Biome platobné možnosti

Valeriána (Kozlík lékařský) a její použití medicíně

Kozlík lékařský, neboli valeriána, se používal na ulevení od nespavosti, úzkosti a neklidu již od druhého století našeho letopočtu. V Evropě se stal populární v 17. století. Léčili se jím i žaludeční křeče. Některé odborné výzkumy, i když ne všechny, tvrdí, že kozlík skutečně může pomoci lidem trpícím na nespavost. Oficiálně jej jako mírné sedativum uznala německá Komise E. Americký úřad pro potraviny a léčiva jej zařadil mezi takzvané látky "GRAS" (což jsou látky obecně považovány za bezpečné).

Odborníci si nejsou zcela jisti, jak kozlík lékařský funguje, věří však, že zvyšuje množství chemické látky GABA (kyselina gama-aminomáselné) v mozku. GABA pomáhá regulovat nervové buňky a má tlumící účinek při stavech úzkosti. Léky jako alprazolam (Xanax) a diazepam (Valium) fungují stejně na principu zvýšení a množství GABA v mozku. Odborníci předpokládají, že kozlík má podobný, i když o něco mírnější účinek.

Valeriána a nespavost

Kozlík je populární alternativou k lékům na předpis v případě spánkových problémů. Je totiž považován za bezpečný a jemný. Podle některých výzkumů pomáhá lidem usnout rychleji a umožňuje jim kvalitnější spánek.

Jeden z nejkvalitněji provedených výzkumů zjistil, že vůbec nebyl účinnější než placebo, pokud se užíval 14 dní. Avšak po 28 dnech výrazně zlepšil spánek u lidí, kteří jej užívali. Proto si nyní odborníci myslí, že je třeba kozlík užívat několik týdnů, aby začal účinkovat. V jiné studii však byl kozlík oproti placebu efektivnější téměř okamžitě.

Podle jiných výzkumů snižuje kozlík čas potřebný na usnutí a současně zlepšuje kvalitu spánku. Na rozdíl od mnoha léků na spaní na předpis, má kozlík méně nežádoucích vedlejších účinků, kam patří například i ranní ospalost.

Ne každý výzkum ale potvrdil pozitivní účinek kozlíku. Podle jednoho souhrnu několika studií kozlík pravděpodobně nedokáže vyléčit nespavost. Takže důkazy si neustále protiřečí.

Kozlík se pro potřeby léčby nespavosti často kombinuje s jinými sedativními bylinkami, například s levandulou nebo meduňkou (Melissa officianalis). V jedné studii týkající se žen po menopauze pomohla kombinace kozlíku a levandule zmírnit příznaky nespavosti.

Kozlík - popis rostliny

Kozlík je trvalka pocházející z Evropy, vyrůstá do výšky 60 cm. V zahradách se používá jako ozdobná květina, roste však také volně na loukách. Rovné, duté stonky jsou korunovány květem ve tvaru deštníku. Jeho špičaté tmavě zelené listy jsou zespodu porostlé chloupky. Drobné, voňavé květy mají bílou, světle fialovou nebo růžovou barvu a kvetou v červnu. Kořen je světlo šedohnědý. Když je čerstvý, mírně zapáchá.

Která část rostliny se používá v léčitelství?

Jako léčivo se používá kořen rostliny, z čerstvého kořene se vyrábí šťáva, mrazem vysušený kořen se mele na prášek.

Dostupné formy

Kozlík se v tekuté formě prodává jako extrakt nebo tinktura, základní báze je buď s obsahem alkoholu nebo bez přidání alkoholu. Kozlík v prášku dostat ve formě tobolek nebo tablet, případně jako čaj.

Kořen kozlíku má výrazný pach. Často se kombinuje s tlumícími bylinkami, včetně mučenky (Passiflora incarnata), chmele (Humulus lupulus), meduňky (Melissa officinalis), šišáku (Scutellaria lateriflora) a pepřovníku (Piper methysticum), aby se překryla jeho chuť. Pepřovník opojný je však spojován s poškozením jater, proto se mu vyhýbejte.

Jak jej užívat

Kozlík je často standardizovaný na obsah 0,3 až 0,8% kyseliny valerenové nebo kyseliny valerové, i když si vědci nejsou jisti, že se jedná o účinné látky.

