit transformaci žluči ve střevech na karcinogenní látky.
  • Některé studie demonstrují, že probiotika zlepšují celkovou imunitu, a to procesem regulování lymfocytů a protilátek v těle.

Odkud lze získat vysoce kvalitní probiotika?

Mnohé běžné druhy listové zelené zeleniny jsou vynikajícími zdroji probiotik. Mezi nejlepší zelené rostliny vhodné na zvýšení množství probiotik v těle patří chlorella, pšeničné klíčky a spirulina. Výhoda získání těchto bakterií, které bojují proti chorobám, ze zeleniny je ta, že jsou tyto potraviny extrémně bohaté na vitaminy, minerály a výživné látky, které stimulují imunitní systém. Pomáhají také při detoxikaci těla.

Pokud zvolíte probiotika ve formě výživových doplňků, dbejte na to, abyste se vyhnuli probiotikům, které obsahují cukr nebo glukózu. Cukr i glukóza totiž ve skutečnosti zpomalují růst zdraví prospěšných laktobacilů. Malé, ale nezanedbatelné množství probiotik lze získat i ze zdravé stravy bohaté na organické produkty s kulturami jako jsou jogurty, ovčí sýr, kefír a podmáslí.

Související produkty

Související čtení z knihovny