Biome platobné možnosti

Spirulina a její účinky

Benefity spiruliny

Spirulina je jednoduchá jednobuněčná mikroskopická modro-zelená řasa s odborným názvem Arthrospira platensis. Pod mikroskopem se spirulina jeví jako dlouhé tenké modrozelené spirálovité vlákno. Vůně a chuť spiruliny je podobná mořským řasám.

Spirulinu lze nalézt v mnoha sladkovodních prostředích, včetně rybníků a vodních nádrží, v jezerech a v řekách. Nejvíce se jí daří v podmínkách, kde nejsou žádné pesticidy, kde je množství slunečního světla a mírné teploty. Je však velmi přizpůsobivá, dokáže přežít i v extrémních podmínkách. Známe více než 25 tisíc druhů řas, žijí ve vodě, v půdě, na skalách, na rostlinách. Velikostní rozdíly jsou od jedné buňky až po obrovské chaluhy dlouhé přes 45 metrů. Makrořasy jsou velké jako mořské řasy. Mikrořasy jsou mikroskopické. Oceánské mikrořasy nazývané fytoplankton, jsou základem oceánského potravního řetězce. Spirulinu mnozí pokládají za nutričně nejkomplexnější z výživových doplňků. Obsahuje velké množství různých důležitých živin, včetně bílkovin, komplexních uhlohydrátů, železa a vitamínů A, K a B komplexu. Také má vysoký obsah karotenoidů jako je betakaroten a žluté xantofyly, které mají antioxidační vlastnosti. Je také bohatá na chlorofyl, mastné a nukleové kyseliny a lipidy. Právě proto má spirulina nespočet možností využití a je dobrým doplňkem na udržování dobrého zdraví a prevence nemocí.

Spirulina je nejbohatší potravina na betakaroten, s plným spektrem deseti smíšených karotenoidů. Asi polovina z nich jsou oranžové karoteny: alfa, beta a gama a druhá polovina jsou žluté xantofyly. Fungují v synergii v různých částech našeho těla, aby posílily antioxidační ochranu. Dvacet let výzkumu potvrdilo, že konzumace ovoce a zeleniny bohatého na betakaroten nám poskytuje skutečnou protinádorovou ochranu. Syntetický betakaroten ne vždy tyto benefity prokázal. Výzkum z Izraele potvrdil, že přírodní betakaroten z řas je mnohem efektivnější. Přírodní je lépe asimilován a obsahuje klíčový 9-cis izomer, který se v syntetickém betakarotenu nenachází. Tak, jak se předpokládalo, přírodní karotenoidy v řasách a v zelenině mají nejmohutnější antioxidační a protinádorovou sílu.

Spirulina je ideální potravina proti stárnutí. Je v ní koncentrovaná výživová hodnota, je lehce stravitelná a plná antioxidantů. Betakaroten je dobrý pro zdravé oči a zdravý zrak. Betakaroten v spirulině je oproti mrkvi desetinásobně koncentrovanější.

Železo je potřebné k vybudování silného systému, přestože jde o prvek, který bývá nejvíce v deficitu. Spirulina je bohatá na železo, magnézium a stopové prvky a vstřebává se snadněji než výživové doplňky s obsahem železa.

Spirulina je největší zdroj vitamínu B 12, který je potřebný pro zdravé nervy a tkáně, zvláště u vegetariánů. Je třeba říci, že podle zjištění je B 12 mírně odlišný od toho, který dokážou lidé snadno vstřebat, takže je diskutovatelné, nakolik je tento vitamín B 12 dobrý a vhodný. Zdá se, že tělo může mít problémy s absorpcí B 12, zbytek živin jsou podle všeho tělu biologicky dostupné.

Zdravé dietování se spirulinou

Přibližně 60% suché hmotnosti spiruliny jsou proteiny, které jsou podstatné pro růst a regeneraci buněk. Je to dobrá náhrada mastných, na cholesterol bohatých jídel a mléčných produktů. Každých deset gramů spiruliny dokáže nahradit až 70% minimální denní potřeby železa a tři až pět násobné minimum denní potřeby vitaminu A (ve formě betakarotenu), B komplexu, vitaminu D a K. Sama o sobě neobsahuje vitamin C, ale pomáhá zajistit účinnost tohoto vitaminu .

Spirulina je bohatá na kyselinu gama-linolenovou (GLA), sloučeninu, která se nachází v mateřském mléce a pomáhá při vývoji zdravějších miminek. Navíc, díky její vysoké stravitelnosti, se spirulina osvědčila v boji proti podvýživě v chudých komunitách, protože pomáhá tělu vstřebávat živiny, když tělo přijde o svou schopnost absorbovat jídlo v normální formě.

Další zdravotní výhoda spiruliny je, že stimuluje prospěšnou flóru, jako jsou laktobacily a bifidobakterie v zažívacím traktu. Tím podporuje zdravé trávení a správnou funkci střev. Funguje jako přírodní čistič, odstraňuje rtuť a jiné smrtelné toxiny běžně se nacházející v těle.