Děti

Kozlík nedávejte dětem, aniž jste svůj záměr překonzultovali s lékařem.

Dospělí

Na nespavost se kozlík užije jednu až dvě hodiny před spaním, případně maximálně třikrát denně, přičemž poslední dávka se podává krátce před spaním. Je třeba užívat jej několik týdnů, než se dostaví účinek.

  • Čaj: zalijte jednu čajovou lžičku sušeného kořene 2-3 dl vařící vody, nechte louhovat 5 až 10 minut.
  • Tinktura (v poměru 1: 5): 1 až 1 a půl lžičky (4-6 ml)
  • Tekutý extrakt (v poměru 1: 1): půl až 1 čajovou lžičku (1-2 ml)
  • Sušený práškový extrakt (v poměru 4: 1): 250 až 600 mg
  • Na úzkost: 120 až 200 mg, 3-4 krát denně

Když se spánek zlepší, pokračujte v užívání kozlíku dalších 2 až 6 týdnů.

Opatření při užívání

Používání léčivých bylinek je časem prověřený přístup k posílení těla a léčení nemocí. Přesto mohou i bylinky vyvolat nežádoucí vedlejší účinky a mohou ovlivňovat jiné bylinky, výživové doplňky nebo léky. Z tohoto důvodu byste měli i léčivé bylinky užívat opatrně a pod dohledem lékaře.

Kozlík lékařský, je celkově považován za bezpečný.

Většina výzkumů neprokázala žádný škodlivý vliv na plodnost nebo vývoj plodu, je však třeba provést další testy. Odborníci každopádně těhotným a kojícím ženám užívání kozlíku nedoporučují.

Někteří lidé mohou na kozlík zareagovat opačně, může u nich vyvolat pocit úzkosti a neklidu místo toho, aby se po užití cítili uvolněně a ospale.

U většiny lidí kozlík nezpůsobí závislost, ani nevyvolá abstinenční příznaky. Existuje však několik hlášení objevení abstinenčních příznaků, pokud byl kozlík užíván dlouhodobě. Chcete-li užívání kozlíku ukončit, snižujte dávky postupně, nevysaďte jej najednou.

Neužívejte kozlík pokud řídíte, pracujete na těžkých strojích, případně provádíte jinou činnost vyžadující si plné soustředění a pozornost.

Neužívejte kozlík déle než 1 měsíc bez povolení svého lékaře.

Možné ovlivňování se s jinými léky a přípravky

Pokud v současné době užíváte některý z následujících léků, neměli byste brát kozlík bez konzultace s lékařem.

Léky rozkládány játry - kozlík může zpomalit rychlost rozkladu některých léčiv. Mnohé léky se rozkládají právě v játrech, takže je možné, že v některých případech se v těle nahromadí příliš mnoho z daného přípravku. Pro jistotu se proto na užívání kozlíku vedle jiných léků zeptejte lékaře.

Sedativa - kozlík může zvýšit účinek léků, včetně:

  • antikonvulziv - například fenytoin (Dilantin) a kyselina valproová (Depakote),
  • barbiturátů,
  • benzodiazepinů - například alprazolam (Xanax) a diazepam (Valium),
  • léků k léčbě nespavosti - například zolpidem (Ambien), zaleplon (Sonata), eszopiklon (Lunesta) a Ramelteon (Rozerem),
  • tricyklických antidepresiv - například amitriptylin (Elavil),
  • alkoholu.

Totéž platí při bylinkách s tlumícím účinkem jako je heřmánek, meduňka a šanta.

Jiné léky - protože se kozlík rozkládá díky určitým jaterním enzymům, může interagovat s jinými léky, které jsou ovlivňovány stejnými enzymy. Může jít o různé léčiva, včetně následujících:

  • antihistaminika,
  • statiny (užívané na vysoký cholesterol),
  • některé antimykotika.

Anestetika - kozlík může zvýšit účinek anestetik. Pokud máte naplánovaný chirurgický zákrok, je důležité sdělit lékaři, hlavně chirurgovi a anesteziologovi, že užíváte kozlík. Lékaři vám mohou doporučit před operací postupně snižovat dávky kozlíku. Případně vám mohou povolit užívání kozlíku až do operace s tím, že vašemu stavu přizpůsobí anestezii.

Související produkty