Úvod > > Růstový cyklus řas

Růstový cyklus řas

Dlouhé a husté řasy patří mezi nejžádanější pohledově rysy u člověka - zejména však u žen. Existuje množství produktů, které slouží pro prodloužení řas - od řasenky přes kondicionéry a prodloužení řas až po nejnovější aktivátory růstu řas. Když se ráno vzbudíte, nic neví zkazit náladu tak, jak opět další vypadlé řasy odpočívající na polštáři. Je však důležité si uvědomit, že toto je normální proces, protože řasy, stejně jako ostatní ochlupení na Vašem tele, procházejí přirozenými růstovými cykly.

Funkce řas

Řasy neplní pouze zkrášlovací funkci. V první řadě si je tělo vytváří jako ochranu před nečistotami z okolního světa. Navíc, každá jednotlivá řasa je jakýsi citlivý senzor, který při kontaktu s vnějším předmětem nebo nečistotou, uzavře víčko, aby se do oka nedostalo nic, co tam nepatří. Na vrchním víčku roste přibližně 80 - 150 řas. Na spodním jejich roste o něco méně - kolem 70 až 80. Průměrná délka řas se pohybuje kolem 10 milimetrů.

Růst vlasů a řasy

Nárůst ochlupení - ať už vlasů, řas, a ostatních chlupů na lidském těle, je předprogramovaná funkce. Ochlupení na těle člověka roste ve specifických růstových cyklech. Ochlupení roste v troj-fázovém cyklu, na jehož konci vlas vypadne. Je to přirozený proces obnovy buněk v lidském těle. V novém cyklu vlas opět doroste.

Anagen

Anagen se nazývá také růstová fáze. V této fázi řasy rostou aktivní během 30 až 45 dní. V této fázi je ve stejnou dobu pouze okolo 40% řas z vrchního víčka a 15% ze spodního víčka. Každá řasa naroste jen do určité délky a pak se růst zastaví.

Katagén

Katagén je přechodná fáze. Růst řas se zastaví a folikuly se začnou zmenšovat. Pokud řasa během této fáze vypadne nebo je silou vytažena, nedoroste ihned, protože folikul čeká s produkcí nové řasy na dokončení fáze. Katagén trvá přibližně 2 až 3 týdny.

Telogen

O této fázi se mluví jako o fázi odpočinku. Může trvat kolem 100 dní, po kterých řasa a vypadne a začne růst nová. Každá řasa je v jiné fázi růstového cyklu a proto je zcela normální pokud je pár denně vypadne.

Reference

Wikipedia - Eyelash

Bez hodnocení
Doporučené čtení
Související čtení z knihovny