Spirulina také zlepšuje výdrž a imunitu u atletů, a její vysoký obsah bílkovin pomáhá při budování svalové hmoty. Zároveň dokáže potlačit hlad, který se může dostavit při náročných trénincích. Takže nepřímo funguje i jako efektivní způsob na udržení ideální váhy u atletů.

Bojovník proti chorobám

Kromě betakarotenu obsahuje spirulina i jiné živiny jako je železo, magnézium, zinek, měď, selen a chrom. Tyto živiny pomáhají v boji proti volným radikálům, poškození buněk molekulami absorbovanými tělem kvůli znečištění, nevhodnému stravování, zraněním nebo stresu. Odstraněním volných radikálů pomáhají živiny imunitnímu systému při boji proti rakovině a buněčné degeneraci. V některých výzkumech spirulina pomohla zredukovat rakovinné nádory v ústní dutině u laboratorních potkanů. Mohlo by jít o velký průlom v medicíně při léčbě rakoviny.

Schopnost spiruliny snížit hladiny špatného cholesterolu (LDL) v těle pomáhá při prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je kornatění tepen a mozková mrtvice. Pomáhá také snižovat krevní tlak. A přestože to není klinicky potvrzeno, mohla by spirulina chránit i proti alergickým reakcím a infekcím jater.

Výzkumy potvrzují, že spirulina podporuje trávení a fungování střev. Potlačuje špatné bakterie jako e-coli nebo kvasinku kandida a stimuluje prospěšnou flóru jako laktobacily a bifidobakterie. Zdravá střevní flóra je základ dobrého zdraví a zvyšuje vstřebávání živin ze zkonzumovaných potravin, pomáhá také v ochraně proti infekcím. Spirulina buduje zdravé laktobacily, které jsou zaměřeny na pomoc při trávení a zmírňování zácpy.

Odstraňování toxinů

V roce 1994 byl udělen Ruský patent na účinky spiruliny jako medicínského prostředku ke snížení alergických reakcí při onemocněních způsobených radiací. 270 dětí z Černobylu jí užívalo 5 gramů denně po dobu 45 dní. Hodnoty radionuklidů se u nich snížily o 50%, alergická citlivost se normalizovala. V současnosti jsme vystavováni náporu toxických chemikálií v našem ovzduší, ve vodě, v potravinách a lécích. Naše těla musí neustále tyto naakumulované toxiny eliminovat. Spirulina má zcela jedinečnou kombinaci fytoživin, včetně chlorofylu, fykocyanínu a polysacharidů, které mohou při očistě našich těl pomoci.

Jak užívat spirulinu

Spirulina je komerčně dostupná ve formě tablet nebo prášku. Spirulina je také součástí některých zdravotních tonik. Denní režim zahrnuje užívání spiruliny v dávkách 500 mg tablet čtyři až šest krát denně.

Spirulina je pro tyto účely pěstovaná laboratorně. Sběr spiruliny v jejích přirozených podmínkách růstu byl problematický kvůli možné kontaminaci toxickými látkami, které z produktu nelze odstranit. Snad se podaří vyvinout a vytvořit ekologičtější a bezpečnější způsoby, jak tuto řasu kultivovat.

Spirulina, její využití a vedlejší účinky

Latinský název

Arthrospira platensis

Běžné pojmenování

Makrořasa, fytoplankton, spirulina

Využití

AIDS / HIV, artritida, výživa atletů, zlepšení přirozené očisty a detoxikace, podpora kardiovaskulárních funkcí a zdravého cholesterolu, posílení imunitního systému, zlepšení zdravotního stavu v oblasti trávicího traktu, snížení rizika rakoviny s antioxidační ochranou, obecné a dlouhodobé zdraví.

Preventivní opatření a kontraindikace

Přesto, že má velmi vysokou nutriční hodnotu, může mít spirulina i vedlejší účinky. U některých lidí může tato řasa vyvolat alergickou reakci, zahrnující vyrážky, kopřivku a ztížené dýchání. Některé komerční verze výživových doplňků se spirulinou mohou být během výroby kontaminovány toxickými látkami. Je proto velmi důležité, kupovat spirulinu pouze z ověřených zdrojů.

Lidé se vzácnou poruchou metabolismu - fenylketonurií (PKU) - nedokáží zpracovat aminokyselinu fenylalanin a proto by se měli vyhýbat užívání spiruliny. Stejně, lidé trpící na autoimunitní onemocnění jako je revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, nebo lupus by neměly spirulinu užívat, protože by mohla stimulovat imunitní systém a zhoršit jejich stav. Spirulina také může potlačit účinek některých léků, jako je prednison využíván běžně při léčbě astmatu a jiných zánětlivých onemocnění.

Přestože je spirulina ve vysokých dávkách bezpečná, zdravá dospělá osoba by měla vhodné dávkování konzultovat s lékařem.

Související produkty