Biome platobné možnosti

Kořen hořce - zdravotní přínosy

Hořec, jednu z "hořkých" bylin, využívají bylinkáři na podporu funkce jater již více než dva tisíce let. Jeho jméno, Gentius (Gentius = hořec), bylo zvoleno jako pocta asyrskému králi, který podle všeho objevil, že má bylinka posilující vlastnosti. Tuto rostlinu lidé používali k ošetření ran a jako přírodní protilátku či protijed na různé typy jedů. Tradiční lidoví léčitelé věřili, že kořen hořce může zlepšit trávicí proces stimulováním toku slin, žluči a žaludečních kyselin, pokud tedy bylinu užijete před jídlem. Ve středověku byl používán jako protijed při některých jedech.

Dnes se využívá hlavně na ochranu jater, na stimulaci jejích funkcí, na pomoc při regeneraci jejích buněk a také na zvýšení průtoku žluči. O hořci se také ví, že potlačuje růst virů, které mají vliv na játra. Pro bylinkáře by to nemělo být žádným překvapením, protože hořec se po staletí používal na podporu apetitu, na zlepšení celkového trávení, i na léčbu různých gastrointestinálních problémů jako je průjem, pálení žáhy, bolesti břicha a zvracení.

Hořec také pomáhá zlepšit celkový zdravotní stav ledvin. Pomáhá při detoxikačním procesu, zaměřuje se na odstranění škodlivých látek z těla. Samotný kořen má i dezinfekční vlastnosti, což pomáhá při odbourávání mikroorganismů, které se mohou nacházet v trávicím traktu. Bylinka byla dokonce využívána na pomoc při odstraňování parazitických červů ze střev.

Tato bylinka nepomáhá pouze trávicímu traktu a při problémech s játry. Hořec se hojně využívá také k léčbě anémie, a to díky schopnosti stimulovat trávicí trakt, který následně dokáže mnohem jednoduššeji vstřebávat železo a jiné živiny. Kořen hořce má i výrazné antioxidační vlastnosti, které pomáhají tělu bojovat s volnými radikály. A navíc, kořen se používal i na urychlení rekonvalescence kvůli jeho schopnosti zvýšit energetické hladiny a pomoci aktivovat funkce mnoha tělesných systémů.

Kořen se využívá také k léčbě nachlazení a teploty, poskytuje též úlevu při bolesti v krku. Lze jej použít na ošetření svalových křečí, také při bolestech hlavy a blouznění. V tradiční bylinné medicíně se používá k léčbě fyzického a psychického vyčerpání.

Pokud máte problémy se špatnou cirkulací, může vám tato bylinka také pomoci. Dokáže totiž vzpružit a posílit krev a zlepšit krevní oběh ve všech částech těla. Využívá se i na pomoc při únavě. Z celkového hlediska hořec pročišťuje a údajně posiluje celý lidský organismus.

Co je ještě zajímavé, hořec není pouze léčivou bylinkou. Můžete ho najít v některých jídlech a nápojích, v některých výrobcích proti kouření. Bývá také přísadou v kosmetických přípravcích.

Kořen hořce má různé účely využití, používá se například jako:

  • lokální prostředek na rány,
  • léčba anorexie,
  • přípravek na zmírnění nadýmání,
  • přípravek na zmírnění pálení žáhy,
  • přípravek na zmírnění nevolnosti,
  • ošetření podrážděného žlučníku nebo jater,
  • přípravek na posílení celkového kardiovaskulárního systému,
  • přípravek na stimulaci metabolismu,
  • léčba na vyvážení sekrece hormonů štítné žlázy,
  • léčba malárie.

Výživové doplňky s obsahem kořene hořce lze dostat ve formě čaje, výtažku, tinktury a prášku. Je však důležité poznamenat, že je hořec "léčivou" bylinkou a neměl by se používat déle než tři týdny v kuse, jinak by mohl organismus až nadměrně stimulovat. Stačí dvoutýdenní přestávka a poté jej lze začít znovu užívat.

Související produkty

Související čtení z knihovny